| Geo2000ionela a întrebat:

Hei buna. Am o relatie de aproape 4 ani, eu am aproape 19 ani iar prietenul meu 20. Sunt impreuna cu el de la aproape 15 ani. Nu ne-am certat niciodata asa de tare incat sa ne despartim ..nici pentru o zi. Certuri au fost dar zic eu minore. In fine. Azi m-am certat cu prietenul meu deoarece am aflat ca am fost mintita de la inceputul realtiei, intr-adevar nu e o minciuna grava, doar ca pana in ziua de azi mi-a negat mereu faptul ca la inceputul relatiei cu mine a mai vorbit si cu alte fete. Nu vorbit in sensul de relatie cu celelalte doar vorbit ca niste "prieteni"mai apropiati. Gen "hei ce faci cum te mai simti"... iar dupa aproape 4 ani am reusit sa aflu adevarul si sa imi recunoasca ca a vorbit cu alte fete. Pe mine nu m-ar fi deranjat asa de tare daca aflam atunci pe moment dar acum dupa atata timp ma simt foarte rau deoarece simt ca am fost mintita 4 ani. Zic asta ca in timpul relatiei l-am mai intrebat daca a vorbit cu alte fete si mereu nega si simt ca mi-am pierdut increderea. Problema e ca in acesti 4 ani au iesit la iveala mai mult minciuni spuse in timpul relatiei si ma deranjeaza foarte tare minciuna. Nu o suport. Prefer sa mi se zica verde in fata chiar de nu o sa imi convina adevarul pe moment dar trec mai usor peste decat sa aflu dupa 4 ani de relatie. In trecut ma mimtea cum ca e acasa si el de fapt iesea cu baietii la baut sau in cluburi (dar mai rar) si cu mai multe chestii ma mintea..doar ca mai mereu aflam si intr-adevar sunt destul de geloasa si uneori sunt si cam paranoia si imi fac filme in cap. As vrea sa stiu cum ar trebui sa reactionez? Ma simt ca si cum as fi fost inselata sau chiar mai rau..si stiu ca nu ar trebui sa ma simt asa pentru ca nu e chiar grav dar uneori simt ca nu pot sa mai iert..si sa mai trec peste. Mai mult de frica sa nu aflu alte cele cum ar fi ca m-a inselat. Dati-mi un sfat va rog frumos.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ba chiar mi se pare destul de grav ca te minte cu toate lucrurile astea. Eu zic sa porti o discutie cu el, fata in fata preferabil, sa-i spui ca te raneste cand te minte, ca-ti distruge increderea in el si incearca sa aflii de ce of ace si gasiti o solutie. Daca continua, eu zic sa te desparti, nu e normal deloc sa te minta. Or fi lucruri "minore" dar minciuna e minciuna si cand minte cu niste chestii fara un motiv, e o problema.

| Geo2000ionela explică (pentru Adry05):

Mereu vorbim fata in fata..si chiar i.am zis de multe ori "te rog frumos.zi-mi acum daca mai trebuie ceva sa aflu.". Si zicea mereu ca nu mai e nimic....nu prefer deloc varianta cu despartitul. as vrea sa gasim o sulotie..doar ca el nu gandeste deloc ca mine. mi-a zis ca m-a mintit si a ascums atata timp deoarece sunt prea geloasa si ca ii era frica de cearta. bine inteleg asta. dar i-am zis " doar esti constient de faptul ca orice minciuna iese la suprafata mai devreme sau mai tarziu. ti-am zis de la inceput chiar daca ma minti.zi-mi adevarul dupa cateva zile..nu dupa 4 ani. dc preferi sa fie cearta dupa 4 ani..cand poate fi atunci pe momen..cand se pot rezolva lucrurile mai usor. " si i-am zis fata in fata.dar el nu gandeste ca mine..si nici nu il pot face sa inteleaga ca imi pierd increderea in el.sad

| Adry05 a răspuns (pentru Geo2000ionela):

Pune-l sa fie sincer cu tine si promite-i ca n-o sa mai fii geloasa fara motiv daca e sincer cu tine si iti zice unde e si ce face. Spune-i ca mai rau te face geloasa cand iti ascunde chestii pentru ca din moment ce te minte inseamna ca are ceva de ascuns.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, gelozia si paranoia sunt prezente la tine si intr-o cantitate foarte mare, ceea ce iti va disuge relatia actuala si altele, daca nu inveti sa te stapanesti si sa intelegi, ca fara prieteni si comunicare cu cei din jur, nu putem sa traim si sa fim ziolati.
Ceea ce vrei tu se cere control total si tinut sub papuc.
Ma indoiesc ca exista o asemenea relatie!
Poate chiar este mai bine daca asta se rupe, fecare sa-si vada de drumul lui si de ceea ce vrea, pentru ca ai o rautate feroce, pentru cineva care nu a facut mare lucru.
Oare ce ar iesii daca ai aflat ca a exista o alta femei in viata lui?
Nu-i nimic, in viata trebuei sa pierzi ca sa inveti sa pretuiesti la ce dat cu piciorul.
Daca mama ta nu ti-a explicat nde duce gelozia, probabil ca vei intelege curand, cand vei ramane singura.
Din atata lucru, nu faci crize de istericale si nici paranoice.
Nu mai impune reguli, ca nu-i normal!

| Freya1 a răspuns:

Eu am avut o relatie de 8 ani, si dupa cativa ani am aflat ca el de fapt atunci cand ne-am "combinat" a fost interesat de inceput de prietena mea nu de mine.Plus ca la inceput cand aveam cateva luni vorbea cu una prin mesaje cu te iubesc cand inca mie nu imi spunea si imi zicea ca ii e ca si o sora, ma si inselat atunci cu o fosta si toate le-am aflat atunci.Si crede-ma si minciuna ce am aflat-o dupa atatia ani si lucurile pe care le-a facut atunci si le-am aflat atunci m-au ranit de mi-au distrus relatia de tot in timp pentru ca si eu sunt la fel de paranoia ca si tine si am impresia si senzatia ca lupu isi schimba pielea dar naravul ba.
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el despre asta si sa il intrebi de ce te-a mintit. Poate nu va rezolva nimic, iar paranoia ta va ramane dar macar va sti de ce vei deveni suspicioasa si nu va pune la suflet.

| Geo2000ionela explică (pentru Freya1):

Dar eu vorbesc mereu cu el. eu mereu ii zic tot ce imi trece prin cap si ce nu imi place in relatie. si am vorbit mereu despre aceste neintelegeri. doar ca prea am lamurit nimic. scuza lui la cearta de azi a fost ca nu se gandea ca o sa ramana cu mine. credea ca nu are sanse sa stea cu mine mai mult de vreo cateva saptamani. ca cica simtea ca nu se ridica el la stardele mele. a zis ca el credea ca eu sunt prea frumoasa pentru el si ca nu as fi genul de persoana care sa aiba o relatie serioasa. si sa ma indragistesc de el. a zis ca la inceput luase relatia noastra ca pe toate celelalte. crezand ca oricum se va sfarsi in cateva saptamani. iar dupa ce m-a cumoscut si a vazut ca sunt timida si ca a vazut in mine ce nu a mai vazut la alte fete. a renuntat in a mai vorbi cu celelalte... oricum toate astea mi le.a zis de la inceputul relatiei. nu a fost prima oara cand mi le zice.El nu a crezut in relatia noastra la inceput..pe cand eu. din prima zi cand l-am vazut am zis ca "gata.el o sa fie sotul meu ..cu el o sa ma casatoresc." si nah in capul meu erau deja planurile de nunta. si aveam in cap deja numele la viitorii nostri copii. nah minte de copil de 15 ani. faza e ca dupa perioasa de 6 luni de relatie. el nu mi-a mai gresit cu nimic. si nici nu a iesit ceva la iveala care sa se fi intamplat dupa perioada de 6 luni..doar ca nah. Minciunile trecutului apar mereu in momente nepotrivite. si cum suntem noi femeile nu uitam nimic. noi ne aducem aminte. cel putin eu imi aduc aminte ca pe data de 13.04. 2015 m.a mintit cu o anumita chestie, iar el nu mai time minte nici ce a facut ieri. oricum. nu sunt sigura daca sa continuam relatia. cuntoate ca il iubesc. Si ca nu as suporta ideea de a nu mai fi cu el. doar ca imi e frica sa nu sufar mai tare pe viitor

| Andreeush a răspuns:

Adică tu te-ai supărat din nimicuri.
Nu ai zis că te-a înșelat ci a schimbat două trei cuvinte cu niște fete la începutul relației voastre. Astea nu sunt motive de ceartă.
Ar trebui să vorbești cu el de fiecare dată când ceva nu e în regulă.

| Claudia45 a răspuns:

Tu preferi sa ți se zică in fata dar tu in loc sa ii spui lui chestiile astea le scrii aici.
Vorbește cu el, o sa vezi ca o sa fie bine, și nu ar trebui sa te gândești ca te a mințit atunci, poate chiar te iubeste și chiar nu vorbește cu fete și nu mai e ca atunci.
Foarte important
Vorbește cu el și spune mi ce te deranjează

| Geo2000ionela explică (pentru Claudia45):

Dar eu vorbesc mereu cu el. mereu ii zic tot ce nu imi convine. acum sunt sigura ca nu mai vorbeste cu alte fete. tot ce a fost. s-a intamplat in primele luni de relatie.el zice mereu ca ce s-a intamplat in trecut ramane in trecut. ca nu trebuie sa mai rascolesc trecutul si sa fac cearta pe ce s-a intamplat acum cativa ani. si sa nu mai traiesc in trecut..ci sa ma bucur de prezent cand nu mai sunt motive de cearta si ca nu mi-a mai gresit..Doar ca eu nu pot face asta, uneori fara sa imi dau seama incep sa il intorc si pe fata si pe dos pana aflu ceva ce banui eu. chiar daca acel ceva s-a intamplat acum cativa ani

| claudiad a răspuns:

Ok am citit si comentariile de mai jos si nu sunt de acord. Eu mereu ma gandesc mai amplu, pe viitor si iti spun de fapt care e cea mai grava problema. Sunteti amandoi mici! Adica v-ati bagat impreuna cand tu aveai 15 el 16. Pentru o fata e ok, poate trai cu gandul ca ramane cu acelasi baiat tot restul vietii dar pentru un baiat sa ramana cu aceeasi fata, sa nu experimenteze, sa nu aiba experientele tipice prin care trece orice baiat pana se maturizeaza si realizeaza ca vrea ceva serios, nu e ok. Si nu e deloc ok faptul ca a mintit cu lucruri de genul, atat de mici. Daca minte legat de chestiile astea inseamna ca stie ca daca le afli va certati si iti faci filme deci incearca sa le ascunda. Sigur ca poate fi asa cum zice el, dar simtul unei femei nu minte niciodata. Daca tu simti ca el ar fi fost vreodata capabil sa te insele si sa te minta, inseamna 90% asa e. Nu sunt vreo paranoia in relatie mea actuala pentru ca nu am de ce, nu simt ca ar trebui sa fiu. Dar am avut alte relatii scurte inainte, sau chiar si atunci cand eram numai pe combinatii cu vreun baiat, si mereu simteam cand era ceva ineregula. Tot timpul s-a dovedit a fi adevarat. Absolut tot timpul, fara exceptie, deci chiar cred in simtul unei femei, ea stie cel mai bine ce are langa ea. Sfatul meu ar fi urmatorul: nu te mai certa, nu fa sa para ca faci din tantar armasar, si incearca sa deschizi o discutie cu el in care sa-i spui ca ai realizat ca sunteti amandoi foarte tineri si relatia voastra a inceput cand erati practic copii. Spune-i ca intelegi ca poate el simte nevoia de o schimbare si ca poate e momentul sa va despartiti sau sa luati o pauza. Vezi ce spune, cum reactioneaza. Incearca sa pari foarte sincera si deschisa, astfel il vei deschide si pe el cu adevarat si vei afla ce vrea el de fapt. Altfel, daca te stie ca te superi repede si esti paranoia, el mereu te va minti la orice chestie mica ca sa evite o cearta, si va prefera sa te insele decat sa se desparta pentru ca si el dupa 4 ani e obisnuit cu relatia voastra si nu ar pune capat pentru o alta fata cu care nu stie ce ar putea iesi, deci nu ar risca sa piarda 2 fete, mai ales pe tine cu care a consolidat o relatie de 4 ani.

| Geo2000ionela explică (pentru claudiad):

Problema am rezolvat-o. noi cam dupa 6 luni de relatie nu am mai avut motive de cearta. ci doar din nimicuri ca in orice relatie presupun eu. de exemplu "m-am suparat pe tine ca nu m-ai luat in brate" genul asta de motive minore de cearta sunt existente la amandoi pentru a ne alinta reciproc. si intr-adevar. pana acum cu orice am banuit mi s-a dovedit a fi real. doar ca am aflat mai tarziu. dupa 4 ani aproape. acum in momentul de fata nu ma mai deranjeaza faptul ca ar avea o discutie normala cu o fata. pentru ca acum vorbeste cu mine. si imi zice ceea ce vrea sa faca! La cearta de atunci la nervi am zis ca gata ne despartim. pentru a vedea cum reactioneaza. nu am mai primit nici un mesaj de la el. dar a doua zi era la usa mea dis de dimineata pentru a rezolva problema. si am reusit sa vorbim chiar foarte bine atunci. si sa lamurit tot. in momentul de fata nu mai am nici o banuiala. nici macar din trecut. pe mine cel mai tare m-a deranjat faptul ca mi-a ascuns acele conversatii. nu ca a avut o conversatie cu o fata. si sincer toata cearta de zilele trecute m-a facut sa realizez ca am noroc ca el ma accepta asa cum sunt. stiu ca uneori sunt dificila si pentru mine insami. dar lui ii place. ca nu are timp sa se plictiseasca cu mine. el a ajuns in punctul in care prefera sa stea cu mine o zi in treaga..decat sa iasa cu baietii la o bere. si nu cred ca l-am imfluentat cu ceva. pentru ca mereu cand imi zicea ca iese cu baietii acceptam si nu faceam cearta... Si tu ai zis ca un baiat nu poate rezista doar cu o singura fata. fara sa experimenteze. eu una neg asta. daca acel baiat/barbat. stie ce vrea de la viitor ramane cu acea fata. Plus ca nu ar putea renunta la mine. dupa ce a vazut ca am avut un impact puternic in viata lui..si am reusit sa il fac sa renunte la anturajele pe care le avea. am reusit.e prea mult zis. pentru ca el singur a luat initiativa si a zis ca "asa nu e bine". oricum multumesc pentru raspuns.

| CerCopiTec a răspuns:

Lasa i omului putina libertate, ca iti da el verde si o sa iti para rau