| anonim_4396 a întrebat:

^^ Am o problema, si anume programul meu de somn imposibil. Nu stiu ce sa mai fac. Adorm tarziu, pe la 2-3 si dimineata ma trezesc la 10, destul de obosita. Si nu-mi place sa ma trezesc tarziu. Ce sa fac ca sa imi reglez somnul? Si cat ar trebui sa dorm, avand in vedere ca am 14 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Vizioneaza un film sau emisiune cu lumina stinsa in camera, o sa-ti oboseasca ochii imediat si o sa ti se faca somn.
Succes!

| Broadband a răspuns:

Te pui la somn mai devreme pe la 10 seara si dimineata te trezesti pe la 7-8 na

| UnCorpSanatos a răspuns:

In jur de 8-9 ore de somn ar trebui sa iti fie suficient cu conditia sa dormi intre orele 23 - 02 acelea se spune ca sunt cele mai importante ore de somn. Ca sa iti reglezi somnul trezeste-te in cateva dimineti cu o alarma pe la 7 si seara pune in pat mai devreme nu sta pe calculator sau la televizor pana la doua sigur o sa iti poti regla programul de somn si vei fi mai odihnita si plina de viata.

| DV a răspuns:

Odihneste-te mult la varsta asta! 9 ore

| vulturul21 a răspuns:

Ar trebui sa dormi intre 7 si 9 ore si puneti ceasul sa te trezaeasca foarte devreme dimineata ca sa fi obosita si sa adormi mai repede seara si mai devreme
sper ca te-am ajutatwinking

| NOBody3872 a răspuns:

Exista un medicament...melatonina. O sa te ajute foarte mult si pretul e pana in 20 de lei.