| miha1990 a întrebat:

Buna!

am si eu o intrebare legata de nuvaring. am introdus pentru prima data inelul nuvaring in prima zi de menstruatie iar a doua zi sotul a ejaculat in initerior. exista vreo sansa sa raman insarcinata? pana acum nu am folosit nici o metoda de contraceptie in afara de prezervativ si mi-e cam frica.

va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te preocupa, odata introdus inelul NuvaRing in prima zi a menstruatiei, acesta incepe sa actioneze si deci esti protejata, Miha!
Asa ca nu trebuie sa-ti faci problemewinking
Te pup!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Teama fara motiv! Prospectul spune clar :
"In cazul in care nu ati utizat o metoda
contraceptiva hormonala in cursul ultimei luni :
Introduceti NuvaRing in prima zi a ciclului menstrual (prima zi a menstruatiei). NuvaRing incepe sa
actioneze imediat. Nu trebuie sa utilizati alte precautii contraceptive"

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există risc de sarcină, stai LINIŞTITĂ!

"3.4 Când să începeţi prima utilizare a inelului

• Nu aţi utilizat un contraceptiv hormonal în timpul ultimei luni. Introduceţi primul NuvaRing în prima zi a ciclului menstrual natural (adică prima zi a perioadei menstruale). NuvaRing începe să acţioneze imediat. Nu trebuie să luaţi precauţii contraceptive suplimentare.

Puteţi de asemenea să începeţi NuvaRing între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar dacă aveţi raport sexual în timpul primelor 7 zile de utilizare NuvaRing aveţi grijă de asemenea să folosiţi o metodă contraceptivă adiţională (de exemplu un prezervativ).
Trebuie să urmaţi acest sfat în numai în timpul utilizării primului inel." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......e-ore.aspx

Deci, NU ai de ce să te îngrijorezi : l-ai introdus în prima zi de menstruaţie şi efectul contraceptiv se instalează în ACEEAŞI zi!

Toate cele bune.

| miha1990 explică:

Va rog raspunsuri serioase