| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi incep si eu viata sexuala si n-am nici o idee, am 17 ani si ma simt pregatita pentru asa ceva.Cum si ce ar trebui sa fac, cum sa ma pregatesc ce sa folosesc pentru prima data, prezervativ sau ce...Va rog multa fetelor, femeilor ajutati-ma si pe mine.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca n-ai nici o idee, nu esti pregatita. Pregatita esti cand stii la perfectie metodele de calculare a ciclului lunar, simptomele si modul de transmitere ale BTS, metodele de contraceptie si prevenire a imbolnavirilor transmise sexual.
Pregateste-te prin mai multe luni de studiu al acestor probleme. Asa vei afla ca esti sub varsta minima la care din punct de vedere medical esti pregatita pentru inceperea vietii sexuale.
Prima data se recomanda folosirea prezervativului, urmand ca dupa aceea femeia sa mearga la ginecolog care, in urma consultului, sa-i recomande alte metode contraceptive. Inainte de renuntarea la prezervativ exista cateva analize minime obligatorii (HIV, sifilis, hepatita B si C, HPV). Acestea sunt boli care se transmit pe cale sexuala, dar nu numai ci si prin instrumentar medical, stomatologic, de manichiura, tatuaj, frizerie si de aceea oricine poate fi infectat. Orice cuplu normal isi face aceste analize inainte de a renunta la prezervativ.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pey, foloseste prezervativul si un lubrifiant daca crezi ca ai nevoie, relaxeaza-te inainte, fa o baie luuunga, nu 'sariti' direct la sex, nu planifica, lasati-va dusi de val, pune-ti o perna sub fund ca sa nu te doara atat de tare (ca uitasem)...
Si in rest, sper ca ai o relatie serioasa daca vrei sa faci pasul asta!

| catthshshshs a răspuns:

Cum spuneau si cei dinaintea mea, obligatoriu cu prezervativ.Si eventual si lubrifiant ca sa iti fie mai usor.Nu te astepta ca prima experienta sa fie ceva de vis, cum cred toate fetele.Depinde de fiecare, poti simti o durere mai mare sau mai mica.Si depinde si partenerul pe care il alegi.Asteapta, daca nu l-ai gasit deja, un baiat care sa te iubeasca cu adevarat si nu unul care sa te paraseasca dupa aia...Atentie marewinking

| CevaNormal a răspuns:

Pai nici nu se discuta de a folosi prezervativul, este necesar, si obligatoriu de a folosi, nu va lasati condusi de valul excitatii. Gandeste-te ca dupa asta daca o vei face fara, vei sta pe site, cu diferita intrebari de genu: oare? cum? de ce?

| dydy22 a răspuns:

Pune in aplicare ce spune catty89 ca barbati in ziua de azi sunt perversi