| RAY a întrebat:

1 stiintific atractia fizica ce o determina?

2 de ce uni gay sunt inalti, are vreo legatura hormonul masculin cu inaltimea si daca da de ce sunt atrasi de sexul opus daca hormonul ala e pentru atractie pentru sexul opus?

3 atractia fizica este de fapt iubirea care o simtim? daca da, fara atractie nu poate exista iubire?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

1. Stiintific vorbind, atractia fizica este derminata de ADN si dorinta de a ne reproduce adanc radacinata in aceste. De asemenea, hormonii "atractiei fizice" sunt feromonii. Iar acestia se gasesc desupra buzelor, in jurul mameloanelor si in zonele intime, probabil de aceea sunt asa de folosite, in timpul actului sexual. big grin Cand suntem atrasi sexual de cineva se elibereaza endorfine, adrenalina, oxitocine, dopamina si altele, toate acestea dand senzatia de fericire, de multumire si marirea tensiunii sanguine.
2. Nu are nicio legatura hormonul de crestere, cu preferinta sexuala. Exista o teorie, care spune ca persoanele gay, au cantitatea hormonilor opusi, mai mare decat cea pe care ar trebui sa o aiba, cand se afla in uter (baietii in loc sa aiba mai mult testosteron au mai mult etrogen si invers). Este atras de celalalt, din cauza feromonilor, care sunt prezenti si la femei si la barbati. Nu are nicio legatura faptul ca ambii au mai mult testosteron, testosteronul si estrogenul nu au nicio legatura cu atractia fizica, au alte functii.
3. Nu, atractia fizica nu este deloc iubire, ci doar impulsul de a ne reproduce. De regula, din cauza asta multe relatii nu dureaza, pentru ca oamenii confunda atractia cu iubirea. Iar aceasta atractie dureaza trei ani, a fost chiar demonstrat stiintific. Iubirea este cu totul altceva, pe langa aceasta atractie fizica, uneori care nici nu este esentiala in crearea unei relatii, exista multe alte sentimente care sunt implicate in iubire. Iubirea este mult mai complexa decat atractia fizica.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Imi place ca sti sa raspunzi

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Mersi happy

17 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

1. E una din nevoile primordiale. Atractia fizica e acolo, in ADN -ul tau. De cele mai multe ori, nici nu stiu cum anume sa iti explic, ce cuvinte sa aleg, pentru ca tu sa intelegi. happy

2.Aici m-ai blocat laughing Gay-inaltime? Wtf?
Am cunoscut gay, erau mici de statura.

3. Atractia fizica nu este iubirea ce o simtim, dar poti iubi persoana de care esti atras! happy La fel cum da, poate exista iubire FARA atractie sexuala( cazuri rare, dar exista).
Hmm, complicat...nu?

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

1 de acord, eu intrebam de cauza nu efect
2 da hormonul ala inseamna atractie fata de sexul opus probabil ca da si atunci de ce exista gay inalti in fine

3 deci daca nimeni nu e atras de tine nu vei vi iubit niciodata

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

2. De ce exista hetero scunzi...in fine!
3. Nu am spus asta! Poti iubi sau NU poti iubi persona de care esti atras din punct de vedere sexual. Daca intr-o seara, in club...vezi o fata, iti place, te atrage sexual si sa presupunem ca seara se termina frumos, in pat...asta nu inseamna neaparat ca o iubesti si a doua zi o iei de nevasta!

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ai dreptate

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Hormonul cresteri poate nu are legatura cu celalalt hormon masculin, atractia este cauzata de hormoni de simetrie faciala cauzata de hormoni, sunt multe de descoperit

| RAY explică:

Ma bucur ca vb de experientele tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Din experienta intelegi cel mai bine. daca ai putin creier intelegi ceva din experientele respective.
sunt si cazuri publicate in care unul si-a facut schimbare de sex si apoi a devenit lezbiana, deci tot gay. Unde este atractia, dragostea sau gena de care se tot vorbeste aici?
poate deduci tu ceva...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Mai ciudat e ca si asexuali simt iubire dar nu atractie deci iubirea e altceva nu atractie sexuala

| Mădă0611 a răspuns:

1. Anumite caracteristici fizice sau nu pe care creierul le observa si le vrea, gen http://3.bp.blogspot.com/......_brain.png doar ca dupa cum prea bine stim, in lesa e tot creierul. :))

2. Pai exista fete inalte care sunt 100% heterosexuale, si daca parintii sunt scunzi, chiar si parintii lor, nu cred ca daca au baieti o sa fie toti cu 10-20-30 de cm mai inalti, asa ca nu cred ca respectivul hormon are vreo legatura cu inaltimea.

3. Iubirea pentru sexul opus, acea iubire "altfel", da, in rest, acea iubire care nu trezeste ganduri interzise minorilor e atasament, recunostinta, loialitate, spune-i cum vrei tu.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Foarte bun raspunsul banuiesc ca isi place stiinta macar o ora pe zi sa citesti o carte sa vezi un documentar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Chimia
2.Aici nu am cum sa raspund deoarece nu sunt numai gay inalti, tu ce inaltime ai? nu fac vreo aluzie
3.Nu, putem iubii si fara a fi atrasi fizic

| RAY explică (pentru anonim_4396):

165 am, nu e vorba de asta nu mi-ar fi rusine de mine daca as fi gay, de fapt sunt pro exprimare libera a sexualitati umane

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Prietene, nu avem dreptul de a judeca pe nimeni atata timp cat nu suntem afectati noi sau familia noastra, am prieteni/prietene cu alte orientali sexuale si sa stii ca sunt oameni ca si noi, nu fac rau nimanui se comporta normal. Ca nu exista padure fara uscaturi este altceva

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu avem dar vezi ca fiecare e judecator

| OfataOarecare1 a răspuns:

Impusca-te!