| KamaSutra a întrebat:

Avem nevoie de modele in viata sau nu?

Răspuns Câştigător
| Furti a răspuns:

Unii ar spune ca "Tu trebuie sa fii modelul tau in viata" si chestii care subliniaza acest "TU".
Eu unul sunt pro-modele. Deci nu doar unul ci mai multe, nu trebuie sa devii o clona a celui pe care il urmezi ci sa-i intelegi trasatura sau trasaturile care il evidentiaza pe respectivul si-l fac demn de urmat. Astfel in momentul in care ti-ai ales modele in diferite domenii, vei avea o anumita imagine de ansamblu despre "cum ar trebui sa procedez...".
Modelele au scopul de-al indruma pe individ in drumul sau. Acest model poate fi sau poate sa nu fie parte din viata individului, un model apare atunci cand acesta simte nevoia de a se sprijini de ceva, de a pune bazele unui nou inceput (sau chiar sa reconsolideze pe cel actual).
Precum individul isi alege anumite modele pe care sa le urmeze, acesta poate fi model de urmat si pentru altii care-l urmeaza pe acesta pentru ca-i admira o anumita/anumite trasatura/trasaturi.
Deci da, consider ca avem nevoie de modele in viata.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Model pentru ce? Model in ce sens? Ar trebui sa incerci sa devii tu model pentru altii pentru a nu deveni o copie jalnica fara valoare.

| miuuuuxd a răspuns:

Unii au nevoie de modele si nu reusesc sa fie originali iar altii nu au nevoie, depinde de fiecare.

| mynasca12 a răspuns:

Sall Tu trebuie sa iti fii propriul model