| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata? Eu nu prea cred dar voiam sa ma asigur
eu si cu prietenul meu ne-am jucat putin, contactul sexual nu a avut loc insa el a ejaculat pe abdomenul meu. M-am sters imediat dupa si nu s-a mai intamplat nimic. Eram in prima sau a doua zi dupa terminarea ciclului menstrual.
Sunt putin paranoica ca sperma ar fi ajuns in vagin insa nu cred pentru ca as fi simtit.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece in mod aproape sigur :
-- in momentul jocului sexual amintit, NU ai fost in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual (singura perioada in care este posibila formarea sarcinii)
-- si de asemenea fiindca sperma ejaculata NU a ajuns in vagin, din moment ce a fost ejaculata pe abdomen,
logic si rational se poate aprecia ca in aceste conditii formarea unei sarcini se poate exclude in totalitate. Paranoia intr-o asemene situatie nu-si are rostul fiindca chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin, formarea sarcinii ar fi fost IMPOSIBILA deoarece mai mult ca sigur NU in acel moment erai in perioada fertila a respectivului ciclu menstrual. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in primele zile dupa menstruatie nu poti fi gravida.

| dd17 a răspuns:

Bineinteles ca nu, poti ramane insarcinata doar daca ejaculeaja in vagin!

| Aritzu2000 a răspuns (pentru dd17):

Multumesc din suflet!

| SpikePI a răspuns:

Pai daca ai zis ca nu a avut loc contact sexual si ca nu te-o penetrat vaginal nu ramai gravida.

| Aritzu2000 a răspuns (pentru SpikePI):

Multumesc mult!