| SadBoyForever a întrebat:

Astazi cand veneam acasa, m-a cuprins tristetea cand l-am vazut pe un baiat din bloc cu mine care e cu 7 ani mai mic ca mine tinand de mana o fata.

Cum am ajuns acasa m-am repezit in camera mea fara sa ma vada parintii si am plans minute in sir.

Eu unul nu am avut niciodata o prietena pana la 21 de ani din cauza faptului ca sunt timid sad.

Nu pot sa privesc in ochi o femeie din cauza timiditatii.

Va implor din suflet pe cei care ati citit aceasta intrebare sa imi dati sfaturi cum as putea scapa de timiditate.

Cum imi pot depasi timiditatea atunci cand ma aflu in preajma unei femei?

Va implor din suflet vreau un sfat neaparat!

16 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Noi nu te putem ajuta. e o chestie ce tine de psihic si cu psihicul e putin mai greu de luptat. n-am zis imposibil, am zis un pic mai greu. ca sa te faci un pic mai tupeist, inseamna sa te schimbi. sa faci in fiecare zi terapie, lucrand cu tine si impundu-ti schimbarea. cand ai frica de caini, esti dus in mijlocul lor ca sa-ti infrangi frica. nu mananca niciuna din ele. (continua sa cauti, doar atunci cand cauti, gasesti)

| shadow72 a răspuns:

Sigur ai un prieten care se pricepe la fete.ii spui sa te ia pe langa el insa trebuie sa faci ceva eforturi sa scapi de timiditate....de tine depinde soarta vietii tale sexuale!

| Purec a răspuns:

Cel mai simplu. De regula timiditatea tine de ( sa vezi ce ar putea sa se intample, sau ce ar zice unii, sau ce ar zice altii daca m-ar refuza).

Cel mai simplu remediu. Vine acuma vara. Mergi la mare, si incearca sa te bagi in seama cu fetele de pe acolo. Esti in alt oras, nu te cunoaste nimeni, nu are nimeni ce sa zica, mergi inainte cu tupeu. Daca te refuza 5-10, nu dezarma, mergi si incearca pana "pica" una. Apoi devine totul usor happy indiferent cat de multe te refuza, nu o sa stie nimeni nu?happy

| AdyAdeluş a răspuns (pentru Purec):

laughing)))). Cel mai bun raspuns. Esti tare ma, in materie de fete, traiesti viata la maxim. laughing

| Purec a răspuns (pentru AdyAdeluş):

Nu te gandi cumva ca eu aplic chestia asta, ca ma bag in seama cu toate fetele. Era doar o solutie viabila si cat se poate de serioasa ca sa isi rezolve problema. Problema timiditatii lui, este cel mai sigur reprezentata de un eventual refuz. In ideea de a scapa de timiditate, trebuie sa incerce sa socializeze cu fete pentru care nu pune "suflet". Daca se "indragosteste" de una, ii spune asta si il refuza, a cam... laughing)

| SadBoyForever explică (pentru Purec):

Multumesc pentru sfat, voi incerca sa il pun in practica.

| AdyAdeluş a răspuns (pentru Purec):

Pff... Ok m-am prins ce vrei sa spui. Ma gandisem ca si tu procedezi exact asa cum l-ai invatat pe Ionut. Da este chiar un sfat foarte bun. Imi place felul tau de a gandiwinking

| AdyAdeluş a răspuns:

Wow... de curiozitate, cati ani ai?
Si a doua chestie, timiditatea e doar in subconstientul tau. Daca chiar gandesti ca poti face ceeamce iti propui, poti. Dar mereu ai zis in mintea ta " nu pot, nu am curajul". Ce ai zice de acum incolo sa te gandesti " nu se poate intempla nimic rau, de ce sa nu incerc?". O sa vexi ca vei reusi sa iti dai incrdere in tine. Ps. Eu sunt buna la psihologia asta, daca vrei sa purtam o discutie despre aceasta problema a ta, ma poti contacta, imi poti trimite mesaj in privat. Bsfta!

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar stiu sigur ca si eu am o problema de genul asta.Nu prea stiu cum se rezolva si nu cred ca as fi in masura sa iti dau sfaturi care chiar eu ar trebui sa le aplic...Ma rog, Incearca sa fi putin mai tupeist, gaseste-ti un grup de prieteni(printre care si fete) cu care sa socializezi cat se poate de mult, asa cred eu ca ar fi cel mai usor. Daca esti timit(ca mine) ai numai de pierdut, iti iau astia si painea de la gura...deci incearca sa te schimbi cat poti de mult. Uite 2 linkuri care sper sa te ajute: http://edituratrei.wordpress.com/......celuilalt/ Si : http://tipicmasculin.ro/cum-scapi-de-timiditate/ Sper sa te fi ajutat si daca nu, macar consoleaza-te cu faptul ca nu esti singur(dar totusi incearca sa te schimbi). Bafta! Si succes la fete;)

| MariaMikaelson a răspuns:

Ionut daca vrei poti vorbi cu mine despre aceasta problema. Sunt ori cand la dispozitie, chiar daca sunt mai mica sa stii ca te pot ajuta.Asta daca faci un mic efort.
Deci este alegerea ta: vrei ca intr-un fel sa rezolvi problema sau sa ramai asa.

| SadBoyForever explică (pentru MariaMikaelson):

Iti multumesc pentru raspuns, daca nu te deranjeaza doresti sa iti las id meu de mess pe privat?

| MariaMikaelson a răspuns (pentru MariaMikaelson):

Lasa-mil

| ioanaa25 a răspuns:

Primul meu prieten a fost foarte timid si eu la fel dar aveam 14 ani si cand am incercat sa il sarut m-a respins. ideea e urmatoare laso la o parte atunci cand gasesti o fata mai cu capul pe umeri sa te gandesti ca nu e nimic rau ce se poate intampla? fa-ti tupeu si daca simti ceva pentru ea spune-i si eu cand imi e greu sa zic ceva sau nu imi convine subiectul, ii scriu pe telefon chiar daca e laga mine. O sa vezi ca nu ai nimic de pierdut si daca nu o faci vezi regreti. Gandeste-te ca e mai bine ca ai incercat decat sa lasi timpul sa treaca pe langa tine. Daca vrei sa vorbim mai clar intre pe da cerere la id-ul ioanaa2512@yahoo.com

| Ramona2000264 a răspuns:

Asa am fost si eu la inceput cu baietii pana am gasit baiatul potrivit care ma facea sa rad. Deci trebuie sa gasesti o fata care sa te ajute sa treci peste asta. si sa devii mai curajos stii proverbul " cu rusinea, mori de foame "

| andyalbu a răspuns:

Te dai frumos pe langa ea si iti musti buza daca ai ceva