| AneliceAne a întrebat:

In urma cu un an am pus punct unei relatii de 3 ani(prima mea iubire) din cauza faptului ca nu m-am mai simtit iubita, apreciata, respectata, plus alte apucaturi de gelozie si multe altele. De 5 luni am intalnit un baiat extraordinar, cu aproape toate calitatile pe care le consider importante la un baiat. Problema este ca exact la inceputul acestei relatii, fostul m-a cautat(desi nu avea de unde sa stie de aceasta relatie), imi lasa flori la usa, am purtat o discutie prin care isi cerea scuze plangand pentru tot si mi-a mai cerut o sansa, insa din cauza faptului ca am fost constienta ca dupa tot ce s-a intamplat nu o sa mai mearga, dar si de dragul actualului, i-am spus sa nu ma mai caute si sa isi vada de drumul lui, potentand cu faptul ca am un nou iubit. Venit in tara din nou, am aflat ca incearca sa afle chestii despre mine din surse externe si incearca sa se faca remarcat cand sunt prin preajma. Recunosc ca dupa atata timp, inca mai am niste ramasite de sentimente pentru el, dar nu am de gand sa mai fiu vreodata cu el. Din cauza acestui fapt, gesturile sale ma rascolesc si ma fac sa ma simt vinovata fata de actualul. E normal sa ma afecteze? Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stai cu actualul, de fostul te-ai convins cum e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai despărțit de fostul care nu-ți mai îndeplinea cerințele și ai întâlnit un baiat care are o personalitate corespunzătoare centrelor și nevoilor tale. Tu alegi ce faci după despărțire, dacă, alegi să plângi și să te refaci sau încerci să cunoști pe altcineva. Ți-ai pus niște întrebări? M-ai simți ceva pentru fostul sau doar vrei să 'amorțești' sentimentele pentru fostul cu ajutorul actualului? Încerci să-ți demostrezi că poți trece peste, încercând să fii cu un alt băiat? Nimic nu te afectează dacă nu-i acorzi importanță. De ce ai încetat relația cu fostul, nu-ți mai ofera motivele pe care tu le cerea-i de la partener, pentru a continua relația? Gândește-te bine ce vrei. Gândește-te ce simți pentru actualul și fostul. Fă abstracție de atașamentul emoțional pe care îl simți pentru amândoi într-o 'cantitate' diferită. De care ești mai mult atrasă fizic? Pentru care simți acea chimie, acele sentimente intense și profunde? Nu-ți proiecta imaginea bărbatului perfect. Partenerul nu trebuie să-ți ofere motive ca rezultatul faptelor lui să fie sentimentele tale pentru el. Nu-ți înfrâna sentimentele. Încearcă să fii stăpână pe sentimentele tale. Probabil că fostul face unele gesturi pe care tu voiai să le facă când erați împreună. Prezintă interes pentru tine, chiar și după despărțire. Te face să te simți specială într-o anumită măsură și asta te bulversează. Este normal să fii afectată, încă nu te-ai refăcut. Încerci să te convingi că nu mai ai sentimente pentru fostul, încercând ceva cu actualul. Încerci să te minți că ai trecut peste, 'motivul' invocat fiind actualul. Ascultă-ți inima și nu-ți creea drame dacă nu-ți place să te complici cu chesti inutile.

| AneliceAne explică (pentru anonim_4396):

In momentul in care m-am despartit de fostul, am facut-o din motive foarte intemeiate si nu am facut-o pentru a-l "obliga" sa faca 2-3 zile anumite gesturi dragute. A avut timp 3 ani de zile pentru a-mi demonstra daca, cat si cum ma iubeste si rezultatul a fost, in general, acelasi ultimului. Problema a fost ca i-am aratat prea des ce simt pentru el, iar el m-a luat "for granted", permitandu-si sa faca orice. Intr-adevar, poate nu sunt inca total vindecata, insa pe zi ce trece ma vindec si mai mult(evident, in acelea in care nu sunt influentata de catre gesturile sale). In plus, nicio femeie nu are nevoie de un barbat gelos, posesiv, incapatanat si rece langa ea, asadar despartirea a fost inevitabila iar impacarea este inexistenta. Momentan, dupa aceste 5 luni nu am niciun repros ce-l vizeaza pe actualul, il iubesc si chiar vad in el barbatul care m-ar putea face fericita! Dar iti multumesc pentru raspuns, voi face in asa fel incat sa nu mai acord importanta fiecarui gest facut, probabil, din disperare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AneliceAne):

N-am spus că, te-ai despărțit de fostul pentru al obliga să facă unele gesturi. Ideea este să te gândești foarte bine ce vrei. Fostul probabil o să mai facă unele gesturi și se va 'folosi' de sentimentele pe care încă le mai pentru el, să te determine să te întorci. Gândește-te la ce te întorci. Oricum, se vede că ești hotărâtă să rămâi cu actualul. Nu te lăsa impresionată de gesturile fostului. Va fi greu, dar nu imposibil. Oamenii nu se schimbă ei doar arată cine sunt și ce pot cu adevărat.

| AneliceAne explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos! Asa voi face!

| FlorinFlz a răspuns:

Ai facut ce trebuie. E normal sa ai sentimente pentru el, a fost prima ta iubire. Stim cu toti ca avem sentimente pentru prima noastra iubire, dar nu v.a mai fi niciodata ce a fost nici daca vrem amandoi..deci esti ok.