| Sayyyuri a întrebat:

Aseara, eu si iubitul meu am vrut sa facem dragoste, dar nu am avut prezervativ, asa ca am hotarat sa avem grija sa nu ma penetreze. Totusi, ne-am,, jucat", iar el a ejaculat pe langa mine. Totusi, daca a ajuns sperma pe organele mele genitale, exista vreo posibilitate sa raman insarcinata? Cineva mi-a spus ca nu, deoarece, in contactul cu aerul, spermatozoizii mor si ca pot ramane doar daca sperma ajunge in interiorul meu.
Voi ce credeti?
Multumesc anticipat!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am vazut o data o fata care a ramas insarcinata in urma faptului ca partenerul ei ii ejaculase pe vulva. Deci daca sperma a ajuns in contact cu vulva ta si erai in perioada fertila, poti ramane insarcinata.
Spermatozoizii nu mor in contact cu aerul, asta este o idiotenie care nbu stiu cum face prozeliti in randul adolescentilor. pana la urma, in vagin este aer, daca spermatozoizii ar muri, nimeni nu ar mai ramane niciodata insarcinata. Spermatozoizii traiesc bine mersi in aer, sunt foarte mobili si foarte atrasi de mediul vaginal, asa ca daca ajung in vecinatatea acestuia, vor migra in vagin cu repezeciune

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie sa aveti grija sa aveti mereu rezerve de prezervative, daca tot ati ajuns la sex, sau, o faceti departe de vagin (joaca!) intre coapse, genunchi, talpi, etc, unde nu exista riscul sa alunece si sa ajungi la temeri de posibila sarcina!

| wolder a răspuns:

Nimeni nu-ti poate zice un raspuns sigur, doar o presupunere. Eu cred ca nu se poate.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Pai spermatozoizii nu mor imediata ce ajung in contact cu aerul, traiesc doar cateva secunde maxim 5... iar in interiorul corpului traiesc pana la 72 de ore asa stiu...dar riscul de a ramane insarcinata e cam 90% daca a ajuns in tine e mai mare daca a ajuns doar deasupra organului tau genital e minim riscul dar nu e exclus. Funda?

| PsihoSex a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

De unde scoateti mai atatea fantasmagorii?! Si in exterior pot trai cateva ore bune, daca e cald si umezeala! Iar riscul exista!

| Brigaela a răspuns (pentru XxBlueRosexX):

Traiesc 24 de ore si mai mult in aer, nu stiu cine ti+a spus tie de secunde, dar e o prostie.

| neutrino a răspuns:

Si din joaca, esti sigura ca nu te-a penetrat? Daca esti sigura, poti fi linistita pana la urmatoarea incercare.

| Azµre a răspuns:

Dacă nu a intrat in contact cu vaginul, nu nu există șanse de sarcină.

| TheAce a răspuns:

Stai linistita, nu se poate. Cel care ti-a explicat procesul fizic a avut dreptate. Totul tine de fizica, contactul cu aerul ucigand spermatozoidul. Nu ai de ce sa iti faci probleme.

| CityOfSatan a răspuns:

Neeh.Keep calm!

| DieBitch a răspuns:

Este corect. Atâta timp cât nu ajunge înăuntrul tău, este în regulă, nu-ți fă griji.
Apropo, cu probleme d-asta nu mai veni pentru că este puțin posibil ca să ți se dea un răspuns corect. Întreabă pe cineva care e mai mare și care are și experiență, baftă! O zi bună tongue

| CarmenElenaa a răspuns:

Nu cred ca se poate. dar oricum pentru siguranta, consulta ginecologul.

| LoVe937 a răspuns:

Posibil si o sarcina fa un test sa fii sigura