| Angela26 a întrebat:

Am probleme cu somnul apărute cam de 4 zile și nu știu cu aș putea să le rezolv. Am 16 ani și nu am de gând să iau pastile pentru somn. Nu-mi pot aminti când adorm sau trezesc noaptea (înainte fie că mă culcam devreme sau târziu dormeam cât trebuia mai ales în timpul vacanțelor). Dimineața ajung să mă trezesc mereu la 8 și ceva sau chiar 9 fix, ceea ce e ciudat căci înainte dormeam mai mult. Dimineața am senzația că m-aș afla în alt loc pentru câteva secunde și mă simt obosita și cu senzația că am visat momentul când m-am trezit în timpul nopții.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culca-te devreme, ca sa te poti trezii odihnita!
Nu-i normal sa te trezesti pe la 8-9 dimineata, dar este normal sa te culci pe la 9-10 seara si sa dormi pana la 6-7 dimineata!

| Angela26 explică (pentru Violleta2022):

Când am școală chiar dacă mă culc devreme ajung să mă trezesc noaptea plus că am și ore după-amiaza și nu merg decât 2 zile de dimineața. Deci nu cred că mă ajută să mă culc devreme.

| 1231242 a răspuns:

Pastile de somn cel mai bine!

| AlexGeo12321 a răspuns:

Nu știu ce să-ți spun, eu am 14ani și am avut problema asta care a apărut la 13 și încă o mai am câteodată, eu tot tind să cred că e din cauza adolescenței deoarece mai mulți prieteni și colegi deai mei au aceeași problemă sper că te-am ajutat măcar puțin

| Angela26 explică (pentru AlexGeo12321):

La 14 ani dormeam bine chiar până la 11 daca aveam nopții în care dormeam târziu (mai ales în vacanțe). Deci recuperaream orele pierdute noaptea, dar acum nu mai merge așa. Iar din clasă înafara de mine probleme cu somnul mai are o fată, dar se poate sa fi rezolvat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Angela26):

Tu tot nu ai inteles, aici nu-i vorba de recuperarea orelor pierdute, aici este vorba de odihna corpului si de producerea de melatonina care iti da o gramada de beneficii, dar totul se intampla intre 10 si 2 noaptea.
Cu cat te culci mai tarziu de ora 10, cu atat reduci secretia melatoninei si corpul tau este privat de p[roductia absolut indispensabila a melatoninei, serotoninei samd.
Deci, culcarea trebuie sa fie cel mai tarziu la ora 10 seara, ca a doua zi, sa te trezesti odihnita si fericita!