| Valeriuhd a întrebat:

Azi, 1 mai 2023, dupa o cearta intensa cu persoana iubita, aflu ca este însărcinată.
Primele mele relatii erau firești eram fericit de parca aveam niste condiții la baza sa il crestem.
Toata chestia asta a fost dintr-o greseala, acum știu de ce este vorba de protejare, doar ca este prea tarziu acum, nu pot da' timpul inapoi.
Singura soluție ar fi sa il creștem!

Dar ce reacție va avea mama mea oare?
Ce reactie ar avea tatal meu oare?
Ce reacție ar avea familia mea?

Gandul ca voi avea familia mea ma bucura dar traiesc si cu gandul ca nu il pot creste la casa mea.
Acum ma gandesc in locul iubitei mele, avand 15 ani, 15 ani de viata, având multe chestii despre viata de invatat, e doar un copil cu copil in pântece.

Dar ce sentiment sa am eu? Tot copil sunt si eu.16 ani de viata.ce am sa il invat pe copil? Sa se joace pe calculator?,
Sa fuga de probleme?
Ce sentimente sa am eu când stiu ca e vina mea ca nu m-am protejat de nenumărate ori?
Cum poti sa nasti un copil, sa ii oferi sansa la viata cand lumea e atat de rea, cand nu ai propria casa si un job?
Cum te vei simti cand toata lumea se va uita urat la tine, cand toata lumea te va judeca dupa aceasta sarcina, cand toti iti vor da lectii de viata, dar cel mai important cand familia nu te va sustine?

Suntem doar doi copii, care vor fi judecati, care vot trece prin problemele vietii foarte repede.

Inteleg ca acum aceste cuvinte nu isi mai au rostul, nu poti da timpul înapoi, nu?

Acum tot ce conteaza este sa ne sustinem unul pe altul, sa fim bine cu gandul asta.

Dar oare AR FI O GRESEALA?

Acum, incerc sa ma gandesc ca totul va fi bine, sa fac cumva sa fim fericiti cu asta, incerc sa ma inveselesc dar nu imi iese, is epuizat, ma simt ca intr-un film.

Sincer, daca mama m ar sustine aș fi fericit, daca nu m ar judeca as fi fericit.
Dar sa spun sincer acum nu sunt asa fericit, mi frica sau cel putin am emotii
Vreau doar sa fiu fericit cu asta.

Răspuns Câştigător
| stef87 a răspuns:

Valeriu, cred ca e timpul sa spuneti ca ati comis prostia. Risca sa se lase nasol in special pentru tine, iar pentru ea cu traume. Cu ceva noroc si intelegere din partea ambelor familii, poate ca treceti peste, desi nu va vad maturi, peste 7-10 ani, in continuare impreuna.

Ganditi-va la raul cel mai mic, o mustruluiala nasoala si aia e, dar va invatati minte pentru todeauna. Familiile oricum vor face tot ce pot sa va apere, desi vor fi manioase.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa te gîndesti inainte sa faci sex si ea sa ramîna insarcinată, la 15 ani nu este o varsta la care sa iti incepi viata sexuala si nici sa faci copii, ce vor spune parintii tai, ce vor spune parintii ei? Acum aceste intrebari sunt tardive, inainte de a face sex trebuia sa te intrebi, si ce il vei invata tu pe copil? I ti dai seama ca voi fiind copii nu puteti creste acest copil si trebuie sa il creasca ori mama ta ori mama ei, daca ele nu vor vrea o sa il ia protectia copilullui si il va da spre adoptie deoarece mama adica prietena ta fiind minoră va fi incapabila sa creasca ea un copil, sunteti minori nu trebuia sa faceti sex, trebuia sa astepti macar sa faci 18 ani si tu si prietena ta, si acum dupa acea ceartă pe care ai avut o cu prietena ta cum crezi ca se simte ea fiind si insarcinată si minoră si fara ajutor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vorbiti cu parintii si ei va vor ajuta ca singuri nu puteti trece prin asta la varsta voastra. De judecat va vor judeca, sper doar s-a invatat lectia si sa vedeti si voi mai departe cum invatati pe altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-ti imediat parintilor si ei vor decide in locul vostru, fiindca voi legal nu sunteti capabili si apoi, nici mental, ca sunteti inca copii.

| mihai69 a răspuns:

Vei fi judecat, stai liniștit. Și de părinții tăi, și de ai ei (mai ales!), și de societate.
Dacă amândoi vreți copilul, cu tot ceea ce implică asta, dar mai ales dacă părinții voștri vor putea pricepe și vă vor susține, va fi bine.
Dacă nu... O să fie lupte grele.
Multă baftă!

| dullcat a răspuns:

Vorbiti cu parintii, atat ai tai cat si ai mei, pentru a stabili impreuna ce sa faceti.E clar ca voi considerati ca tot ce zboara se mananca, insa dupa greseala comisa deja, trebuie cantarit foarte clar daca sunteti in stare sa cresteti acel copil si aveti situatia financiara necesara.Deoarece de starea psihologica necesara nu poate fi vorba, fiindca sunteti doar niste copii, poate ar fi intelept sa luati in considerare avortul.

Un copil poate fi cel mai frumos lucru sau va poate distruge viata.Nu toate cazurile sunt fericite asa cum vedem prin filme, e important sa fim rationali. Stiu ca nu asta vrei sa auzi, dar e ceea ce trebuie sa auzi/citesti. Repet, vorbiti cu parintii, ei sunt in masura in care sa decida ce veti face, pentru binele vostru.

Si luati in considerare sa vorbiti si cu altii de aceeasi varsta care risca sa faca aceleasi greseli, astfel incat sa ii opriti.Nu se vorbeste destul despre problema parintilor minori, iar cineva care trece prin asta si doreste sa creasca nivelul de constientizare, cred ca e printre vocile cele mai puternice, ca sa schimbe trendul asta specific Romaniei. Statisticile arata ca avem procentul cel mai ridicat de mame minore. Nu va taie nimeni capul pentru ca oficial contribuiti la acest procent, dar aveti o viata intreaga sa va revansati.

| anonim3247 a răspuns:

Tu 16 ani și ea 15 ani și e gravidă?

| Valeriuhd explică (pentru anonim3247):

Ca sa raspunzi la o chestie de asta, nu raspunzi cu rautate, ca putin imi pasa. Daca spui ceva util bine, daca nu vere stai potol la locul tau ca nu i ok.

| Stonehard a răspuns:

E de apreciat ca va asumati greseala. Tot respectul. TImpul va trece, copilul va creste, iar bunicii pana la urma vor fi fericiti. Numa bine si mai multa atentie pe viitor.

| diDac a răspuns:

Bai luceafaru bai