| Dragosdoar a întrebat:

Astia care aveti chelie de tineri? Cum e pentru voi cand vine vorba de fete?
Am observat ca fetelor nu prea le plac baietii cu chelie. Eu am probleme cu pierderea parului si ai mei nu m-au sustinut niciodata cu aceasta problema. Si ei,si ceialti din jurul meu i-au chestia asta In ras si spun ca daca tatal meu are chelie,automat trebuie sa o am si eu,si ca nu pot face nimic ca sa rezolv aceasta problema,si ca trebuie sa ma dau batut din clipa asta si sa accept adevarul,cu alte cuvinte,trebuie sa ma pun frumos pe scaun si sa astept sa cada tot,ca e musai domne treaba asta. Chestia e ca Imi ruineaza imaginea LA PROPRIU.
Aparent,In mare proportie,fetele nu sunt atrase de cheliosi si personalitatea nu prea face mare cct, oricat de mult te-ai stradui. Mi se tot spune sa fac impant de par cand eu de-abia traiesc de la o luna la asta din salariu meu amarat. Mi se da exemplu de oameni din showbiz si vedete gen treistariu sau maruta care au situatie materiala buna si au facut implanturi in strainatate.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Femeiile caută toate barbati cu bani, foarte multi bani ele asta vor, daca ai avea mii de euro ai fi preferatul lor te ar cauta toate ca ele sunt materialiste nu toate, dar sunt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai tu linistit, sunt atat de multi barbati chei care atrag femeie fara numar. Parul e printre cel mai mic atuu al unui barbat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te razi în cqap și ai terminat povestea. Eu așa fac,

| Drimmero a răspuns:

Te inteleg perfect ce e in interiorul tau si cate frustrari iti genereaza treaba asta, chelia e foarte pacatoasa la barbati mai ales cand sunt tineri, odata cu chelia poti avea dezavantaje din punct de vedere fizic, uneori pot fi avantaje sa iti stea foarte bine dar depinde de forma fetei, de trasaturile pe care le ai deja, trebuie sa te prinda la fel cum te pot prinde anumite frizuri. Sa fim sinceri, parul e unul din standardele frumusetii, unul din elementele care iti aranjeaza fizionomia, chelia la tineri poate genera depresii, izolari, iti scade stima de sine plus ca te imbatraneste lipsa parului. Din pacate alopecia la barbati e genetica, daca mostenesti tatal sau vreunul din unchi, bunici. Am un prieten care a chelit de tanar, gen pe la 18-19-20 era deja bec, incepuse si din frunte si din crestet si intr-un timp relativ scurt ii lucea capul, tot asa mostenise pe cineva din familia, iar el o perioada a fost in depresie, se simtea complexat mai ales cand ii vedea pe ceilalti de varsta lui ca multi aveau freze moderne, ca le statea bine iar el se simtea blestemat, a dat vina inclusiv pe chelie la vremea respectiva ca nu i-a mers in dragoste sau pe alte planuri. Inclusiv eu am fost preocupat o buna perioada de treaba asta, ma uitam la dus sa vad daca imi pica multe fire, ma uitam in oglinda daca linia frontala e la locul ei, devenisem putin obsedat de chelie, m-am documentat mult pe subiect, am avut motive sa ma preocupe fiind o afectiune genetica din pacate si la mine in familie exista cazuri de alopecie la barbati, pe partea materna i-a terminat aproape pe toti, pe partea paterna e mai ok, sunt si barbati cu parul intact, tata are putina alopecie in parti dar a facut tarziu, eu il mostenesc pe bunicul patern la par si la trasaturile fetei, bunicul a avut parul frumos, pana pe la 60 de ani a avut parul des, apoi i s-a rarit putin in parti, asta e norocul meu, eu din fericire inca am tot parul pe cap si am avut norocul ca in toata perioada adolescentei sau imediat dupa am fost ferit de problema asta, pur si simplu am avut bulan, adica ma ingrozea si pe mine faptul ca as putea cheli, pana acum parul tine cu casa si sper sa tina asa cat mai mult mai ales ca sunt tanar. Cel mai probabil nu ma resemnam usor daca cheleam si imi faceam implant indiferent de ce ar fi zis altii, la fel si tu, e vorba de linistea ta sufleteasca in ecuatia aata. E o problema ce preocupa barbatii de toate varstele sau toate statutele sociale. Amuzant e ca sunt studii care demonstreaza ca barbatii se tem mai mult de chelie decat de o impotenta. Doar implantul functioneaza la barbati, dar si ala se face in anumite conditii, daca ti-a cazut prea mult adica esti gen Basescu nu stiu cat mai poti restaura pentru ca recoltarea e de la ceafa si cu alea trebuie sa umpli tot capul. Incearca sa strangi bani, fa un credit la banca de nevoi speciale sa iti poti rezolva problema, merita sa incerci pentru ca esti tanar, de altfel sunt si oameni de 40-50 de ani care isi fac implant, poate si mai batrani pentru ca nu ii mai plac babele lor. Totusi e destul de frustrant ca generatia de azi sa aiba multi cheliosi in randul tinerilor iar mosii sa aiba plete sau claie dese pe cap cand te-ai fi asteptat sa fie invers, insa genetica face ce vrea ea.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Da,si chelie e predomintanta la baietii tineri pentru ca e neglijata in copilarie de parinti, ca toti merg pe aceeasi mentalitate toxica, ca e ceva perfect normal si nu ai cum sa opresti. Personal, sunt satul de chestii de genu ''nu poti sa indrepti daca e genetic'' poti daca tratezi la timp, si daca ai bani de tratamente.

| Drimmero a răspuns (pentru Dragosdoar):

Am sa-ti dau o veste foarte proasta. Chelia nu tine de cat iti ingrijesti tu parul, nu poti preveni alopecia androgenetica, daca in genele tale e scris sa ramai fara par, pai ramai fara par. Chiar si implantul poate fi sortit esecului daca genetic esti programat sa ajungi ca basescu, cade si implantul de e nevoie sa faci mai multe.

| Mosotti a răspuns:

Asta e, te adeptezi la asta, multi is asa si nu au probleme, isi vad de treaba lor, ca ii plac femeile sau nu, iar in societatea chiar nu au nici o treaba, nazistii aia isi cheli de tot chiar voit, si nu au absolut nici o problema, si au si gagici destule.
Depinde si figura cum e, daca aia atrage, merge si asa, daca nu atrage, poti sa ai par vagoane, ca tot una e.

Aia care nu prea au par, de obicei se tund de tot.
Aia cu showbizu au multi bani.
Era un medicament care ajuta la asta sa nu ajungi asa, se numea Propecia, dar scade testosteronu si libido-ul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Mi se tot spune sa fac impant de par cand eu de-abia traiesc de la o luna la asta din salariu meu amarat." FA CEVA CA SA NU MAI AI UN SALARIU AMARIT! Nu chelia e problema aici, sa stii. Problema e ca te multumesti cu putin. "Fetele" se topesc daca ai insufli incredere si nu esti (foarte) idiot, daca ai un plan de viitor, ai habar unde esti si incotro te indrepti. Tu, din ce vad, stai in bataia vintului ca o frunza si te plingi ca te sufla de ici-colea. Eu am un prieten care si-a facut la un moment dat implant. Bani? A facut facultatea, s-a dus cu bursa in Spania, unde a lucrat in agricultura ca sa se intretina - pe linga facultate! A terminat acolo cu un master in biologie, a predat aici un an sau doi ca profesor de biologie, dupa care s-a dus din nou la munca DE JOS in agricultura prin UK si Spania. Sezonier. Aia care ii erau colegi de munca si cu care locuia fiind 20 gramada mai prosti decat el cand e beat muci. S-a intors in tara, a lucrat pe bani mai putini pe ici-colea, a prins la un moment dat cu ajutorul meu un pont super tare de munca de acasa, unde are vreo 10 ani de experienta de-acum, cred. In momentul asta munceste de rupe in timpul saptaminii, merge la sala, face vreo 10-15-20.000 RON lunar, **** de rupe in weekend tot ce prinde. Sa mai zic ca are si cunostinte super-avansate despre reptile si diverse animalute care nu au prea multa legatura cu munca lui si mai mergem si la padure uneor aproape in fiecare weekend ca si hobby? Si nu, nu se plinge de soarta, de chelie, ca e mic de statura, ***. Tot felul de alte scuze pe care le gasesc altii. NU MAI CAUTA SCUZE!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă e genetică, nu prea are nimeni ce să-ți facă. Dar nu-s de acord că bărbații cu chelie nu-s plăcuți, am o grămadă de cunoștințe care au iubiți de 25-30 care sunt chei și nu doar chei, dar cunosc o grămadă de creaturi în relații. Sunt lucruri care se trec cu vederea dacă ești ok din alte puncte de vedere, nu e nimeni absurd să te refuze dacă tu ești un om de nota 10 doar pentru că nu ai niște păr în cap laughing.

Mai neatractiva decât chelia e neîncrederea în sine. Nu e problemă că ești chel, pitic, gras, e o problemă dacă ești vizibil complexat, dacă te plângi de asta tot timpul, dacă te porți de parcă niște păr picat e sfârșitul lumii. Pentru că pana mea, nu ai ce face în legătură cu asta, ce rost are smiorcăiala?

Faptul că trăiești de la o lună la alta e mai aiurea decât chelia.

Cât de tânăr ești totuși? Că eu am impresia că nu mai ai chiar 20 de ani ca să aibă cineva răbdare să crească și să construiască ceva cu tine. Pentru că nu prea mai e timp, nu de alta.

Dacă ai peste 30, e de așteptat să fii deja puțin stabil din punct de vedere al carierei, al situației financiare, de aia multe preferă bărbații mai în vârstă, că nu mai au stresul că se apucă ăia să le ceară bani de țigări laughing))).

Mai ales dacă mai visezi și familie, și ai șansa să dai de-o familistă, salariul ăla amărât o să conteze...

Dar voi mereu vă concentrați pe lucrurile greșite. Ba că sunteți mici, ba că o aveți mică, ba chelie.

Cât despre cei care râd de tine, poți fie să-i ignori complet, poate nu o să se mai lege de chestia asta dacă văd că nu te mai afectează, fie spune-le sincer că te deranjează.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Ai încercat să mergi la doctor? Și dacă chelești privește partea bună și Bendeac e chel =>

| Dragosdoar explică (pentru Paracetamol0lol):

Vorbesti de parca eu as fi actor sau vedeta tv

| Paracetamol0lol a răspuns (pentru Dragosdoar):

Oricum femeile preferă bărbații fără păr

| Lambruzau a răspuns:

Salut!
Din ce spui tu reiese ca toata personalitatea, inteligenta, sufletul sunt reprezentate de par.
Hai, fi serios, calmeaza-te! Tunde-te f scurt daca nu zero si obisnuieste-te tu in primul rand cu tine, impacate cu idea.
Nu se ruineaza nimic, nu te complexa!