| alina1888 a întrebat:

As putea sa raman gravida dupa tratamentu asta. acum 2 luni am fost la un ginecolog particular. mi-a dat tratament pe 3 luni DUPHASTON si ACID folic. pentru ca nu am ciclu regular. doctoru mi-a zis ca in timp ce faci tratamentu sau dupa tratament. ai sanse sa ramai gravida. si as vrea sa stiu daca cineva a a ramas gravida dupa tratamentu asta? Sau entru t ce va recomndat DUPHASTON? Va rog sa'mi raspundeti sadsad IMI DORESC FOARTE MULT UN COPIL

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dufaston este un medicament care contine progesteron, un hormon care duce la ingrosarea endometrului pentru a permite fixarea unei sarcini. E posibil, daca tot restul este in ordine (adica ai ovulatie documentata ecografic, trompele sunt libere) sa ramai insarcinata, daca cauza infertilitatii tale este data de o insuficienta progesteronica. Acidul folic trebuie luat de orice femeie cu 6 luni inainte de a ramane insarcinata si in prima luna de sarcina.