| dtte a întrebat:

Ati incepe o relatie cu o persoana pe care ati intalnit-o pe internet? Aveti incredere? Astept respunsuri concrete, cu explicatii logice pro/contra!

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cred.Nu-mi inspira incredere nici oameni care ii cunosc de ani de zile care s-au purtat impecabil d-apoi cineva cu care am schimbat 3-4 emoticoane si pareri generale despre subiecte de interes larghee hee
O relatie de prietenie ar fi ok, dar mai mult nu credbig grin

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

De ce as face asemenea discriminare? Intalnesc asa rar oameni care imi plac sincer incat ar insemna sa imi tai singur o sansa dintr-un motiv nerelevant. Nu conteaza asa mult unde intalnesti persoana, ci persoana in sine. Insa ai punctat corect, o poti intalni pe internet, dar o cunosti abia dupa o vreme petrecuta in realitate. Incredere? Asta chiar n-are legatura cu modul cum ai intalnit persoana, poate fi pe internet sau la coada la supermarket sau la o petrecere sau la scoala/servici - daca ar fi pe un site de matrimoniale recunosc ca mi-as pune unele intrebari, insa cum nu vizitez...in alta ordine de idei am doua amice cunoscute pe net si motivele pentru care nu s-ar putea intampla nimic n-au legatura cu internetul.

| Alisa a răspuns:

Prietena mea cea mai buna s-a cunoscut cu prietenul ei pe mess, si sunt de 3 ani impreuna, anul acesta in vara se casatoresc si se iubesc din ce in ce mai mult.
atata timp cat incepi sa il cunosti, si il stii pe el ca persoana, dupa ce trece un timp, normal ca poti sa incepi o relatie cu acea persoana.

| Alisa a răspuns:

@Dany, cred ca se referea la o persoana care o cunosti pe net si sa o si vezi, nu doar sa vorbiti pe mess.

| Vizitiul a răspuns:

Categoric, nu! Pentru ca pana la urma te hranesti doar cu aparente, nu cu ceva real. Poate ca vezi unele poze, poate ca respectiva/ respectivul vorbeste frumos, are ganduri bune, dar nu ai de unde sa stii cum se comporta in realitate. De la vorbe la fapte este drum lung, asta am vrut sa subliniez. Succese.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Personal nu sunt adepta acestei idei.

| Frogie a răspuns:

Pe prietenul meu l`am cunoscut sa zicem pe hi5 (acolo i-am vazut pozele si l-am placut). Aveam prieteni comuni, acelasi anturaj, doar ca nu ne vazusem niciodata. In prezent, locuim impreuna ( pe 18 martie se implineste 1 an ) si avem planuri marete pe viitor!

| MisterKat a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun, nu am incredere in persoanele de pe Internet...

| BeT a răspuns:

Daca crezi ca este o persoana care merita atentia, DA de ce NU?! Dar inainte sa il intilnesti, discuti cu el mai multa vreme si abordezi subiecte care te intereseaza, asa vei putea "trage"o concluzie cine este persoana?!?

| kesha:D a răspuns:

Pai la intrebarea asta sunt raspunsuri si pro si contra, unii sunt de acord cu aceste relatii deoarece vorbind mult pe mess cu acea persoana ajungi sa tii la ea, sa o cunosti...altii nu sunt de acord cu aceste relatii pentru ca se intreaba "oare chiar o/il cunosti?"cand te indragostesti de cineva pe mess, pe hi5 sau pe chat te indragostesti de imaginea lui virtuala, acea imagine care tiai creato despre el/ea dar el/ea poate fi cu totul diferit, altii nu sunt de acord pentru ca acele persoane de pe mess pe care crezi ca le cunosti pot fi niste persoane care vor sa-ti faca rau...sa stii ca multi socializeaza mai mult pe internet decat in realitate, prefere sa stea toata ziua pe mess, pe internet si sa vb cu persoane necunoscut decat sa ia o gura de aer sau sa iasa in oras cu prietenii PS.nu ma refeream neaparat la tinewinking BAFTA:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu am cunoscut un baiat pe messenger si am vorbit cu el pe net cam o luna, dupa ne-am intalnit si era exact ca in pozele pe care mile dat nu ma mintise cu nimic. A urmat si a doua intalnire si de atunci de la cea dea doua intalnirea sunt cu el.de atunci au trecut 2 ani si 2 luni, deci sunt pro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da...am luat un id de pe hi5 si m-am cunoscut cu el pe mess...si am fost cu el un anhappyhappyhappysi acum am ramas amici ft ft buni>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o experienta aiurea cu un baiat care mi s-a parut binecrescut initial, nu ne-am vazut niciodat in realitate si dupa vreo 2 saptamana de chat, dupa ce imi spunea vb dulci, a avut o izbugnire si mi-a zis ca vrea sa ma prajeasca in ulei incins, ca m-ar vinde la proxeneti, ca mi-ar da ficatul la caini. dupa aceasta izbucnire si-a cerut scuze, ca trece printr-o perioada grea...eu nu i-am mai raspuns, dar mereu imi lasa offline-uri care incepeau cu vb dulci si se inkeiau cu insulte si ganduri malefice. Am zis ca nu trebuie sa generalizez, si am chatuit cu alt baiat apoi, care, dupa ce ne-am intalnit si mi-am dat seama totusi, ca nu avem nimic in comun, a inceput sa ma hartuiasca telefonic, si prin mesaje cu insulte.