| asya a întrebat:

A vrea sa stiu daca pot sa raman insarcinata, daca baiatul nu a ejaculat la mine in vagin(adica s-a terminat pe o hartie)! Mi-e foarte frica, deoarece mi-a intarziat menstruatia 3 saptamani! Vreau sa precizez, ca eu mai aveam intarzieri din acestea si inainte sa imi incep viata sexuala! Ok...lichidul preejaculator...am inteles ca poti ramane insarcinata asa... dar totusi nimeni nu a patit asta! Cel putin cate fete cunosc eu facand sex neprotejat nu au ramas insarcinate!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cunosc multe feme care au ramas insarcinate din lichidul preejaculator. Faptul ca nu cunosti tu, nu inseamna ca nu exista, sunt numeroase. Chiar saptamana trecuta am intalnit una.
Asadar, cu aceasta metoda de contraceptie (coitus interruptus), riscul de sarcina este intre 4 si 30%, in functie de ziua ciclului menstrual in care te gaseai tu. Asadar, daca erai in perioada fertila, ai sanse 30% sa fii insarcinata.
Orcum, sarcina nu e singura cauza de intarziere a menstruatiei, dar e cea mai de dorit. In sensul ca o intarziere de 3 saptamani fara sarcina semnifica o afectiune grava, un dezechilibru care va necesita probabil ani buni de tratament. Dupa o chestie de asta eu ma tratez deja de 4 ani si tot nu pot ramane insarcinata.
Asadar, fa-ti un test de sarcina. La 3 saptamani de intarziere, rezultatul lui va fi sigur concludent. In mod responsabil iti spun ca daca nu esti insarcinata, atunci situatia e serioasa si necesita control ginecologic cat mai repede. Eu zic ca luni e neaparat nevoie sa mergi la ginecolog pentru investigatii si tratament.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca nu cunosti tu fete care au ramas insarcinate asa, nu inseamna ca nu exista, ci ca amicele tale au noroc. Dar stii ca norocul nu dureaza la nesfarsit. E posibil sa fii insarcinata, e posibil sa nu fii (daca ai avut si tu noroc). 3 saptamani e cam mult, eu mi-as pune niste semne de intrebare. Mergi la farmacie, ia 2 teste de sarcina si fa-le in 2 zile consecutive, din urina de dimineata. Pe viitor, prezervative, chiar daca ai o relatie stabila; ori va faceti testele si treci pe anticonceptionale, ori folosesti prezervativ si scapi de dureri de cap. Sa stii ca HIV-ul nu apare pe fata nimanui si totusi in romania sunt aproape 10000 de oameni infectati cu HIV INREGISTRATI. Si asta e doar varful aisbergului, cei care s-au testat si s-au inregistrat pentru tratament; gandeste-te cati sunt cei care inca nu stiu. Nu exista niciun semn fizic la inceputul infectiei (si asta e valabil pentru mai multe infectii cu transmitere sexuala), nu te baza pe faptul ca il cunosti si ai incredere.

| CevaNormal a răspuns:

Pai daca ti-a intirziat atat de mult de ce nu faci un test de sarcina? dar poate sa nu fii, ca dupa cele relatate pare sa nu ai simptome de sarcina. Oricum data viitoare folositi prezervativul!

| Sara a răspuns:

Multe mergem pe principul, doamne tocmai mie sa mi se intample asta. deja e ft mult 3 saptamani. fa ti testul, si zi mi si mie in privat ce a iesit, sunt curioasa. Am sa te iau drept exemplu, vad eu pozitiv sau negativ, si te dau prietenului meu. bafta si curaj.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Da nu ati auzit de anticonceptionale sau prezervative? vrei sa te arzi cu focul? nu ai decat.

| Cryssy a răspuns:

Ar fi trebuit sa iti faci un test de sarcina la 21 de zile de la consumarea actului sexual. Bine...ai putea cred sa iti faci testul chiar daca a trecut mai mult timp...Si un sfat: Data viitoare ar trebui sa va protejati si voi. Adica spune-i sa foloseasca prezervativ, daca nu iti doresti un bebe.

| Casiana a răspuns:

Deci nu pricep, voi chiar nu ati auzit de ANTICONCEPTIONALE?

| mugurel021978 a răspuns:

Nu vei ramane, te asigur eu.

| xxx_3187 a răspuns:

Poti ramane... dar incercati si voi oameni sa faceti protejat ca de aia st atatea boli in lume... pana ti-oi gasi unu cu care vrei copil... foloseste prezervativul-cel mai bun prieten al omului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of...in primul rand iti dau un sfat: protejeaza-te! Eu am ramas insarcinata acum 5 ani prin aceasta metoda de "protectie", adica ejaculatul afara... du-te la farmacie si cumpara un test sau doua de sarcina, nu mai astepta! dupa care te duci fuguta la doctor si faci un control indiferent de rezultatul testului. Eu nu am pastrat acea sarcina (eram studenta si aveam 20 de ani) dar acum am o fetita superba pe care ne-am dorit-o amandoi, azi a implinit o luna de la nastere. Iti doresc multa sanatate si intelepciune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita ca nu se int nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este un raspuns, dar si eu am aceasta problema, imi este teama ca lichidul preejaculator, mi-a lasat prietena insarcinata.Eu zic sa ne linistym un pic,, poate scapam. Dar ce sa fac? Nu imi pot da seama, ea avea intarzieri si inainte, foarte mari, si nu stiu cum sa fac, au trecut 8 zile.nu stie nici perioada ei fertilacryingsimt ca mor, nu mai pot dormi noapteacryingla 18 ani tata, m-am ratat completcryingajutorrr pls