| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 luni am cunoscut un tip pe internet. Ne-am intalnit, dupa care am hotarat ca incercam sa dezvoltam o relatie. Locuim in orase diferite si ne-am vazut de 3 ori intr-o luna. Ultima intalnire a fost acum 2 zile. Mi-a adus flori, totul a fost normal. Oarecum pe parcursul "relatiei" era evident ca eu sunt cea mai implicata, mai afectuoasa etc. Insa nu consideram ca asta e o problema, avand in vedere ca doar ce ne cunoastem. Si el era atent la mine, dar nu la fel de cald sa zicem. Ma suna zilnic, cand ne vedeam imi dadea flori si mici gesturi care facea sa para ca suntem pe drumul cel bun. Insa ieri seara mi-a zis urmatoarele: ca el nu reuseste sa dezvolte sentimente fata de mine, ca ii place de mine si si-ar dori sa le dezvolte. Si ca nu stie ce sa faca, ca nu vrea sa ma faca sa sufar. Am avut o discutie mai lunga in care mi-a explicat si ca el nu crede ca a iubit vreodata o fata si ca se gandeste sa mearga la psiholog. Mi-a zis ca sunt persoana cu care simte ca se intelege cel mai bine dintre toate fetele pe care le-a intalnit in ultima vreme, doar ca nu reuseste sa dezvolte sentimente. Nu stiu daca astea sunt doar vrajeli sau omul chiar a fost sincer. Eu am avut o reactie normala cred, in sensul ca i-am zis: ok, respect asta si atunci hai sa nu mai vorbim. El a zis ca ar vrea sa mearga prima data la psiholog. Si pana la urma am convenit ca nu vom mai vorbi o saptamana, timp in care el va avea timp sa isi puna ordine in ganduri si eventual sa vada daca imi simte sau nu lipsa. Acum, daca ma puteti ajuta cu o parere despre situatia asta. Ce trebuie sa fac? E clar ca nu avem nicio sansa ca el sa simta lucuri fata de mine? Doar imi prelungesc agonia? Sincer, am avut doar experiente ratate in ultimul timp si mi-am pierdut complet increderea ca pot avea o relatie. Si apoi l-am intalnit pe el, care a parut asa bun si ok. Si imi pare rau ca si relatia asta se incheie. Va rog sa imi spuneti parerile voastre si ce ar trebui sa fac. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu te complica. Toti avem esecuri. Te ajuta sa ajungi in punctul in care atunci cand il vei intalni pe cel potrivit...sa stii exact ce iti doresti.
NU sta cu un om care spune ca spera sa ajunga sa tina la tine. Ce naiba e asta? Adica nu crezi si tu ca meriti un barbat care sa fie innebunit dupa tine? Unul care sa fie amorezat pana peste cap de tine? Destul ca in timp sentimentele se taseaza.tu vrei sa duci lipsa de ele inca de la inceput? Nu, nu, nu! Este responsabilitatea ta sa fii fericita. Fa tot ce poti sa fii fericita. Nu te multumi cu firimituri. Adica dupa ce ca e relatie la distanta, nici sentimente nu are? E o gluma!

19 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Din pacate se mai poate intampla si asa ceva. Apreciaza ca a fost sincer si vrea sa vada ce e cu el.
Mintea e minte si sufletul suflet. nu poate fi "comandat" niciunul.
Asteapta si spera, dar moderat, poate se lamureste ce e cu el, si revine la tine.

| darrio2007 a răspuns:

Vrea doar sex. Dar este foarte diplomat si te ia mai pe ocolite.

| Adry05 a răspuns:

Tipu nu te place, nu prea e atras de tine dar te-a vazut fata buna si regreta sa te lase sa pleci ca e constient ca gaseste rar pe cineva ca tine si de aia tot incearca sa se ataseze dar nu ii merge.

| RAY a răspuns:

Sex ati facut?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru RAY):

Normal ca a făcut
laughing

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Atat de rapid

| Dintrebare a răspuns (pentru RAY):

Nu am facut. Sunt virgina. El stia asta inainte sa ne intalnim

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Dintrebare):

Înseamnă că ești minora.

| Dintrebare a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Nu sunt minora

| RAY a răspuns (pentru Dintrebare):

Este complicat,omul este o fiinta complicata iar cand esti tanar, imatur e complicat totul, tu visezi la monogamie pe viata, practic il sufoci, iai propus ce rochie de mireasa sa iti cumpere asa ca baiatul ti a spus ca nu e cazul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema nr 1. Orașe diferite, așa dragostea se dezvoltă mai greu.
Este un verset în Cântarea Cântărilor care sună cam așa.
Nu forța dragostea să vină, pănă nu vrea ea.
Se potrivește foarte tare situației de față.
El nu are ce rezolva la psiholog.
Ți-e îți place de el?
Acesta este pivotul relației.
Luptă pentru el.
Prin interacțiune cu tine se poate să i se încălzească și sufletul.
Că sper că arma i se încălzește ușor.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuia neaparat sa inchei orce legatura cu el, puteati pur si simplu sa ramaneti prieteni pentru ca nu intotdeauna iubesti asa repede mai ales fiind la distanta si avand asa putine intaniri.
Indiferent ca te va putea iubi sau nu tu poti sa ramai prietena cu el ca nu ti-a facut omul nimic.De ce trebuie neaparat sa ai o relatie amoroasa?

| Emma30555 a răspuns:

Când întâlnești un băiat încearcă sa nu pui accent din prima pe relatie, nu sari peste etape, relația vine de la sine, cred ca l a început unii băieți și unele fete se sperie dacă celălalt își dorește prea mult o relație serioasa, relația se construiește pas cu pas

Răspuns utilizator avertizat
| gogu220 a răspuns:

Ale tinereţi valuri.

| Sindbad a răspuns:

Acum si daca relatiile tale anterioare ai incercat sa le dezvolti pe tipicul din alt oras, intalnit de trei ori intr-o luna (si inca iarna!) sigur nu le cauti pe cele mai comode. Poate ar fi bine sa te calibrezi la tine in zona? Si triaza (prin eliminare din start) cazurile psihologice, neintelesii, care cauta sa se (re)gaseasca. Si burtosii/cocalarii/smenarii etc. Apropo, nu exista suflete pereche ci relatie care se construieste pas cu pas si se mentine cu eforturi zilnice.

| PsihoSex a răspuns (pentru Sindbad):

Omule, ce relatie vrei sa construiasca, daca el i-a spus ce i-a spus?!
Si ba, mai rar, dar mai exista si suflete pereche!

| Sindbad a răspuns (pentru PsihoSex):

Eu n-am zis sa continue relatia cu baiatul cel nehotarat. Ci pentru viitor...
Cat despre suftele pereche (si astepari sa pice de sus), un poet indian intrebat de secretul casniciei lui fericite a raspuns: Căsătoria este o artă, trebuie s-o creezi din nou în fiecare zi.

| RaduM200 a răspuns:

Daca a spus că nu poate dezvolta sentimente și dacă vrea să meargă la psiholog problema asta chiar contează pentru el. Sunt persoane care nu "simt" dragostea sau iubire pentru cineva, adică o simt dar diferit ei știu că sunt îndrăgostite de aceste persoane dar nu simt, este asemanator cu cazul în care uiți ceva dar tu ști că ai uitat. Și eu sunt o astfel de persoană și nu este ceva grav daca ți la cineva (in sensul de dragoste nu prietenie) este că și cum ai iubi-o.