| alex16A a întrebat:

Bun,deci sunt acasa cu sora mea de13 ani si de vreo ora i-a venit ciclul si plange,mama e la lucru in Spania iar tata e in delegatie, iar sora mea este foarte speriata si nu stiu cum sa-i explic va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Cristiann25 a răspuns:

Explica-i ca e ceva normal la toate fetele, ca odata pe luna o sa aiba asa ceva 3-4 zile! Spune-i sa nu-si faca griji ca nu e ceva ce ii poate face rau! Succes si ai grija cum ii explici, frumos si usor! Funda?

46 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este pentru prima oară sau ce?
Trebuie să o liniștești, mergi cu ea la o plimbare sau vedeți împreună un film comedie, este domnișorică acum, nu are motiv de supărare. Nu ai nicio vecină, o mătușă, pe cine apropiat care să stea un pic de vorbă pe tema asta?
Pa, pa.

| alex16A explică (pentru Legiuitoarea):

Stam la casa nu avem vecini iar la plimbare nu pot sa o scot pentru ca o doare rau burta si poate sa se ridice din pat!

| DNSK a răspuns:

Mah al dracului, faceti sex pe unde apucati, da nu stiti ce sa faceti cand vine menstruatia. am trait s-o vad si pe asta.

ratiunea imi spune sa vorbesc frumos.
mergi la magazin si cumpara un pachet de absorbante. vii cu ele acasa si i le dai. ea-si pune unul si toata lumea e fericita. noi, ca nu mai suntem nevoiti sa raspundem la asemenea intrebari, tu ca poti posta oricare alta tampenie, si ea se opreste din plans si sterge ce-i scris in google "pozitii pentru un sex reusit" si scrie "ce faci cand iti vine menstruatia". si..gata! a fost greu?

| alex16A explică (pentru DNSK):

Da de unde stii tu ce facem noi? eu sunt baiat si imi e greu sa-i explic despre asta! si termina cu raspunsurile rautacioase ca eu am vorbit frumos!

| Azµre a răspuns:

Explică-i că și tu ai la fel, și e normal, odătă pe lună ies piticii afară laughing

| alex16A explică (pentru Azµre):

Dar ce amuzant in primul rand ca sunt baiat si in al doilea rand era o intrebare serioasa!

| DNSK a răspuns (pentru Azµre):

laughinglaughing like

| Azµre a răspuns (pentru alex16A):

Nu e amuzant mă, am crezut că ești fată... dacă ești băiat dă-te bătut nu ai cum să o convingi că e normal...

| alex16A explică (pentru Azµre):

O sa mai incerc putin dar deja ma sperie si pe mine ca sta singura in camera ei si nu se misca din pat ca cica o doare burta! doare asa rau incat sa nu se poata misca?

| Azµre a răspuns (pentru alex16A):

E speriată, poate pentru ea durere e o noutate, ca să se simtă bine nu știu ce ai putea face... e prea mică pentru pastile, să îi pui o stică cu apă caldă la burtică iarăși nu știu cât de bine este.
Stai cu ea și discută spune-i că e complet normal, de la o vârstă fetele au ciclu, și explică-i la ce folosește ciclul. Spune-i cum organismul elimină piticii strânși în timp de 28 de zile și tot așa laughing... nu știu fă-o să râdă big grin
Învaț-o mai ales că trebuie să aibă o igienă bună în perioada asta... o să fie mai greu dar asta e ai și tu grijă de ea e sorâta.

| alex16A explică (pentru Azµre):

Stiu dar nu-i pot explica toate chestiile legate de menstruatie pentru ca mi-e rusine tot ce pot face dupa parerea mea e sa-i fac pe plac! cred...mi-e foarte greu sa vorbesc cu ea ce sa-i spun mai exact dar nu foarte explicit!

| 7639781254 a răspuns (pentru Azµre):

laughing))

| Azµre a răspuns (pentru alex16A):

Ai 16 ani pentru dumnezeu, nu ai de ce să îți fie rușine!

| alex16A explică (pentru Azµre):

Nu conteaza varsta ti-e nu ti-ar fi rusine sa-i explici unei fete mai ales surorii tale mai mici despre chestia asta, eu sunt baiat daca as fi fost fata nu ar fi fost nici o problema!

| 7639781254 a răspuns (pentru alex16A):

Intr-adevar, e o situatie total aiurea si pentru ea si pentru tine, dar tot ce poti tu sa faci in calitate de frate mai mare e sa-i explici ca asta se intampla tuturor fetelor in fiecare luna. Ma mir ca nu stia despre asta dinainte sa i se intample.

| Azµre a răspuns (pentru 7639781254):

Dacă a fost un copil educat nu a intrat în amânunte ca alții de vârsta ei care fac și sex...

| alex16A explică (pentru 7639781254):

Stia ceva dar na e prima oara si s-a speriat, patul ei era plin de sange si eu m-as fi speriat daca as fi fost in situatia ei acum se simte mai bine dar ii este foarte rusine de mine fiind baiat si nu vrea sa stau langa ea! am incercat sa-i pun o sticla cu apa calda pe burta si s-o imbratisez si nu m-a lasat cred ca este jenata...

| 7639781254 a răspuns (pentru Azµre):

Exact de asta ma bucur si eu...ca mai exista copii asa cuminti.

| alex16A explică (pentru 7639781254):

Da este un copil foarte cuminte si foarte timid!

| Azµre a răspuns (pentru 7639781254):

Dap, și pe mine...

| Azµre a răspuns (pentru alex16A):

Nu, e sorâmea! O văd și în aia goală!

| DeeaMarry a răspuns (pentru alex16A):

La unele fete da, durerea poate fi cumplita.
Daca o doare foarte tare, du-te la farmacie si cere nospa fortewinking.
Poate ca o sa aiba nevoie si de absorbante. Sper ca nu esti genul timid.

| alex16A explică (pentru Azµre):

Nici chiar asa...o iubesc cel mai mult pe lume dar ii respect intimitatea incerc doar sa o ajut, imi este mila de ea pentu ca nu a fost o femeie langa ea in momentul asta si am fost eu, o inteleg ca ii este rusine si mie mi-a fost rusine sa-i spun mai amanuntit dar sper ca pe parcurs o sa-i treaca rusinea si o sa fim ca mai demult!

| alex16A explică (pentru DeeaMarry):

I-am cumparat deja absorbante, nu sunt timid dar e cam ciudat sa ma duc sa cumpar absorbante fiind baiat!

| 7639781254 a răspuns (pentru alex16A):

Poti sa fii sigur ca este jenata din cauza ca esti baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să îi explici că este ceva normal, aşa le vine la toate fetele.
De-acum încolo aşa va avea lună de lună.
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Mai omule! ai 16 ani sau cati oi avea tu, iar ea 13! constat ca aveti net! fratilooor! pe ce lume traiti?
mi se pare cusuta cu ata alba povestirea ta!
orice fata stie in ziua de azi de la 8-9 ani ce este menstruatia si cum se manifesta! ele vorbesc intre ele cand le-a venit prima oara, cum a fost, ce absorbante folosesc! da-o in colo de treaba! altele la 10 ani au menstruatie si ea la 13 nu e pregatita? exeagerezi, ori tu, ori ea, ori amandoi, ori minti!
lasa-ne cu intrebarile penibile cu durerea de sani, stransul in brate, plansete de dor si jale, rusine, discutii intime, ca sunteti FRATI nu IUBITI! n-are o prietena sa discute? ii spune fratelui asa ceva? eu cred ca o sa iti si arate ce si pe unde ii curge!
inadmisibil asa ceva! pune-i netul in fata sa caute singura sa se documenteze, nu sa-i spuna fratelui si cate picaturi ii curge!
dar totusi eu cred ca minti!
o zi buna!

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Draga, da-i pace si nu-l critica.
ori e adevarat ce spune, ori vrea sa stie ce sa faca in acest caz.
ii ok. oricum. hai mai bine sa-l invatam si sa-l sfatuim, ca doar nu ne dor unghiile sa dam pe taste.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Stelutza1990):

Draga! prefer sa raspund cuiva care chiar are nevoie de ajutor si pune intrebari pertinente!
daca ar fi vrut doar sa se informeze, ar fi fost ok! dar sa o dea exemplu pe sora lui! hai sa fim seriosi! mi se pare tare aiurea! eu refuz sa ma las prostita pe fata cu asemenea intrebari!

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

A dat detalii destul de precise ca ar avea o problema.
nu prea conteaza in ce relatie este cu,, problema,,
mie nu-mi prea conteaza cine este. am scris ce am stiut ca ar trebui sa faca in situatia data.
si daca este troll, ce ne pasa noua?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Esti penibil baiete! la ce vocabular ai, si caracterul e pe masura! cred ca traiesti in pestera! poti sa ma injuri in continuare cat vrei! dar e anormal ce povestesti tu aici! daca avea 6 ani, serios intelegeam si grija ta si spaima ei! dar la 13 e aproape majora! urmeaza sa ii pui tu tamponul?
si pe principiul '' cel mai inteligent cedeaza primul'', haide pa! eu am abandonat discutia!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Pai sunt desteapta si am vorbit frumos! nu cu argouri si jargoane ca la usa cortului cum ai facut tu! dar ce te-a suparat asa tare? faptul ca sunt singura care ti-a dat peste nas spunandu-ti adevaraul? :rolling on the floor asa este dragul meu! adevarul supara! dar n-avem ce face! continua cu injuraturile ca vad ca esti as! despre menstruatie nu stiai nimic dar la jigniri si injuraturi iti merge mintea! de fapt cred ca doar atata poti! asta e! unii trebuie sa mai ajunga si la matura!
haide pa si menstruatie placuta in continuare! :rolling on the floor

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hai sa iti explic o chestie! poate am exagerat si eu cand am ramas uimita de situatie! insa daca este real ceea ce spui, repet, DACA ESTE REAL, mi se pare inadmisibil ca sora ta sa fie atat de nepregatita pentru viata, in zilele astea cand netul iti pune la dispozitie orice informatie doresti! ea este clasa a 7-ea sau a 8-a! deci este mare! poate in ochii tai este inca un copil, dar nu este adevarat! iar lucrurile astea atat de intime nu se povestesc cu lux de amanunte fratelui care nici el nu stie mai multe decat ea! o fi timida si cuminte! bun! asta este caracterul ei! dar totusi, din asta nu se moare! durerile se calmeaza cu antiinflamatoare si gata! iar ca alternativa, putea sa o sune la telefon pe mama, chiar daca e plecata. i-ar fi explicat care este treaba fara sa fii tu nevoit sa pui intrebari pe aici despre sanii ei!
in alta ordine de idei, eu inteleg ca o iubesti! dar trebuie sa pricepi ca nu este pe moarte! toate fetele trec prin asta! ea mi se pare, dupa cum reactioneaza, deloc pregatita pentru viata! si asta nu este ok. vei fi langa ea toata viata sa ii explici ce si cum? nu cred!
asa ca trebuie sa inteleaga si ea ca trebuie sa se documenteze singura, sa stie ce se intampla cu corpul ei, sa stie la ce sa se astepte! si aceasta atitudine ar fi spre binele si spre folosul ei!
viata nu este usoara! si daca nu te pregatesti cat de cat pentru ea, esti mancat de viu sau nu faci fata!
sper ca ai inteles cat de cat ce am vrut sa spun! eu incetez cu jignirile si restul aiurelilor pentru ca nu imi sta in caracter sa fiu asa! tu poti sa continui cu injuraturile, nu ma deranjeaza! dar mai bine ai purta o discutie serioasa cu sora ta si i-ai explica faptul ca este perfect normal ce i se intampla!
o zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Lasa-l ca se vede ca-i un distrus, si el si sorsa dupa cum a reactionat, vorba ta...

-Numai bine.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, in sfarsit cineva care intelege ce am vrut sa spun! sper sa priceapa si el! chiar daca am fost dura in exprimare, am vrut sa-i deschid ochii asupra problemei! sper sa nu primesti si tu injuraturi acum happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Stai linistita, ca de acolit n-o sa ma ocoleasca, n-am eu norocul asta.
Deci (sa nu imi scoateti ochii ca n-am adus argumente), de ce e el, fratele de 16 ani, un distrus:
1.Deoarece injura ca la usa cortului (un anonim, care acel anonim ar putea avea si 55 de ani ori poate nu mai mult de 11-12 anisori...cum sa-ti permiti sa aduci astfel de injurii unei pers. pe care n-o stii deloc?!) fara nici un motiv real.

2.Deoarece nu cred ca-i cadea manuta sa dea un simplu search pe google despre ce si cum (problema discutata) si imediat dupa ce gasea rezultatul dorit s-o ia pe sorsa si s-o puna in fata p.c.-ului sa se informeze si ea si sa nu se mai smiorcaie dintr-un nimic atat de banal (ca daca avea dureri mari, ca stiu si eu ca in acea perioada a lunii iti vine sa te tavalesti pe jos de dureri, farmacia nu era departe).

3.Deoarece pune o astfel de intrebare aici, s-o vedem cu totii, incalcand intimitatea surorii sale mai mici si, de fapt, facandu-se de ras.

-Numai bine.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Uite ca te-a ocolit! ai scapathee hee pana si raspunsurile date mie au disparut! ce minune! zi merci! happy

| Liliana1981 a răspuns:

Spune-i ca e un lucru normal, ca toate femeile au si ca de-acum incolo asa o sa aiba in fiecare luna. Si doar n-o sa planga de fiecare data, nu? happy

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.

Spune-i ca se schimba din copil in fata, si ca vor urma si alte transformari.
bine, nu chiar asa dramatice.
Arata-i articole de pe net : vezi pubertatea, adolescenta la fete. ciclul menstrual.

Mergi la farmacie, si ii cumperi tampoane si ceva pastile de durere de burta. Stie farmacista ce sa-ti dea, si CLAR nu va rade de tine.

Daca nu poti merge la farmacie, ii cauti prin casa vata si : algocalmin, antinevralgic, piafen, Nospa. - medicamente ce le folosesti la dureri de masele. Si ii dai 1 ( UNA ) tableta. nu mai multe.

In NICI UN CAZ sa nu-i pui sticle cu apa calda. II poate provoca hemoragie.

Si nici nu o scoti din casa sa faca miscare. o lasi 1-2 zile, linistita, sa zaca in pat.

Lenjeria patata, o pui la inmuiat in apa RECE, cam 24 ore. si mai schimbati apa din cand in cand.

Si stii ceva? spune-i ca trebuie sa va descurcati pe cont propriu BINE si sa va ajutati.
Si jena nu are sens.
Ai net, si va puteti documenta amandoi.

| alex16A explică (pentru Stelutza1990):

Pentru ce ii tebuie vata?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru alex16A):

Daca nu are tampoane la indemana, ii buna vata.

da, este normal sa o doara sanii.

| alex16A explică (pentru Stelutza1990):

Are tampoane ca i-am cumparat mai devreme, pentru durerea de sani exista vreo pastila ceva sunt foarte neinformat!

| Stelutza1990 a răspuns (pentru alex16A):

Durerea de sani nu este insuportabila.
Sa taca si sa inghita asta.

| Nibichan a răspuns:

Dai o carte de anatomie XD... nu serios dai una!

| alex16A explică:

Am intrebat-o cum se mai simte si mi-a zis ca o doare foarte rau burta si cu o foarte mare jena mi-a spus ca o dor sanii! este normal sa o doara sanii?

| rafaela21 a răspuns:

Esplicai ca si la toate fetele ii vine asa ceva si sa nu fie speriata