| IuliaMaria5431 a întrebat:

Buna!
Acum 2 saptamani m-am dezvirginat,totul a fost destul bine, protejat, insa la a doua penetrare(mai precis la al doilea prezervativ folosit)am pus prezervativul gresit insa el nu a ejaculat deloc pe parcursul actului sexual.
Acum 3 zile am avut al doilea act sexual, partial protejat insa cu cateva penetrari neprotejate, tin sa precizez ca nu a ejaculat nici de data aceasta.(El a spus ca nu este nici macar o sansa sa raman insarcinata)
Este vreo sansa sa raman gravida?
La cat timp sa imi cumpar testul de sarcina?(cat mai repede posibil-am auzit de unele teste de sarcina sensibile care pot depista sarcina la a 2 a saptamana)
DAU FUNDA!
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Datele oferite de acea aplicatie sunt NULE/ERONATE/GRESITE silipsite de orice UTILITATE in cazul in care ciclul tau menstrual are caracteristica de NEREGULATA. Fiindca ciclul tau este de tip neregulat nimeni nu poate determina momentul de producere a ovulului deci nici a PEIOADEI FERTILE si in astfel de situatii NU se pot face absolut nici un fel de estimari in privinta procentului de probabilitate de a se forma o sarcina. Lipsa MUCUSULUI CERVICAL FERTIL poate reprezenta un reper destul de precis ca in acel moment NU ai fost in perioada celor 4-5 zile fertile a actualului ciclu menstrual. Pentru ca rezultatul ORICARUI test de sarcina sa fie VALID, VALABIL adica CORECT cu un grad de precizie de peste 98% acesta se poate efectua numai dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data intretineri ultimului sex neprotejat. Acele teste de sarcina care,, prostesc" lumea cu oferireaunui rezultat corect dupa numai 2 sapatamani de la data intretinerii sexului, omit/uita voit, intentionat, cu buna stiinta sa precizeze ca rezultatul obtinut are o precizie/acuratete a carei valoare se inscrie in intervalul de 50-80% precizie,, garantata''. In privinta efectuarii avortului fara stirea parintilor trebuie sa ai varsta de 16 ani impliniti pentru a beneficia de urmatoarea situatie : Destul de frecvent apar astfel de intrebari postate de tinere care afirma ca au 14 (15, 16, 17) ani si fiindca au ramas insarcinate, doresc sa faca avort insa fara sa afle mama sau tata? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) : conform careia; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Ca sa fiu si mai explicit: daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni si instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei. In speranta de a nu fi nevoita sa ajungi in aceasta situatie...primeste urarea de Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista sansa sa ramai insarcinata chiar daca nu a ejaculat in tine, daca:
- tu erai in perioada fertila
-daca au fosat mai multe partide de sex consecutive
- si bineninteles sexul a fost neprotejat

Un test corect de sarcina se face:
- dupa 5 saptamani de la ultima menstruatie cand ai ciclul regulat sau,
- dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual.
Orice test facut inainte de acest termen, va arata negativ si va fi eronat.

| IuliaMaria5431 explică (pentru Violleta2022):

Am doar o aplicatie pentru perioada fertila, iar ea arata ca eram in perioada fertila(nu aveam niciun mucus, nu stiu ce sa cred)insa ciclul meu inca este neregulat dupa 4 ani de la prima menstra.
Cate sanse sunt sa raman gravida iar avortul se poate face fara prezenta sau acordul parintilor?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IuliaMaria5431):

Daca ai ciclul neregulat, nu poti calcula deloc perioada fertila!
In cazul asta, doar un test de sarcina poti face, dar numai DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex.
Orice test facut inainte, este incorect si nefolositor, pentru ca nu va arata realitatea.

Cat priveste avortul fara acordul aprintilor, in principiu este ilegal, pentru ca parintii trebuie sa fie instiintati si sa-si dea acordul in scris, in caz de se intampla ceva cu tine pe masa de operatie si trebuie sa ia decizii de secunde.
Avortul se face cu acordul parintilor, dar nu in prezenta lor, pentru ca in sala de operatie sau cabinetul unde se face avortul, vei fii doar tu cu medicul si asistenta. Familia asteapta afara, pe coridor, pana la terminare. Tu vei fii mutata intr-un salon alaturat si vei sta acolo catevaore sub supraveghere medicala, sa nu ai hemoragii sau sa lesini, dupa care poti pleca acasa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IuliaMaria5431):

Datele oferite de acea aplicatie sunt NULE/ERONATE/GRESITE silipsite de orice UTILITATE in cazul in care ciclul tau menstrual are caracteristica de NEREGULATA. Fiindca ciclul tau este de tip neregulat nimeni nu poate determina momentul de producere a ovulului deci nici a PEIOADEI FERTILE si in astfel de situatii NU se pot face absolut nici un fel de estimari in privinta procentului de probabilitate de a se forma o sarcina. Lipsa MUCUSULUI CERVICAL FERTIL poate reprezenta un reper destul de precis ca in acel moment NU ai fost in perioada celor 4-5 zile fertile a actualului ciclu menstrual. Pentru ca rezultatul ORICARUI test de sarcina sa fie VALID, VALABIL adica CORECT cu un grad de precizie de peste 98% acesta se poate efectua numai dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data intretineri ultimului sex neprotejat. Acele teste de sarcina care,, prostesc" lumea cu oferireaunui rezultat corect dupa numai 2 sapatamani de la data intretinerii sexului, omit/uita voit, intentionat, cu buna stiinta sa precizeze ca rezultatul obtinut are o precizie/acuratete a carei valoare se inscrie in intervalul de 50-80% precizie,, garantata''. In privinta efectuarii avortului fara stirea parintilor trebuie sa ai varsta de 16 ani impliniti pentru a beneficia de urmatoarea situatie : Destul de frecvent apar astfel de intrebari postate de tinere care afirma ca au 14 (15, 16, 17) ani si fiindca au ramas insarcinate, doresc sa faca avort insa fara sa afle mama sau tata? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) : conform careia; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Ca sa fiu si mai explicit: daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni si instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei. In speranta de a nu fi nevoita sa ajungi in aceasta situatie...primeste urarea de Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

DonnaAlba oare nu ar fi mult mai bine ca prima data sa citesti, sa studiezi si sa inveti LEGILE valabile in Romania, pentru a nu mai debita raspunsuri GRESITE, ERONATE, INCORECTE care exista doar in mintea ta? laughing In mod absolut sigur iti va folosi lecturarea legilor printre care si : Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii Capitolul III : Acordul pacientului informat : Art. 650. –aliniatele a si b.

| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face al minim 21 zile de la ultimul act sexual. Deci mai asteapta.

| NUSHNUSHNUSH1231 a răspuns:

Nu poti sa ramai.

| NoName9999999 a răspuns:

Pai ce-am facut ma nene, ma

| Vadim04r a răspuns:

Dacă el nu a ejaculat tu nu ai cum rămîne însărcinată