| anonim_4396 a întrebat:

Atentie! Urmeaza o intrebare in care chiar imi exprim frustrarile!
De ce trebuie ca oamenii sa fie asa prefacuti? Cand aud chestia asta cu ''oamenii speciali'', ''dragostea adevarata'', ''cel/cea care si-ar da viata pentru tine'' imi vine sa vomit. Mi se pare o prefacatorie si o ipocrizie maxima. Norocul meu e ca cel cu care sunt impreuna si locuiesc este un tip realist,adica ne respectam reciproc,suntem diplomati unul cu altul si cam atat. Asta nu inseamna ca el ''ma iubeste'' sau eu pe el. Va spun sincer daca m-ar fi luat cu arogante precum ''dragostea adevarata'', ''te iubesc pana de la cer la pamant si inapoi'' mi-ar fi venit sa-l zbor pe geam. Eu stau si ma intreb, voi astia care mancati ciuerci cu ''dragostea adevarata'', ''oamenii care si ar da viata pentru voi'' etc voi ajungeti sa credeti ceea ce mintiti? In ce basm de Petre Ispirescu traiti? Ce-i cu ipocrizia asta la voi? Fara suparare, nu va simpatizez. Haideti sa gandim realist si sa nu mai mancam ciupreci despre dragoste si oameni. Nimeni nu va va iubi mai tare decat o faceti voi si nimeni nu va veni "calare" pe un cal pentru voi. Filmele romantice despre dragoste sunt ca niste filme porno doar ca in ''plan sentimental''. Sunt niste idealuri absurde si mincinoase,iar aia ce ''cred'' in ele (adica afirma doar, ca nici eu nu cred ca ar crede) sunt niste ipocriti si/sau naivi.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Da, sunt femeie.
Unii oameni sunt mai fericiti atunci cand se mint sau sunt mintiti frumos.
Eu inteleg ceea ce vrei tu sa spui in esenta, dar cred in continuare ca daca un om este fericit asa, indiferent ca se minte, ca vrea sa fie singur, sa fie cu 4 neveste etc. nu ar trebui sa ne deranjeze atata timp cat nu face rau nimanui si vorbim de persoane adulte care au luat niste decizii in deplinatatea facultatilor mintale.
Sa stii ca este mai simplu pentru unii oameni sa traiasca mintindu-se sau fiind mintiti frumos decat sa accepte adevarul daca acesta este mai dur.

Uite, iti dau un exemplu care nu are legatura cu relatiile dar care este un subiect controversat in ultimul timp: Dumnezeu.
Oamenii prefera sa creada ca exista o forta supranaturala pentru ca este mai simplu sa crezi si sa traiesti cu gandul ca toata responsabilitatatea nu iti apartine, ca este a altcuiva, superior tie, care detine controlul si pe care nu il poti impiedica sa faca ceva.In felul asta te eliberezi de responsabilitate, te minti ca nu esti tu de vina si ca nu puteai oricum sa faci nimic.Ei sunt fericiti asa. Daca nu sunt extremisti si nu ajung sa faca rau altora, consider ca nu ar trebui sa ma deranjeze.Fiecare in felul sau.E una sa nu fiu de acord cu ei si sa nu impartasesc aceeasi ideologie si alta sa ma simt frustrata pentru ca ei decid sa creada intr-o minciuna.
Pentru mine conteaza cum ma simt eu, ce decizii iau eu, ce fac eu in fiecare zi pentru a evolua si a fi fericita.Conteaza adevarul meu, nu adevarul altora.Atat! Nu credintele altora.Nu forma lor de a iubi intr-o relatie.Conteaza forma mea de a trai aceste lucruri.
Desigur, este doar un exemplu care nu are legatura cu relatiile pentru ca am dorit sa ies din aceasta zona si sa spun ca situatii similare exista in orice categorie.
Banuiesc ca pentru tine nu este important ce cred altii despre relatia ta.Nici pentru ei nu este important ca tu nu esti de acord cu felul lor de a trai aceste experiente.Si asa trebuie sa fie!
Fiecare traieste si incearca sa fie fericit conform propriilor idealuri, concepte si valori, fara a se ingrijora daca altii il aproba sau nu.

111 răspunsuri:
| luffypk a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu certitudine, nici nu am spus faptul ca nu exista persoane care ar face totul pentru persoana iubita, nu stiu de unde ai dedus asta din ce am zis eu, dar nu, nu e asa, sunt si eu constient de faptul ca exista oameni si oameni si nu ii putem cataloga pe toti dupa acelasi tipar, suntem unici, iar asta ne face diferiti.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate ca este doar o forma de nebunie constructiva.Eu asta tind sa cred happy
Curand implinesc 31.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Esti casatorita? De curiozitate

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am răspuns altui utilizator la răspunsul dat de el, nu cred ca am vorbit despre fericire, tu crezi ca ai capacitatea de a înțelege lucrurile? Te crezi prea complex? Am înțeles ce te deranjează, nu ți plac oamenii falși, sunt de acord cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Am dedus, pentru ca ai scris undeva, mai in urmă. In fine numai stau sa îti pastez ce ai spus. însa Este plictiseală cu Subiectul ăsta, mă retrag mai este puțin si îl facem top cel mai dezbatut de pe TPU laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Bine

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Cu o persoana care imi impartaseste nebunia, evident laughing
Ne-am casatorit pentru ca am considerat ca este un lucru pozitiv, care atrage anumite beneficii din punct de vedere legal.Iti spun asta in cazul in care te intrebi daca idealizez o nunta ca in povesti.Raspunsul este NU! Nu am visat niciodata la asta si mi se pare total inutila toata tarasenia cu rochia si biserica si zambetele false.Nu cred ca exista o ceremonie mai fara sens, dar asta este valabil doar pentru mine.Altii sunt fericiti participand la astfel de evenimente.
Insa legal, da, consider ca are anumite beneficii casatoria.Inca nu exista optiunea uniunii civile in Romania, din pacate.
Cu toate astea, forma mea de a-mi arata iubirea nu ar fi deloc pe placul tau laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

rolling on the floor
Ma amuzi

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Super! Cel putin o calitate sa am laughing
Hai, ca e un inceput bun! Poate ma reprofilez si ma bag pe comediewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

laughing
Ai mai multe calitati
Observ astea din raspunsurile tale

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai impresia ca pui întrebări woau dar de fapt sunt fumate aceste subiecte, poate din acest motiv nu ți răspund neapărat ție sau ce vrei tu sa auzi, dacă răspund este pentru ceilalți, tu ai ideile tale ușor fixiste. Este un subiect filozofic, oricum nu se poate răspunde fix pe text cum ai răspunde la o întrebare punctuala

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce am impresia ca pun intrebari woau?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindcă nu pui întrebări cu scopul de a fi ajutat ci cu scopul de a face o dezbatere dar sub o forma ușor aroganta. Dacă nu ti place răspunsul sau ai impresia ca răspunsul nu este cumva pe subiectul tău( asa crezi tu) dai răspunsuri arogante sau chiar jignești alți utilizatori care s au străduit totuși sa ți răspundă.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

M am dovedit a fi un nesimtitrolling on the floor

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și acum te lauzi happy

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Totul e inconstient facut, sunt acele momente in care ori te panichezi si te salvezi doar pe tine, ori salvezi si pielea celuilalt. Practic confirmi ce am zis prin faptul ca prea multe vorbe siropoase sunt exagerate. Tu ti-ai da viata pentru persoana iubita? Fac un sondaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru luffypk):

Cu tine as putea filosofa ore. Imi placi, omule!

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Conștient nu, asa ca o alegere aici alb pe negru, primul instinct e teama, instinctul de supraviețuire, dar cred ca e posibil sa risc foarte mult ca să l salvez adică as risca cu prețul vieții doar ca eu as crede ca scăpăm amândoi în acel moment, asa cred ca se întâmplă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Parca ai zis ca te culci, stimabilo laughing
Am o intrebare
ai 15 ani? laughing)))))))))

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi este somn. Asa trebuia, sa dorm deja. În plus ce vroiai sa ți zic, îți cam place sa fi un pic acid

| Drimmero a răspuns (pentru Emma30555):

Hehe, deci constient nu. Evident ca nu, viata ta e pe primul loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ai vrea sa fiu baza? laughing
Gluma de chimist rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Amice, cred ca fata are vreo 15 ani, las-o rolling on the floor
Inca crede in basme

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amicul cum ii spui tu a mai avut discuții cu mine, am cont făcut înaintea ta probabil, nu știu ce frământări ai tu și ce treaba ai sa i spui altui utilizator dacă sa vorbească sau nu cu mine? Dacă ești curios de vârstă îmi pare rău să te dezamăgesc dar dintre noi copilul ești tu. Oricum nu ma cert cu nimeni pe acest site, nu am de ce, pierdere de timp. Te ai supărat ca ce? Ca ti am răspuns la un mesaj privat ca o sa dorm? Asa sensibil ești? Te am ofensat cu ceva? Mi se pare ca răspunzi cam agresiv fără vreo cauza ca să zic asa. Putem dezbate subiecte dar nu persoana mea. Oricum eu sunt o persoana pacifista, am zis ca vreau sa dorm fiindcă chiar asta aveam de gând sa fac dar se mai întâmplă să te răzgândești fără sa vrei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

rolling on the floor
Tu nu stii de gluma vad
Si cica eu sunt ''sensibil''

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De ce sunt copil, stimabilo? ))

| Emma30555 a răspuns (pentru Drimmero):

Ca ai dat exemplul cu pistolul, poate încerci sa i dai agresorului cu ceva în cap poate sari sa împingi persoana din bătaia pustii. Ar fi un gest foarte riscant

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie mi s-a părut ca ma iei la cearta. Cred ca ești mai mic de vârstă dar nu am zis ca și cum e ceva rău, ci prin comparație. Ai un stil una calda una rece laughing e bine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are 15, o stiu de ceva, e fata ok, nu se cearta dar uneori mai sunt discutii cu care nu vei pica pe aceeasi lungime de unda cu dansa.