| RAY a întrebat:

Atractia fizica determina iubirea sau iubirea poate exista in lipsa atractiei?

15 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Atracția fizică e doar atractie fizică şi atât. Duce doar la lucruri fizice.
Iubirea e ceva ce construieşti în timp.

| RoCkKiD a răspuns:

In majoritatea cazurilor nu prea exista iubire fara tractie fizica in schimb poate exista atractie fizica fara iubire.

In schimb suntem 6 miliarde de oameni pe planeta asta...si fiecare din noi e atrasi de alte chestii.

| RAY explică:

Cine e?

| Freya1 a răspuns:

Si una si alta

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Iubirea poate exista și în lipsa atracției fizice.
Altfel cum ar avea relație cei orbi/nevăzători (sau alte sinonime care vă pot exprima lipsa de vedere a unei persoane.)?
Ei nu se pot lua după asta.

| RAY explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

O fi ceva platonic

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Who knows it... tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea poate aparea doar când te focusezi pe o singura persoana, iubirea e doar o mica obsesie de fapt care se poate transforma in mai mare.
Pur si simplu nu ai cum sa iubesti atât de puternic, daca de exemplu vorbesti cu mai multe persoane de sex opus, de disipeaza.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

La mine nu poate exista fara.

| Arakiss a răspuns:

Lasa-l frate de ce-i strici placerea? rolling on the floor

| Vanesa87 a răspuns:

Iubirea este un termen folosit pentru combinatia dintre atractia fizica si emotionala dintre doi parteneri, la oribi este diferit, vorbim de un criteriu de selectie nul cand vine vorba de atractia fizica, acestia isi formeaza o persoana imaginara pe care o iubeste considerand ca aceea este persoana de langa ei.intrebarea cea mai simpla este, poti iubi pe cineva daca nu stii cum arata?

| Hammurabi a răspuns (pentru Vanesa87):

Ooo. absolut că da.
Sunt persoane care întorc 4 scaune ca la Vocea României de la câteva simple conversații online sau de la o discuție pe telefon.
Personalitatea, carisma, farmecul tău, felul de a fi, nu se exprimă doar vizual și sunt determinante în a te îndrăgosti de cineva.
Iubirea, dragostea, nu are numai componentă sexuală.
Iar după părerea mea, sexul e foarte important, dar nu e cea mai importantă componentă în relația de dragoste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vanesa87):

"acestia isi formeaza o persoana imaginara pe care o iubeste considerand ca aceea este persoana de langa ei"
Asta intra in calcul daca acea persoana e putin imatura si mai ales se focuseaza doar pe o singura, persoana de sex opus.

"poti iubi pe cineva daca nu stii cum arata?"
Nu, obsesie da.

| Vanesa87 a răspuns (pentru Hammurabi):

Ti se pare ca ma intereseaza parerea ta? sau a oricui? voi ramaneti la principiile voastre, in relatie sunteti varza, folositi termini de iubire, norocul vostru ca sunt destule proaste ca va inghit vrajeala de doi bani

| Hammurabi a răspuns (pentru Vanesa87):

laughing ai intrebat "poți iubi pe cineva dacă nu știi cum arată?"
Dacă nu te interesează părerea nimănui de ce mai întrebi?
Oricum nu-mi face plăcere să răspund unui bărbat ascuns în spatele unui nume și profil de femeie.
Dar am zis să te tratez cu respect, că nu e treaba mea.
Dar dacă la un răspuns banal și de bun simț tu replici agresiv și jignitor, probabil nu meriți nici un respect.