| domoreofwhatmakesyouhappy a întrebat:

A folosit careva NuvaRing? Daca da, e o metoda eficienta? Si un pret aproximativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cea mai eficienta metoda contraceptive care ofera cel mai ridicat nivel de protective inventat pana in present de peste 99, 5%. Se comercializeaza in farmacii la pretul de45-48 de lei/buc. https://www.medimfarm.ro/......de-ore-x-1 D-na sofisis iti poate oferi un raspuns obiectiv fiindca ea foloseste aceasta metoda de mai multa vreme. Multa sanatate!

| domoreofwhatmakesyouhappy explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns. O singura intrebare as mai avea. Am inteles ca se foloseste timp se 3 saptamani consecutiv, deci pe 3 saptamani e 45 lei? Intreb asta fiindca in linkul trimis scrie 24h...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru domoreofwhatmakesyouhappy):

Inelul contraceptiv se mentine in vagin o perioada de 21 de zile. In a 22 zi se scoate si se arunca in cosul de gunoi. Urmeaza o perioada de 7 zile de pauza perioada in care PROTECTIA CONTRACEPTIVA INSTALATA se mentine la valoarea maxima permitand astfel sa seintretina contacte sexuale neprotejate si in aceasta perioada. In perioada celor 7 zile se va produce menstruatia deregula incepand cu a 3-a zi. Indiferent daca menstruatia s-a terminat sau inca continua, in a 8-a zi se introduce in vagin un nou inel NuvaRing cu care se va repeta procedeul. Fiecare inel nou se va introduce intotdeauna in aceeasi zi ca denumire cu cea a zilei in care a fost introdus PRIMUL inel folosit (adica daca pentru prima data inelul afost introdus in vagin intr-o zi de sa zicem de JOI, in acel caz fiecare urmator inel va fi folosit intotdeauna intr-o zi de JOI). Trebuie specificat si faptul ca in cazul folosirii inelului contraceptiv NuvaRing cu emitere continua de hormoni, exista posibilitatea sa apara asa numitul fenomen de spotting pe toata perioada cat va fi folosita aceasta metoda de protectie, datorita faptului ca aceasta metoda se bazeaza pe folosirea cantitatii MINIM posibile, de hormoni specifici. Aceasta sangerare foarte redusa care poate fi deranjanta in cazul unor femei, este absolut normal sa se produca asa cum am si precizat din cauza faptului ca aceasta metoda contraceptiva foloseste nivelului ABSOLUT MINIM posibil de hormoni utilizati/folositi. In cazul in care inelul NuvaRing a fost introdus in vagin incepand cu prima zi de menstruatie, incepand din acel moment in organismal femeii se instaleaza protectia contraceptiva totala si in consecinta incepand din acel moment se pot intretine contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin de fiecare data. Astfel ca se poate afirma : INELUL CONTRACEPTIV reprezinta cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 7%, fiindca hormonii ajung in sange in mod permanent/continuu pe parcursul cele 24 de ore ale zilei si nu sub forma unor ''socuri de hormoni'' introduse in organism la intervale de cate 24 de ore intre ele asa cum se intampla in cazul pastilelor AC. Din acest motiv nivelul de protectie se situeaza mult peste cel oferit de pastilele anticonceptionale (AC) si este incomparabil mai mare (de zeci/sute de ori mai mari) decat cel asigurat de prezervativ. Sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca atat timp cat inelul este mentinut in vagin, formarea unei sarcini devine practic IMPOSIBILA. Daca inelul creaza disconfort atat femeii cat si/sau numai barbatului in timpul sexului, atunci inelul se poate scoate din vagin pe perioada intretinerii sexului. Acest lucru se poate face in FIECARE ZI pentru o perioada de maxim 3 ore, insa este recomandat ca acest timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa ce inelul este spalat cu apa rece, acesta se reintroduce in vagin. Teoretic o sarcina se poate produce cu totul accidental, si dupa calculele specialistilor acest lucru se poate intampla odata la circa 120 de ani de folosire a acestui inel. Succes!