| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre pilula de a 2 zi. ce riscuri implica si restul.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o bomba cu hormoni. Ai voie sa iei doua pe an, maxim 4 in toata viata. Se ia numai dupa consult ginecologic, prescrisa de medic si induce modificari in primele 6 luni (dereglari menstruale) si pe termen lung: risc crescut de infertilitate si de cancer de san si endometru. De aceea, in primele 6 luni dupa administrare femeia face minim 4 consulturi ginecologice, iar ulterior trebuie sa anunte de fiecare data medicul ginecolog ca a luat acest preparat si cand (pentru a beneficia de analize mai atente privind cancerul de san si endometru).

| Zai a răspuns:

Ai voie sa o iei 1 data pe an.In cel mai rau caz nu o sa mai poti face copii!

| nestiutorul94 a răspuns:

Zai vorbesti prostii. Pilula de a doua zi se poate lua de 2 ori pe an. Si poate aduce dereglari hormonale care nu stiu in ce consta din pacate

| m1rc34 a răspuns:

Prietena mea a luat si a fost ok, ai simptome de greata, ameteala dureri de cap, dureride burta, deregleri ale menstruatiei, posibile sangerari dar nu inseamna ca iti vine menstruatia, doar sa nuvomiti in primele 3 ore parca, oricum ai prospect si iti explica tot, iar riscuri prea are