| Mzg_Madalina_1993 a întrebat:

Buna tuturor. Doresc sa raman insarcinata. Mai am 6 7 zile pana la urmatorul ciclu si am facut neprotejat. As putea ramane insarcinata? Gen am simptome ca urmeaza sa imi vina ciclul ca am dureri de san nu ft abundente dar ma dor. Chiar doresc sa raman. Iau de 2 luni jumate si acid folic. Sper ca testul sa fie pozitiv. Oare sa fac testul si daca imi vine in 6 7 zile ciclul voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Un test facut acum este total inutil si va arata eronat, fiindca este imposibil ca hormonul Hcg sa arate sarcina la mai putin de 3 saptamani, nefiind prezent in urina.

De la ovulatie si pana azi a trecut doar 1 saptamana, deci imposibil sa arate vreun test ca esti gravida.

In orice caz, cand iti doresti o sarcina, apai ai sex ZILNIC toata luna, ca sa nu ratezi ovulatia.

| Mzg_Madalina_1993 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos. Toata luna a fost neprotejat. Daca imi vine cumva menstruatia intre timp am sa fac si un test de sarcina. Dr spunea ca dupa c. Sexual la 10 zile distanta pot face un test sa fie concludent. Multunesc frumos pentru raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mzg_Madalina_1993):

Ti-am spus ca intre timp daca faci test va fi un test inutil si eronat, fiindca hormonul gravidiei nu poate sa apara la testul de urina, decat dupa 10 zile de interaiere a menstruatiei sau mai precis DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Exista si un test din sange, facut la un laborator medical, dar si acela se poate face DUPA 14 zile.

| Mzg_Madalina_1993 explică (pentru Violleta2022):

Ok. Multumesc frumos pentru raspunsuri. Sa fie cu noroc? cand va veni va veni!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pai daca apare ciclul in 6-7 zile este clar nu poate fi vorba de sarcina. Exista totusi sanse de sarcina si daca aveti actul sexual inainte de menstruatie, insa depinde de caz.Va recomand sa cititi:

https://www.eva.ro/......78451.html

| Hyperion7 a răspuns:

Ați făcut niște analize in prealabil? Sa vedeți dacă totul este ok sau ai luat acel acid folic după ureche?

| Mzg_Madalina_1993 explică (pentru Hyperion7):

Da la revomandarea dt inainte cu 3 luni de la concepere de 5mg. 1 pe zi asta e ultima folie