| anonim_4396 a întrebat:

Azi ma framanta aceasta intrebare:presupunand ca undeva in lume chiar exista un suflet pereche al nostru, o persoana facuta special pentru noi, de ce se spune ca nu mereu o intalnim? Care e logica sa existe o jumatate a ta undeva acolo si sa nu o gasesti niciodata? Asta ar insemna ca si tu si ea sa ramaneti singuri, nu?! Asa ar fi normal din moment ce ati fi suflete pereche.Deci daca Dumnezeu a creat o persoana pentru tine alaturi de care sa treci prin viata de ce nu te-ar ajuta si sa o gasesti? Sunt confuza, stiu ca nu exista un raspuns cert, dar macar voi ce credeti?

4 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu am ajuns la concluzia ca nu exista sufletul pereche ci ti-l faci!
Sau mai bine zis, nu suflet pereche ci persoana potrivita/aleasa!

Eu am citit foarte curand o carte:''Adam si Eva'' de Liviu Rebreanu.Acolo vei gasi o poveste de dragoste intocmai cum vrei tu sa o cunosti! Citeste-o si vei ramane surprinsa, crede-ma!

| Denisa a răspuns:

Raspunsul e in intrebare " de ce SE ZICE". Se afirma multe lucruri, de oameni intelectuali sau nu. Nu a zis Dumnezeu ca fiecare are o pereche potrivita. Eu nu cred in asa ceva. O pereche potrivita ar insemna un cuplu in care membrii sa se completeze, astfel sa nu se certe niciodata. Ceea ce nu e posibil. Fie ca il iubesti sau nu, pana la urma tot va certati, pana la urma tot va despartiti/sau nu, pana la urma tot se intampla ceva. Nimic nu e roz. Vad atatea persoane in jurul meu care pana la 25 de ani isi fac de cap si cand decid sa se casatoreasca o fac cu primul venit. Crezi ca e din iubire? Eu nu. E de ochii lumii, "casatorestete mamica, ce vor zice vecinii ca ai ajuns la 25 de ani si nu esti insurat/maritata". Genul asta de act se numeste compromis cu risc. De aceea sunt atatea divorturi. Am cam deviat de la subiect ce-i drept. Deci sa revin: nu exista persoana potrivita, nu exista persoana perfecta pentru noi. E o afirmatie fara fundament la fel ca afirmatia "au trait fericiti pana la adanci batraneti". Si da, daca am lua ipoteza ta, daca ai avea o jumatate perfecta si potrivita si nu ai intalnio ar insemna sa ramaneti singuri amandoi. Ceea ce e irelevant si absurd. Fie ca iubesti sau nu, tot te casatoresti. Parintii mei sunt dovada. Nu se iubesc, nu s-au iubit si s-au casatorit dupa 2 luni dupa ce s-au cunoscut. De ce? Doar nu o sa ramana singuri odata ce persoanele pe care le iubeau si le considerau "jumatatea potrivita" nu vroiau sa fie cu ei. Probabil jumatatea noastra e persoana pe care o iubim. Din pacate se mai nimereste ca noi sa nu fim "jumatatea nimanui". Si aici se exclux persoanele de fata pentru ca sunt obiectiva si nu subiectiva:*

| cristi11cristian a răspuns:

Buna. e destul de uluitor sa gandesti dintr-o astfel de perspectiva, in special in zilele noastre! ceea ce iti pot spune e ca acea pereche (care o cataloghezi, poate dupa anumite norme personale) cu cat o cautzi mai mult cu atat vei fi mai departe de ea! Nimeni nu e chiar 100% asa cum noi ne-am fi dorit sa fie deci in concluzie, nimeni nu e perfect, fiecare dintre noi avem mai mici sau mai mari dificultati din punct de vedere caracteristic, dar asta nu inseamna ca nu ne putem indragosti. iar cand ne indragostim intr-un final de acel cineva, ne indragostim pentru ca ne face sa zambim, sau ne aduce surprize neasteptate, sau se diferentziaza de ceilaltzi prin propria sa amprenta, iar toate aceste adunate rezulta ceea ce noi numim a iubi pe cineva! deci vezi tu totul e la voia sortii! confuzia isi are rolul sau si toti ne lasam uneori prinsi in mrejele sale, si ne inchipuim fel si fel de scenarii, din care ne infruptam pina la epuizare, iar daca nu incetam riscam sa fim prinsi in propriile noastre capcane, fara a ne da seama ca noi suntem acei ce suntem in masura de a alege ce e corect sau nu! asea ca ce ti propun e sa fii u insutzi, si vei vedea ca mai devreme sau mai tarziu, acea persoana, acel sufle\t pereche pe care il cauti va veni!

succes.in continuare!

| Madden a răspuns:

Cred ca acea persoana se poate schimba, si tu la fel deci nu este vorba de o singura persoana care este jumatatea ta...intelegi? sau poate si-a gasit alta jumatate laughing Si Dumnezeu nu a creat o persoana pentru tine... a facut cateva miliarde + ca in fiecare secunda se nasc 3 oameni, ceea ce inseamna ca aproximativ 87 de milioane de oameni apar annual pe Terra.
Funda happy?