| MihaiEminescu666 a întrebat:

Astazi am facut sex neprotejat cu prietenul meu. Ultima sa ejaculare inainte de sex a avut loc aseara, dar intre timp a facut dus de doua ori si a urinat de mai multe ori. Ovulatia a avut loc in urma cu cateva zile, si in curand trebuie sa imi vina menstruatia. Tinand cont de toate acestea, cat si de faptul ca nu a ejaculat in mine, care sunt sansele de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul a avut loc dupa trecerea a 3-4 zile fata de momentul ovulatiei atunci producerea/formarea unei sarcini devine imposibila fiindca in acel moment nu mai exista un ovul viabil strict necesar pentru a se realiza fecundarea. Viata ovulului este efemera de circa 12-16 ore maxim 24. Daca nu se produce fecundarea incepand cu a 2-a zi apar transformari ireversibile, si o parte a ovulului devine asa numitul corp galben (care va produce hormonul progestin) iar cealalta parte se dezintegreaza si resturile de ovul sunt resorbite de catre celulele organismului. In concluzie eventualii spermatozoizii ajunsi in trompele uterine nu au ce fecunda si ca atare devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini in ultimele 8-9(10) zile ale ciclului menstrual chiar daca mereu se va ejacula sperma in mod intentionat in vagin la sfarsitul fiecarui act sexual. In situatia descrisa este IMPOSIBIL sa se nasca o sarcina. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum stii ca a avut loc ovulatia daca inca nu ti-a venit ciclul? Chiar daca nu a ejaculat in tine exista lichidul preejaculator care contine spermatozoizi.

| Violleta2022 a răspuns:

Sansele sunt mari deoarece poti fii inca in perioada fertila si cum spermatozoizii raman intotdeauna in sacul seminal dupa o masturbare sau sex anterior, se scurg cu prima ocazie in vaginul tau, fecundand ovulul, daca esti in perioada fertila. Perioada fertila inseamna 10 zile/luna, 5 zile inainte de ovulatie si 5 zile dupa ovulatie!

| neutrino a răspuns:

Aici vorbim de ghinion, de nesanse, nu de sanse! Facand sex asa cum ai facut si acum, norocul nu te poate ajuta mereu.

| MihaiEminescu666 explică (pentru neutrino):

Mai concret?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MihaiEminescu666):

Concret? Posibilitate 0 (ZERO)

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida sunt minime, catre zero.