| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Avem nevoie de modele in viata? De ce? Ce sunt mai exact modelele? Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| PerfectInsanity a răspuns:

Ba da, exista oameni complet originali happy insa acei oameni sunt artistii. Pentru ca sunt singurii oameni care sunt in stare sa priveasca in interior si sa se descopere pe ei insisi happy. Pe cine crezi ca a imitat Beethoven, Platon, Da Vinci? happy Pe nimeni. Da, au invatat de la Euclid si altii, dar AU INVATAT nu au copiat nimic. happy Imi pare rau sa citesc unele raspunsuri. Intrebarea asta este una foarte buna, insa aici se vede productia in masa de minti reduse happy. De ce credeti ca e mai apreciata Lady Gaga decat Beethoven? happy Din cauza ca ea vinde ce se cere, nu ceea ce vine din suflet. EA NU E ORIGINALA, ea nu e artista, ea e un nimic, un nimeni happy.
Repet, un om puternic, un om destept nu are nevoie de modele, trebuie doar sa stie sa vada adevarul si sa se cunoasca pe sine happy noi nu am fost facuti sa ne copiem unii pe altii, ci sa ne distingem in multime

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Pai nu poti "incepe"fara un star porno ca idoll.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mămicuta ta.

| PerfectInsanity a răspuns:

Da, la inceput toti avem un model in viata happy. Insa un om care trece de varsta de 14 ani si inca are un model in viata este un om slab.
Un model in general este un om celebru sau o persoana apropiata noua. Spre exemplu, eu scriu si joc teatru, dansez, fac orice implica arta, insa daca imi spui un nume de actor celebru raman in plop si plopul in aer. De ce? Pentru ca ei au viata lor, ei sunt ei, ei scriu si joaca in functie de ceea ce simt. La fel si eu. Nu pot sa scriu sau sa joc ceea ce simte altcineva, doar ce simt eu, ce sunt eu. De aceea, modelul meu sunt eu.
Oamenii care au modele si isi cauta modele sunt oameni care nu stiu cine sunt si ce rol au in lumea asta inca. Putearea de a face orice vrei cu viata ta sta in mainile tale. Poti alege sa ai un model sau sa fi un model

| okya a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Cum adica modelul tau esti tu? A avea un model inseamna sa admiri pe cineva care a parcurs probabil aceeasi pasi pe care ii urmezi si tu...sa te inspire si sa inveti din ceea ce a facut persoana aia inaintea ta.Sa-ti fie mai usor sa nu repeti aceleasi greseli.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru okya):

Se vede ca nu ai inteles nimic din ce am zis eu happy oamenii care stiu sa traiasca si care stiu sa obtina ce vor nu au nevoie de modele. Te contrazici singur, sa ai model dar sa fi original, esti un om original cand esti tu insuti happy.
Eu nu am model, repet, eu (in afara de Dumnezeu) sunt modelul meu. Ce inseamna asta? Pai e simplu. Am vrut teatru, am ajuns unde am vrut, la mine in oras sunt cunoscuta pentru talentul meu. Am vrut sa cant la pian si chitara, am facut-o. Sunt multumita de mine, de ce am facut, acum mi-a mai ramas sa propulsez cota la un nivel si mai inalt in sensul ca nu ma multumesc cu un oras, vreau sa ajung si mai departe. Nu am nevoie de nimeni care sa imi spuna ca pot mai mult sau ca nu pot. Eu stiu foarte bine ce pot. De ce zic ca modelul meu e Santana de exemplu sau cei de la Metallica si sa ma rezum la a canta melodii ca ale lor. Eu cant ce ma reprezinta. Da, sunt buni, dar ceea ce fac ii reprezinta pe ei, nu pe mine happy muzica lor vine din interiorul lor nu din al meu. Asta incerc sa spun, nu pot sa fie modelul meu. happy. Inca odata, eu sunt eu. Nu am nevoie de cineva care sa imi dicteze cum sa fiu sau sa vreau sa fiu ca o persoana anume, eu consider ca sunt unica happy

| okya a răspuns (pentru PerfectInsanity):

"Te contrazici singur, sa ai model dar sa fi original, esti un om original cand esti tu insuti".Nu m-am contrazis deloc.In fine...ar fi multe de spus sa te fac sa intelegi.Am inteles destul de bine si ce ai vrut sa spui.

| sellenaD a răspuns:

Am vazut ca ai pus intrebare de 2 ori.Sigur ca avem nevoie.In primii ani modelele sunt parintii, luam drept model inclusiv relatia, comportamentul lor.CRed ca toti am vazut oamenii care seamana foarte mult cu parintii si ne vine sa le spunem esti ca tatal/mama tau/ta sau oamenii care considera ca ceea ce au facut parintii lor nu e bine si spun:''nu vreau sa fiu ca mama/tata''asta demonstreaza ca in momentul cand trebuie sa jucam un anumit rol, inconstient, il ''jucam''dupa propriul scenariu, dar bazat pe ceea ce am mai vazut.Persoanele care au crescut cu un parinte sa zicem, violent, ar trebui sa isi caute un alt model de tata, un om pe care sa-l observe pentru a scapa de trauma respectiva.Cum este un om, personalitatea lui tine de genetica, mediu si educatie.Foarte putin suntem pentru ca asa vrem sa fim, daca ar fi asa usor fiecare ar fi cum ar vrea si nu s-ar mai zice ''LUpul isi schimba parul, dar naravul, ba''pentru ca oamenii desi vor sa se schimbe le e foarte greu.E adevarat ca nu trebuie sa copiem modele, dar nu putem zice ca nu am avut modele in viata, chiar daca nu le-am luat constient.NU trebuie sa ne luam dupa nimeni de aceea avem si noi minte si capacitatea de a discerne, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ascultam si sa nu cerem si opinia altcuiva in legatura cu o problema, sa analizam tot ce am auzit de la altii cu ceea ce simtim si noi trebuie sa ne luam propriile decizii. A gresi e omeneste si o decizie buna luata acum poate parea peste cativa ani foarte proasta d'áia nu ii lasa pe altii sa decida in locul tau, ci fii o presoana responsabila.A spune ca nu ai un model in viata e o dovada de mandrie chiar daca nu am ales unul nimeni nu e asa original ii imitam pe oamenii dinaintea noastra.Un exempul ar fi:fetele care isi doresc sa aiba masuri 90-60-90 sa arate cat mai bine zic, dar cu ani in urma femeile erau mai pline si totusi cum s-a raspandit aceasta chestie thinking eu cred ca datorita faptului ca incercam sa copiem anumite modele.Valorile,principiile noastre sunt in functie de modelele pe care le avem.Modele=oameni pe care ii admiram sau ne gandim ''asa bogat, frumos destept ca ala vreau si eu sa fiu''sau ''vreau si eu o rochie, pantofi, poseta, iubit ca al ei'' sau ''nu vreau sa fiu ca el /ea''-il consideri negativ si prin urmare nu l-ai vrea drept model, dar totusi e un model de ASA NU. Sper sa se inteleaga ce am vrut sa zic.happy

| IForgotMyNameAgain explică (pentru PerfectInsanity):

Un raspuns foarte bun si profund! Multumesc! happy

| sellenaD a răspuns (pentru PerfectInsanity):

Asta e parerea ta, dar eu te contrazic si asta pentru ca oricat de inteligent si original esti pe tot parcursul vietii copiezi anumite comportamente chiar daca nu vrei.Beethoven,etc au invatat si ei anumite lucruri de la parintii lor.Invatam prin initatie sa vorbim, mergem... Daca nu ar fi asa de ce ar mai zice mama uita-te la mama si copilul se uita si cum ducea ea lingura la gura asa o duce si el.Vad ca sunteti foarte multi care credeti ca a avea un model in viata va face de duzina, imi pare rau, dar nu despre asta e vorba. Oamenii care vorbesc frumos, se cenzureaza si cand trec pe strada se gandesc;''pufff ce urata e aia/ala'' nu zic nimic pentru ca parintii i-au spus ca nu e frumos. Minciuna e un bun exemplu-degeaba ii spui unui copil ca nu e frumos sa minta daca el te vede pe tine ca il minti pe vecinu'.De ce? Pentru ca te imita chiar daca tu nu vrei asta.Am zis sunt modele ASA DA si ASA NU si pana se te privesti in interior mediul te-a influentat chiar daca nu intr-o mare masura. Suntem unici chiar daca avem modele pentru ca modele nu se copiaza ci se analizeaza si asta e diferenta ca unii copiaza tot comportamentul si altii aleg.Cunosc oamenii ca tine, esti extrem de aroganta, crezi ca esti mai sus cu doua scari, te simti atacata imediat, urasti sa fii contrazisa si daca ti se intampla, asta, comportamentul tau va fi pasiv -agresiv. thinking te gandesti mai bine tac oricum e o cauza pierduta(asta frumos spus)Toti suntem unici, dar nu toti umblam laudandu-ne cu unicitatea noastra. Unicitatea se observa nu e nevoie ''sa mergi pe strada tipand in urechilie oamenilor sunt unic, unic...ati inteles unic''-asta face si Gaga si nu facea Beethoven.Tu esti modelul tau :O serioss? experimentezi tu tot si chiar nu inveti nimic de la altii, dar sa conduci cum inveti, nu ai nevoie de nimeni sa iti arate spuna.Nu tot ce ti se pare tie ca e, e chiar asa, din raspunsurile pe care le dai se pare ca tu esti cea care nu cauta substraturile crezi ca parerea ta e buna, dar pe ce te bazezi s-au facut anumite cercetari care sa dovedeasca ca oamenii inteligenti nu au modele, iti spun eu sigur nu, astfel de carti nu exista.Nici macar nu ai citit tot ce am scris sau oricum nu ai inteles.Eu nu am zis sa copiezi ci total altceva.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru sellenaD):

Ce spui tu nu e model draga mea, faci confuzii intre termeni. Poate vrei sa zici sursa de inspiratie care e cu totul altceva. Dca te invata mama sa mananci e modelul tau? laughing. Da, unii copiaza, dar repet, cei slabi care nu au capacitatea sa distinga. Sincer, eu cand eram mica am locuit intr-un cartier de criminali, eu am crescut singura pentru ca nu aveam voie sa ies din casa. Mama avea servici, tata era plecat din tara. Am crescut cu papusile in mana si cu pixul in mana. Stiam literele de la 4 ani, multi spun *saraca de tine*, nu e asa, am fost privilegiata, am avut ocazia sa ma formez singura, sa imi creasca aripile asa cum trebuie ele sa fie. Nu mai scurte din cauza sociatatii. Uite-ma acum happy parintii mei nici nu au visat sa fiu unde sunt
Chiar nu devin agresiva daca sunt contrazisa, asta faci tu, uitate la cum ai scris, se vede de la o posta ca mori de nervi laughing. Mie nu-mi pasa, Mark Twain spune sa nu te iei la harta cu prostii ca te vor trage in jos la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru sellenaD):

Ba da, exista oameni complet originali happy insa acei oameni sunt artistii. Pentru ca sunt singurii oameni care sunt in stare sa priveasca in interior si sa se descopere pe ei insisi happy. Pe cine crezi ca a imitat Beethoven, Platon, Da Vinci? happy Pe nimeni. Da, au invatat de la Euclid si altii, dar AU INVATAT nu au copiat nimic. happy Imi pare rau sa citesc unele raspunsuri. Intrebarea asta este una foarte buna, insa aici se vede productia in masa de minti reduse happy. De ce credeti ca e mai apreciata Lady Gaga decat Beethoven? happy Din cauza ca ea vinde ce se cere, nu ceea ce vine din suflet. EA NU E ORIGINALA, ea nu e artista, ea e un nimic, un nimeni happy.
Repet, un om puternic, un om destept nu are nevoie de modele, trebuie doar sa stie sa vada adevarul si sa se cunoasca pe sine happy noi nu am fost facuti sa ne copiem unii pe altii, ci sa ne distingem in multime

| IngerG a răspuns:

Unele prsoane simt nevoia sa aiba modele in viata. Este bine deoarece astfel poti sa realizezi ceva bun.
Am citit pe descopera.ro ca la copii este foarte bine cand se cred anumite personaje deoarece ii ajuta sa se dezvolte si socializeze etc. Copii care sufera de autism nu pot sa se joace astfel.

| okya a răspuns:

Da, avem nevoie de modele in viata.Alege-ti modele de oameni bogati care se potrivesc cu valorile tale si pe care ii admiri. Este singura sansa sa devii ca ei.Ca sa ai un model in viata nu trebuie neaparat sa faci exact ce a facut si modelul tau. Poti sa te inspiri si sa inveti de la el sau de la ei in cazul in care ai mai multi. Poate ca ti-a placut ca e original si tu la randul tau vrei sa fii original in felul tau.Modelele te motiveaza, daca vrei sa faci ceva anume, cauta persoane care au trecut la randul lor prin aceleasi lucruri ca si tine sau prin ce urmeaza sa treci si cum sa poti depasi anumite obstacole.Sunt foarte multe vedete care au plecat de jos.Si nu te uita la ce face modelul tau acum…uitate la ce facea cand era ca si tine. Sper ca te-am ajutathappy.