| Caty12345 a întrebat:

Acum 3 aproximativ 4 saptamani am avut un contact protejat si s-a rupt prezarvativul..imediat dupa, in interval de 45 de minute am luat pastila de a doua zi! M-am spalat dupa bineinteles,si mi-a venit si menstruatia,am facut un test de sarcina in prima saptamana de cand am luat pastila si a iesit negativ,intrebarea mea este,mai exista vreo posibilitate sa fi ramans? Mai are rost sa imi iau un al doilea test? Mentionez ca am luat putin in greutate, dar asta cred ca este din cauza pastilei. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu ai precizat cate zile au trecut intre administrarea pastilei si inceperea menstruatiei,se pot emite doar pareri cu totul subiective sau nefondate, mai ales ca se pare ca ai folosit pastila inutil/fara rost, deoarece in acel moment teoretic nu se putea forma o sarcina. Daca rationamentul este corect in momentul accidentului cu prezervativul nu erai in perioada fertila deci nu exista posibilitatea formarii unei sarcini, astfel ca hormonii din pastila nu au avut asupra ce sa actioneze si exact din acest motiv s-a pornit si menstruatia la timp. Se stie ca o menstruatia care este similara cu cele anterioare (ca timp de manifestare, culoare, cantitate, flux zilnic de scurgere, etc.) este intotdeauna garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format o sarcina, in consecinta testul de sarcina facut a confirmat doar cele explicate si nu putea avea alt rezultat decat cel negativ. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia si primul test de sarcina l-ai facut degeaba.

| Fretus a răspuns:

Nu are rost sa mai faci un test daca ai luat pastila.Normal aia se ia a doua zi dar tu esti mai speciala. Iti deregleaza corpul acea pastila si de accea crezi tu ca ai cateva kg in plus deoarece contine hormoni multi. Se ia odata la 6 luni acea pastila deci in urmatoarele 6 luni nu mai lua ca s-ar putea sa pastesti altele daca vei mai lua.

| Caty12345 explică:

Au trecut 7-8 zile de la accidentul cu prezervativul pana la venirea menstruatiei happy deci, imi fac griji sau pot sta linistita?

| Caty12345 explică:

Mai exista vreun risc?

| Ignat_Vasile_1999 a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar trebui sa iti mai iei un test.Parerea mea.