| holbaTule a întrebat:

Ata penisului se rupe la primul contact sexual? Intreb asta pentru ca "ma ține" acea ata cand penisul este sculat.

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Frenul adica ''ata'' unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/ INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", respectivul baiat/barbat NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu patesti su tu la fel pana la sfarsitul vietii tale. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Te ține pe naiba. NU se rupe niciodată, în mod normal; doar accidental li se poate întâmpla unora.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru holbaTule):

Daca "te tine" du-te la ginecolog, poate ai ceva gen fimoza sau mai stiu eu ce alte complicatii asemenatoare... N-ar trebui sa "te tina" nimic sa-ti belesti cucu...

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ginecolog merg doar muierile... rolling on the floor că de aia e GINEcolog!

| mihai69 a răspuns (pentru holbaTule):

Nu știu, dar nu prea are cum să „te țină". Pur și simplu, așa e făcut acel fren, să lege prepuțul de gland!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Ma rog... urolog sau ce medic de specialitate o fi, medicul de familie ar trebui sa stie mai bine ca mine. Poate iti face recomandare la Ciomu, cine stie... depinde cat e de groasa problema.

| Emilian65 a răspuns:

La unii baieti da, la altii ba. Daca nu se rupe la primul contact sexual, se rupe la urmatoarele acte sexuale. Dar sunt si baieti care raman cu ata intacta toata viata si nu ii deranjeaza asa cum zici tu.

| minrest a răspuns:

Orice aiureala o poti citi undeva. Ala este un organ numit frenulum preputio penis, necesar in functionarea mecanica a decalotarii si in alimentarea cu sange a suprafetei glandului. Doar in folclorul unor copii apartinand unor categorii defavorizate acel organ este o ata, care s-ar rupe cand faci sex. Daca ai probleme cu decalotarea, mergi la urolog.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa se rupa nici in restul vietii, peste 60% din barbati o au si la 60 de ani ea doar se intinde la unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ața" nu se rupe niciodată... de pe unde culegeți toate prostiile astea nu știu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru holbaTule):

Nu se intampla nimic la nici un contact sexual, ca nu esti femeie... doar te dezvirginezi si atat. Fizic, nu se intampla nimic, nici o modificare. Nici nu ti se rupe ata, nici nu-ti cade parul, nici pu7@ nu-ti cade.

Răspuns utilizator avertizat
| Marin_Ion_1974 a răspuns:

Tot legat de ata penisului...
Este adevărat ca se dezvolta capu, dacă tai ma rog la doctor specialist.ață știu asta de la un prieten turc ca așa fac ei