| anonim_4396 a întrebat:

Avem amandoi 17 ani si suntem de 5 luni impreuna. Familia mea stie de noi si se bucura ca sunt cu cineva de varsta apropiata si cu interese comune.
Am trecut prin multe momente grele unde am gresit AMANDOI, insa am ales sa mergem mai departe fiindca ne intelegem foarte bine si eu chiar il IUBESC.
L-am studiat si-am vazut ca este fericit cand sunt langa el, pretuieste fiecare secunda si ii PASA extrem de tare de mine.
Am vrut sa vad cum ar reactiona daca ar fi sa ne despartim si i se citea DISPERAREA din privire, era gata sa planga si nu-i venea sa creada ca ma iubeste atat de mult si totusi eu vreau sa ne despartim.
Se roaga de mine sa-i acord toata increderea, promite ca nu ma va dezamagi insa mi-e frica sa nu fiu IAR inselata.
A fost plecat la tara 3 saptamani, atunci cand s-a intors eram hotarata sa incep alt capitol al relatie si sa-i ofer toata increderea. [asta pentru ca l-am vazut mai indragostit si mai sensibil ]
Apoi am auzit-o intamplator pe mama lui zicand: `` mi-a spus fratele tau ca te intalnesti cu alta fata ``, el s-a incurcat, n-a stiut ce sa raspunda stiind ca AUD din camera alaturata, apoi a negat.
Am fost absolut distrusa si m-am pus pe-un plans groaznic. Cand l-am intrebat mi-a zis ca fratele lui vorbeste prostii. Nu-l cred! Copilul e mai mic decat el, spune tot ADEVARUL si nu avea de ce s-o minta pe mama lui.
Nu stiu ce sa fac, am nevoie de-un sfat: Credeti ca ma inseala? Cum as putea sa reactionez? Ce-ar fi cel mai corect sa fac? Credeti ca se merita sa raman langa el?

9 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Pentru mine e clar ca te-a inselat.
Cere-i sa iti spuna adevarul, pentru ca macar atat meriti dupa ce ti-a facut.
Eu nu l-as putea ierta. Sau poate ca l-as ierta, dar nu as putea trece peste(pentru ca nici macar nu ai aflat de la el!). Nu as mai putea sa am niciodata incredere in el.
Acum vad ca te-a mai inselat si in trecut. Si au trecut doar 5 luni. Cum poti crede ca te iubeste?
Doamne, si tu l-ai inselat.
Nu cred ca mai puteti numi relatie ce e intre voi.

| ywar a răspuns:

Draguta, hai sa iti spuna un om trecut ceva prin viata cu oarecarte experienta, ceva mai multa decat voi, nu foarte multa.
Baietii si Fetele la 17-18 ani experimenteaza si se plictisesc foarte tare de ceva. Cand intalnesc primul obstacol nu se gandesc sa il sara ci sa-l ocoleasca - ce-i mai simplu, te desparti altul/alta si capul nu te doare. Ce iti recomand eu tie este sa fi mai ponderata in declaratii ca dupa 5 luni nu poti spune ca il iubesti sau ca il doresti asa de tare mai ales ca aveti doar 17-18 ani. Nu ti-o spun cu rautate si chiar apreciez ca discuti despre asta. In alta ordine de idei dupa cum mai spuneam cuiva gelozia e o boala care cu greu poate fi vindecata. Deci nu are rost sa te intrebi in fiecare secunda ma inseala, nu ma inseala? pentru ca tot tie iti vei face rau. Crede-ma daca cineva si-a pus in gand sa tradeze increderea celuilalt pai - o face cu brio, chiar si cu opozitia ta totala!
Priveste mai cu detasare si accepta un lucru: la aceasta varsta se experimenteaza si relatiile nu pot dura mai mult de 1-2 luni, daca asta se poate numi relatie.
Deci nu mai plange ca faci riduri happy
Acu serios, nu mai privi cu atata inversunare si incearca cel mult sa vorbesti cu el. Iti doresc bafta si te pupam!

| wolder a răspuns (pentru ywar):

Eu sunt mai sensibila de fel si-am avut o relatie de 2 ani, ultima a durat un an si sapte luni, 5 luni pentru mine e putin, deci pentru mine nu se pune problema de relatii de-o luna-doua. Sper sa ma intelegi big grin Multumesc mult de sfat.

| Raiiiisa a răspuns:

Daca a m-ai facut-o si in trecut, trebuia sa te gandesti ca nu se va schimba asa usor, ba chiar o va mai face.
Si probabil il vei ierta si acum ca si data trecuta.

La 17 ani el este inca un copil, nu gandeste la fel de matur ca si tine si cred ca lui i se pare totul o joaca.
Nu stie sa aprecieze ce are si nici increderea ce i-a fost daruita.

Tu stii daca merita sau nu, oricum nu o sa ma asculti pe mine.
Dar daca il ierti, atunci sa te astepti oricand la o alta gafa din partea lui.

| wolder a răspuns (pentru Raiiiisa):

Ai mare dreptate... sad

| SoreSori a răspuns:

Te-a mai inselat si inainte sau am inteles gresit?

| wolder a răspuns (pentru SoreSori):

Da, s-a mai intamplat si in trecut.

| SoreSori a răspuns (pentru wolder):

Daca sa mai intamplat si se intampla iar eu cred ca nu se va schimba si ar trebui sa pui punct relatiei sau sa discuti cu el si sa ii spui ca la urmatorul pas gresi totul s-a terminat. Daca il ierti iar si iar va crede ca asa vei face mereu si ca poate face ce vrea.

| wolder a răspuns (pentru SoreSori):

Am gresit amandoi si ne-am iertat reciproc si el s-ar putea astepta sa gresesc iar, asa cum a astept si eu