Întrebare recomandată | SadBoyForever a întrebat:

Cum scap de timiditate?

Pur si simplu nu am avut vreodata vreo prietena din motiv ca sunt timid.

De fiecare data cand intalnesc pentru prima oara o femeie efectiv nu pot sa o privesc in ochi din motiv ca sunt timid.

Din pacate acesta e motivul pentru care nu am avut niciodata o prietena.

Cum fac sa imi gasesc curajul de a privi in ochi o femeie si de a vorbi cu ea?

Va implor dati-mi un sfat.

Ce pot face sa scap de timiditate?

8 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Poți începe prin a vorbi cu persoane pe net, apoi la tel, apoi în viața reală. Vorbește cu cele care sunt ca tine: tot timide și poate îți va fi mai ușor. Pace!

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Ai nevoie sa-ti schimbi radical modul de a gandi si privi lucrurile.
Clar trebuie sa mergi la cateva petreceri in care sa te faci flenduri.

E timpul sa devii derbedeu altfel vei ramane tot timpul cu anumite blocaje de comunicare, de rezolvare a problemelor si de a trece peste anumite situatii.
Capatand experienta vei capata si incredere in tine.Automat timiditatea va disparea sau se va diminua mult.

| CIICriss a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Cu siguranță, sfatul tău este mai bun. Îi ceri sa-si schimbe felul de a fi, nu ti se pare un pic prea mult?

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru CIICriss):

Chiar deloc.
Cu cat da un refresh la modul lui de a gandi cu atat e mai bine.
Eu mi-am schimbat felul de a fi de 100 de ori in decursul timpului.
Asta inseamna slefuire.
O sa-i prinda bine in viata.

| StefanR0 a răspuns:

Asa sunt si eu.Ma rog, am fost, acum am putin mai mult curaj.Cum ziceau multi, internetul ar fi o solutie pentru ca atunci cand te-ai intalni cu persoana respectiva ai avea doar cateva momente de rusine apoi ar disparea.Nu te astepta sa te placa toate fetele pentru ca in ziua de azi multe sunt "cu fite", cum se zice.Incearca sa gasesti, stiu eu, o fata mai la locul ei dar asta nu inseama ca nu trebuie sa aiba si ea "nebunia ei" pentru ca lucrul asta e imposibil.
Daca ai o varsta mai mica, spre exemplu 15/16 e ceva firesc, ceva ce va disparea daca detii o comunicare continua cu o persoana de gen feminin.

| CIICriss a răspuns:

Poti incepe sa vorbesti cu o fata online, iar dupa o perioada de timp in care ai putut sa o cunosti destul de bine si sa te apropii de ea, o sa-i poti vorbi si fata-n fata.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru CIICriss):

Ei nu zau.
Ba dimpotriva ''socializatul'' online adanceste problema timiditatii cel putin.
Nu-mi spune ca vorbid online cu cineva capeti incredere in tine.
Cand o sa intelegeti ca doar in realitate fata in fata cu oameni si cu diferite situatii veti prinde experienta implicit incredere in voi?

| CIICriss a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Nu sunt adepta acestui mod de socializare, dar mi se pare ca poate fi un început destul de bun. Nu are cum sa scape de timiditate brusc.