| MiUx a întrebat:

Acum 7 luni am avut parte de o dezamagire in dragoste. Am suferit mult, insa o perioada mi-am luat gandul si pot spune ca am reusit sa nu ma mai gandesc la el. Insa acum aproximativ 2 saptamani am inceput sa am probleme grave cu somnul. Adorm la ora 5-6, ma trezesc la 12, sau adorm la 9 seara si ma trezesc la 5 dimineata. L-am visat o data. Nu mai am pofta de mancare, sunt mereu pe punctul de a plange, sunt mereu obosita din cauza lipsei de somn, nimic nu ma mai bucura. Sunt satula de plans, a trecut atata timp. M-am confruntat in trecut cu depresia, imi este frica de faptul ca as putea sa o iau din nou de la inceput. Mi-ar fi de mare ajutor niste sfaturi obiective, pentru ca prietenii deja s-au saturat sa ma vada in starea asta.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Ar trebui sa te apuci de un sport. Daca vei fi obosita, iti zic eu ca nu iti mai arde de pierdut noptile.
Apuca-te de un sport sau hobby ceva. Absolut orice. Adopta un stil de viata sanatos. Studiaza nutritia, pe langa sport mananca ce trebuie.
Trebuie sa socializezi mult si sa iesi din starea asta. Daca stai mereu degeaba e absolut normal ca nu ai altceva de facut decat sa te gandesti, daca ai treaba, nu mai ai timp sa te gandesti la asta. Si cand ai timp, esti prea obosita sa o faci.
Nu stiu ce sfat obiectiv vrei sa primesti, totul depinde de tine. Daca chiar ai o trauma, apeleaza la un psiholog cu incredere si fara rusine.
Dar la tine nu cred ca e cazul si trebuie sa te auto-educi singura. Este vorba si de sanatatea ta in joc.
Pune mana si adopta un stil de viata sanatos, mananca sanatos, fa sport, studiaza, descopera diferite chestii noi, ai internet... sunt ogramada de clipuri, filmulete cu diferite teme. Socializeaza, cunoaste alti baieti. Distreaza-te.
Iti irosesti timpul si nimeni nu iti va da timpul inapoi.
Toti am trecut prin asta doar ca deja 7 luni mi se pare cam mult. E timpul sa treci peste.
Daca te-ai mai confuntrat odata cu depresia, atunci e clar ca trebuie sa schimbi ceva la tine.
Restul depinde doar de tine.
Succes!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Găseşte-ţi o ocupaţie.
Ori munceşte ori fă-ţi o pasiune cu care să îţi ocupi timpul şi o să fie mai bine. O dată ce faci ceia ce îţi place sau ai o responsabilitate îţi vor trece gândurile depresive şi senzaţia de singurătate.
Şi încă o chestii importanta fă seara câte o plimbare, dimineaţa aleargă în parc ca să te oboseşti şi să poţi să îţi reglezi din nou somnul. Ajută şi ceaiul, laptele cald, o baie fierbinte înainte să te bagi în pat îţi vor da o stare de relaxare şi te vei simţi mai bine.

| Emma30555 a răspuns:

Faptul ca te culci asa târziu totuși nu i chiar asa grav dar ar fi bine sa dormi măcar 7 ore și sa ai cam aceeași ora de somn. Ca sfat trebuie sa ți impui sa treci peste asta, timpul le rezolva pe toate, gândește te ca nu ești nici prima nici ultima persoana care a suferit sau va suferi din dragoste. Dar fiecare a trecut peste și chiar a întâlnit persoane mai bune apoi în viata lor. Eu personal când am suferit din dragoste m-a ajutat munca, aveam destul de multa treaba și m-am concentrat pe ce aveam de făcut, la câteva luni am întâlnit pe altcineva... Nu mi place sa dau exemple proprii dar prin asta sper sa ți dau anumite sugestii. Axează te pe o activitate care sa te preocupe, încearcă sa realizezi ca o sa mai fie și alți băieți, împortant este sa ieși din casa sa fii deschisa și sa te bucuri de lucruri noi. Sa ști ca în general când se închide o ușă se deschide alta, trebuie doar sa ai încredere și răbdare. Fii puternica

| Quassaar a răspuns:

Îți dau "rețeta" sigura pentru somn. Mergi zilnic 2 ore la sală și garantez pentru reușită. In afara faptului că acolo poți socializa, ai o ocupație și îți obosești organismul in mod plăcut. Ai numai beneficii..deci. fuguța la sală?