| EUeStEEu a întrebat:

Băieți,voi când va masturbați nu va învinovățiți?

32 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Absolut deloc. De ce aș face-o?!? E ceva normal!

| NotNamed a răspuns:

Lol nu.

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

Ai iubită?

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

Nu, de ce întrebi?

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

Pai și te masturbezi?

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

Ca orice om...

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

Pai și nu ai niciun gând negativ despre asta? nu îți este,, jena,,?

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

Ca sa iti fie jena trebuie sa ai niste dubii din lipsa de cunostinte asupra activitatii pe care o desfasori. Sunt destul de continent si informat despre masturbare si o fac linistit in continuare. Este in lucru total normal si benefic.

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

Ce este atât de important de știut, de te calmează emoțional și nu te împiedică să te masturbezi

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

Pentru că are numeroase beneficii, atât din punct de vedere fizic, cât şi mental. Există numeroase studii care vorbesc despre aceste beneficii, printre care se numără:

• eliminarea stresului;
• un somn de calitate;
• dispoziţie mai bună;
• relaxare;
• plăcere;
• eliminarea crampelor;
• eliminarea tensiunii sexuale;
• sexul devine mai bun;
• îţi înţelegi mai bine corpul.

Multe cupluri aleg să se masturbeze pentru a explora diferite plăceri, dar şi pentru a evita sarcinile nedorite sau bolile cu transmitere sexuală.

Alte beneficii ale masturbarii:
• Există cercetări care sugerează că ejacularea regulată scade riscul apariţiei de cancer de prostată, însă medicii încă nu ştiu exact de ce. De exemplu, în urma unui studiu realizat în 2016 s-a descoperit că riscul de cancer de prostată a scăzut cu până la 20% în rândul bărbaţilor care au ejaculat de cel puţin 21 de ori într-o lună. Un alt studiu din 2003, arată o legătură similară între ejacularea frecventă şi riscul scăzut de cancer de prostată.
• În timpul sarcinii apar schimbările hormonale, iar unele femei pot simţi o dorinţă mai mare de a face sex. Masturbarea este o modalitate sigură care te ajută să elimini tensiunea sexuală în timpul sarcinii şi, în plus, poţi preveni simptomele care apar în timpul sarcinii, precum durerile de spate, crampele sau contracţiile.
Deci in concluzie masturbarea este un lucru normal si benefic atat fizic cat si psihic. Ce parere ai?

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

Tu cat de des te masturbezi

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

De cate ori simt nevoia. 2-4 zile in medie. Esti prea curios rolling on the floor...parca ai face un eseu.

| EUeStEEu explică (pentru NotNamed):

și dacă îți vine de 3 ori în aceeași zi?

| NotNamed a răspuns (pentru EUeStEEu):

Nu mi.a venit sa o fac de 3 ori in nicio zi. Există posibilitatea si se mai întâmplă sa ti se trezească de mai multe ori intr-o zi datorita unor factori ușor de ghicit dar nu simt nevoia sa o fac. Se trezeste, sta 3-4 minute asa și dupa se culca. E simplu.

| Vali1000 a răspuns (pentru NotNamed):

Am făcut si de 4 ori într-o zi dar cred ca este prea mult si pe urma 4 zile pauza

| NotNamed a răspuns (pentru Vali1000):

Prea mult...Fa.o si tu cel putin la o zi sau doua

| Vali1000 a răspuns (pentru NotNamed):

Asta se intampla cand eram singur acum având o relație nu mai fac singur ci decat cu partenerul când am act sexual la 2 - 3 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, știu că este păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop,când beau o bere mă simt câteodată vinovat

| EUeStEEu explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Fiindcă beau foarte rar, nu reușesc să găsesc explicația.

| Vali1000 a răspuns:

De ce sa te inbolnavesti? E ceva sănătos și te relaxează.

| EUeStEEu explică (pentru Vali1000):

Eu știu, că nu ești în stare să te culci cu o femeie, cu te masturbezi

| Vali1000 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Adică? Nu inteleg intrebarea.

| EUeStEEu explică (pentru Vali1000):

Adică nu îți este greu sa te gândești că faci asta?

| Vali1000 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Nu deloc cateodata masturbarea este cea mai bună opțiune in caz de stres.

| EUeStEEu explică (pentru Vali1000):

Tu cat de des te masturbezi.

| Vali1000 a răspuns (pentru EUeStEEu):

Depinde

| mihaipopescu93 a răspuns:

Hai să îți număr beneficiile masturbări cand o faci:
• eliminarea stresului;
• un somn de calitate;
• dispoziţie mai bună;
• relaxare;
• plăcere;
• eliminarea crampelor;
• eliminarea tensiunii sexuale;
• sexul devine mai bun;
• îţi înţelegi mai bine corpul.
Așa, iar probleme în cazul în care o să devină abuziv o sa fie:
-pierderi de memorie,
-nu mai simți nevoia de parteneră, că ți-o freci singur,
-în viața reală nu e ca în filmele porno, să nu ai pretenții ca e ca acolo,
-la un moment dat îți moare la intrare,
-o să suferi de excitare rapidă...
-lipsa de energie, energia care o poți folosi pentru a îți cauta o parteneră, o folosești să te masturbezi.
Și mai sunt, eu te-am informat pentru că să știu ce vorbesc, încă fac recuperări din cauza asta, masturbarea pentru mine devenise o depedență gravă, nu am nevoie de commentarii că e ceva normal, știu asta, dar știu și cum afectează.

| doctorandus a răspuns (pentru mihaipopescu93):

Adicție sexuală/de porno/de masturbare nu există nici în DSM-5 (2013), nici în ICD-10 (2016), nici în ICD-11 (2020). Nu te poate trata niciun medic de o boală care nu există. E ca și cum ai întreba ce medic te poate trata pentru boala lu' Calache.

| doctorandus a răspuns (pentru mihaipopescu93):

Niciun medic nu-ti poate pune un diagnostic care nu exista. Iar bioenergotantalaii si alti ciumeti d-astia nu sunt specialisti in sexologie.

Daca te intrebi de unde stiu eu ca nu exista depedenta (adictie) de pornografie: corect, nu stiu asta. Ceea ce stiu este ca nu e dovedit ca ar exista depedenta de pornografie. Mica mare diferenta. Deci "dependenta de pornografie" nu este un diagnostic medical real (acceptat de breasla medicilor si/sau compensat de asigurarile medicale), la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibilitate electromagnetica".

Problema este: de ce ar fi necesar conceptul de depedenta de pornografie in momentul in care dispunem de conceptul de tulburare compulsiv-obsesiva? Asa cum poate exista TOC de spalat pe maini sau de sters clanta, asa poate exista TOC de pornografie. Dar in acest caz se trateaza TOC-ul si nu consumul de pornografie in sine. Lucru care pe fanaticii religiosi nu-i va multumi niciodata, pentru ca ei nu cauta sa combata TOC-ul, ci doar sa combata pornografia sub toate formele ei, chiar in cazul in care e consumata cu moderatie.

Din perspectiva breslei medicale dependenta de masturbare este o boala la fel de reala ca vestibuloochelaromania.

Conform cu ce stiu medicii pana-n momentul de fata, dependenta de masturbare este o boala imaginara. Si ca sa fie clar despre ce discutam: "masturbare excesiva" exista in ICD-10, dar "dependenta de masturbare" nu exista. Masturbarea excesiva nu este o dependenta (adictie). Excesiv nu e adictie, care nu e TOC.

Deci te poti trata pentru masturbare excesiva, te poti trata pentru TOC nu stiu de ce bati apa-n piua cu adictia. Nu te poti trata pentru adictie de masturbare pentru ca nu ti se poate pune un astfel de diagnostic.

Pentru adictie de masturbare nu exista criterii de diagnostic acceptate, nu exista metode de tratament acceptate, nu poate fi compensat de asigurari, etc.

| Macra_Raul_1995 a răspuns:

Nu ****