| Dominicc a întrebat:

Ati trecut printr-un moment in care ati simtit ca nu va mai gasiti locul? Langa o persoana sa zicem. Ca niciodata nu o sa gasesti de ceea ce ai nevoie.
Sa profitat de voi? de bunatatea voastra? ce ati facut cand ati simtit ca mereu o sa fi tu cel care o sa piarda mereu in privinta asta?

Deseori ma simt singur, sau pur si simplu ma gandesc ca nu o sa gasesc ceva ce caut sau doar imi imaginez. Cu toate ca la 18 ani esti asa visator...

Dece deseori sa profitat de bunatatea mea? sau de ce nu si de dragostea fata de persoana iubita. Faceam totul sa fie bine cand pe deasupra doar eu eram acela de iubea asa cum era normal. Dece mereu trebuie sa gasesc ceva ce nu imi da si mie satisfacere. Eu nu primesc nimic.
Dece nu gasesc o persoana care sa inteleaga cu adevarat ce am de oferit ci nu doar sa fie in trecere si deseori poate lasa urme. Oare o sa gasesc vreodata o persoana care sa ma inteleaga si pe mine? si sa se bucure cu adevarat de tot ce am de oferit?
Trebuie sa ma dau si eu dupa aceste fete? doar sa ma joc si nu altceva? sau sa raman la fel? la fel, dar nu se alege nimic doar amagire, nu? Ca nu imi sta in caracter sa fiu smecheras. Sau imi sta?! si poate ca nu vreau sa fiu pentru a ramane eu mai deosebit.
Echilibru? ar fi ceva gen " o gasesti, ea se joaca, joaca'te, nu pune suflet si fa ce ai de facut"
Deseori se pune singur sau ti-l fura si te inseli.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Stiu ce vrei sa spui. Am trecut si eu prin asta. Trec si acum. E greu. Nu iti gasesti locul, nici nu mai stii ce vrei sau pe cine vrei in viata ta. Incerci sa nu mai vrei ceva serios si apoi iti dai seama ca nu poti. Cand vrei ceva serios realizezi ca parca nu merge si vrei mai mult. Si oricum incerci nimic nu merge. Cauta sa prinzi ceva incredere in tine si sa intelegi ce fel de fata cauti tu. Apoi va fi mult mai usor. Pentru ca atunci cand gasesti fata ( si o vei gasi cu siguranta ) vei putea fi sincer fara sa trebuiasca sa porti o masca. Vei merge la sigur. Vei putea spune : Asta vreau. Vrei si tu?

| Vizitiul a răspuns:

Se profita de tine si de bunatatea ta in masura in care permiti acest lucru. Principalul vinovat esti tu, nu cei ce profita. Daca nu le-ai da sansa sa profite, mi-e greu sa cred ca ar avea de ce profita. Invata sa fii moderat in tot ceea ce faci, adica, priveaza-te de indolenta, dar nu te implica prea mult. Sa fii undeva la mijloc. E dreptul fiecarui om in parte sa viseze, dar la 18 ani trebuie sa "visezi" si realitatea. Daca ai inteles ce am vrut sa spun...
Ai spus ca oferi, dar nu primesti nimic in schimb. Ok, e drept, asta e mentalitatea noastra din prezent. Oferim si pe urma asteptam recompensa. Cat de urat, cat de penibil, cat de rusinos, nu? Adica, ajutam conditionat! Ce ne opreste sa ajutam neconditionat? Mentalitatea eronata, asta-i baiul nostru. In momentul in care ajuti neconditionat, iti garantez ca ai ceva de castigat, iar recompensa pe care tu o astepti in urma ajutorului acordat este meschina pe langa ceea ce castigi in urma ajutorului, dar fara sa-ti dai seama de faptul ca se afla in tine. Despre ce vorbesc? Despre multumirea in sine... Ti-a trecut prin cap asa ceva?
Avand in vedere ce ai descris mai sus, nu cred. Vezi, omul cauta mutlumirea si fericirea pe cai departate. Fuge, fuge si tot fuge, dar nu o gaseste. De ce? Pentru ca sunt chiar in el, dar este prea orb sa le observe. De multe ori, oamenii se subapreciaza, si e un lucru trist si rau. Sunt sigur ca o sa gasesti persoana potrivita. Nu te schimba, ramai la fel. Ai abia 18 ani, este timp pentru toate, implicit pentru dragoste. Nu te-as sfatui sa te implici intr-o relatie fara a pune suflet. La sfarsit, o sa realizezi ca n-ai simtit nimic. E ca si cum ai merge la scoala si nu ai fi atent. Adica, onorezi cu prezenta si nimic mai mult. Ti se pare ok in asa fel? Depinde de tine...

| snowflake a răspuns:

Mi se pare perfect normal sa crezi ca nu iti mai gasesti locul, se vede ca suferi. dar timpul le rezolva pe toate, chiar daca acum crezi ca nu te poti ridica, o vei face happy

capul sus!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Suferinta sentimentala este un lux. Trebuie sa te straduiesti sa devii Cineva in viata si vei vedea cum totul in existenta ta se transforma benefic. Retine, Puterea este supremul afrodiziac! Nici o femeie nu rezista unui posesor al Puterii. Femeile nu parasesc niciodata pe un asemenea om. Puterea lui le atrage ca un magnet. Puterea si siguranta. Asta cauta femeile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu mai pui suflet in ceea ce nu merita. De obicei asa sunt toate fetele.