| Bittersweet_8364 a întrebat:

As vrea sa stiu ce parere aveti despre abuzul verbal intr-o relatie.Sunteti dispusi sa acceptati asta doar pentru ca iubiti persoana de langa voi? Credeti ca persoana abuziva din relatie jigneste pentru ca nu iubeste?

Răspuns Câştigător
| Cypronge a răspuns:

Buna
O relatie bazata pe iubire e bazata inacelasi timp si pe respect.
E normal ca dupa un timp flacara pasiuni sa se mai domoleasca dupa un timp mai lung vb despre o perioada de anii nu de luni.
Daca la inceputul relatiei partenerul tau te insulta si nu te respecte intr-un fel asta inseamna ca e doar inceputul si ca pe masura ce va trece timpul va deveni din ce in ce mai rau.
Cineva care te iubeste face tot ce poate pentru a nu te rani, nu suferi pentru cineva care nu merita. Decizia e numai a ta, ai grija de tine ceau.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu accept asa ceva din partea nimanui si mai ales din partea persoanei iubite

| Ирина19 a răspuns:

Uneori persoana abuziva jigneste fara ca sa-si dea seama ca o iubeste pe persoana data, si primeste ca o 'placere' cand o jigneste cand o loveste, insa cand o pierde de abia atunci realizeaza ca nu poate exista fara ea, insa din pacate ei nu se schimba niciodata, sfatul meu este ca sa eviti asa persoane, pentru ca alaturi de ei viata e pur si simplu imposibila, n-o sa fii niciodata fericita, doar ti-o distrugi in zadar.

| haiZI a răspuns:

Jigneste pentru-ca nu are respect fata de aceea persoana si daca nu ii atragi atentia va intelege cat de putin te respecti si o va face si mai mult, acum de la jigniri se ajunge usor la bataie si nu cred ca vrei un astfel de om langa tine.Sau poate are probleme cu capul, altceva ce sa zic. Dar s-a dovedit ca oamenii mai putin inteligentii sunt mult mai agresivi si predispusi la cearta(nu neaparat cand si-au epuizat argumentele, ci din orice).
Acum iti poate zice el ca te iubeste dar daca fericirea lui e suferinta ta atunci el ce-ti ofera?, suferinta? Mai bine de unu singur.

| Mic a răspuns:

Persoana care jigneste pe cine considera ca iubeste, atunci acea persoan ori este dusa cu capul ori i place sa arate ca este capul intr-o relatie si tu nu ai nici un cuvant de spus. Sfatul meu: fugi cat poti de asemena oameni.winking

| matrixismyname a răspuns:

Daca se intampla rar sau 1-2 ori e acceptabil, fiecare se descarca pe cineva odata si-odata. Insa daca devine ceva zilnic, si ii face placere asta...Clar nu te iubeste.

Daca vorbesti de abuz verbal (vorbit urat) in timpul sexului, asta e altceva.

Nu n-as fi dispus sa accept asta.

| love4u_2128 a răspuns:

Eu una nu as accepta asa ceva.consider ca intr-o relatie cel mai important este respectul. daca acesta nu exista cu siguranta nici relatia nu va exista.am demnitatea mea si atat timp cat respect o persoana, in special pe cea de langa mine, astept si eu acelasi lucru.

| Bittersweet_8364 explică:

Stiti care e chestia, el niciodata nu a fost asa.si eu am avut partea mea de vina de multe ori cand ne certam doar ca nu pot sa inteleg cum este posibil sa iubesti o persoana si sa o faci sa sufere cu buna stiinta? si suntem impreuna de 2 ani de zile. poate l-am obisnuit prost, poate vede ca ii permit orice.nu stiu ce sa fac doar sunt foarte suparata chiar si cand aparent trece totul si orice as face nu pot sa uit unele cuvinte pe care mi le spune mai ales ca eu nu sunt deloc asa...consider ca am dat tot ce am avut eu mai bun pentru relatia asta si niciodata nu m-am gandit la mine ci la el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.cred ca persoana abuziva, are o educatie proasta, este inculta sau are o criza de personalitate.se crede coolsi face pe durul sau pe smechera.de regula sunt persoane slabe psihic si fricoase.

| xoxo06emox_3893 a răspuns:

Pai...cum ar i sa te dea dracu si pe urma sati zica ca te iubeste. eu nu asi accepta mi sar parea ca face misto de mine si iasi trage si una directa laaa. g