| ina2081 a întrebat:

Am avut contact sexul neprotejat, el a ejaculat afara, am facut o pauza de 20-30 minute timp in care ne-am spalat, el a si urinat si dupa aceasta pauza am continuat tot fara prezervativ si tot cu ejaculare afara. Pot ramane insarcinata? Am mai luat un postinor in urma cu 3 saptamani. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| madagascar a răspuns:

Incearca sa eviti pilula de a II a zi astea se iau maxim 2 pe an si pot avea efecte adverse grave, in principiu nu poti ramane gravida, chiar daca uni ma vor contrazice sansele sunt relativ mici, acum depinde si de relatia voastra, de varsta pe care o aveti, daca nu ai o relatie stabila foloseste prezervativ sau anticonceptionale, metoda pe care o folosesti tu ar fi buna daca ai fi casatorita si aparitia unui copil nu ar fi o problema si mai ales sunt destule boli pe care le poti contracta.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ales ca ai luat postinor, riscul este destul de mare. In general vorbind, riscul este in jur de 20% pentru fiecare contact sexual.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Tu nu ai auzit de prezervativ?!

| TeoPT a răspuns:

Metoda de ejaculare afara nu te protejeaza deloc deoarece inaintea spermei e lichidul prespermatic care contine spermatozoizi. este foarte posibil sa fii insarcinata

| tyana a răspuns:

Riscul e mic, dar totusi exista.Insa e minim!happy

| axel007 a răspuns:

Sunt sanse de 30% da cel mai bine si ca sa fii tu sigura e sa iti faci un test. iar daca ciclul iti intarzie e bine sa consulti un doctor spec. apropo la fiecare act sexual se produc microejaculari pe care baietii le simt sub forma de placere.

| ungurubulan a răspuns:

Nu potihappy atata timp cat nu lasa in tine nu vad de ce iti este frica happy

| ina2081 explică:

Contactul sexual amintit a avut loc in urma cu 2 zile. In urma cu 3 saptamani s-a intamplat acelasi lucru si atunci am luat postinorul. Acum, la ultimul contact sexual nu am luat pastila inca. Relatia este mai veche, ne cunoastem destul de bine; eu mai am 2 saptamani pana la ciclu; mi-e teama de ce s-a intamplat dupa acea pauza de 20 min intrucat desi s-a spalat si a urinat e posibil sa mai ramana ceva acolo.