| AtashiNoBakaDesu a întrebat:

Buna!
Acum ceva vreme am avut o relatie de lunga durata(un an si ceva) cu un baiat. Cred ca a fost prima relatie in care am pus suflet cu adevarat. Iar cand s-a terminat am fost atat de suparata si distrusa, incat mi-am propus sa nu mai iubesc pe nimeni vreodata. Dupa aceea a urmat o perioada de inca un an in viata mea cand am schimbat multe lucruri, si mi-am revenit complet!
Acum am o relatie de 6 luni cu un baiat de nota 10! E dragut, se poarta frumos, e dulce, face gesturi frumoase, imi face surprize si multe altele. E tot ce isi poate dori o fata. Dar din pacate, nu simt ca il iubesc. Mereu am crezut ca daca voi fi nepesatoare intr-o relatie si nu o sa pun suflet, totul va merge bine si voi fi fericita. Dar nu e deloc asa! Ma simt vinovata ca nu il pot iubi! Ma simt vinovata ca l-am mintit ca il iubesc! Toata lumea ne invidiaza pentru ca parem un cuplu extrem de fericit, iar el mereu povesteste tuturor doar lucruri bune despre mine. Nu stiu ce sa fac! Intr-un fel, ma gandesc sa las totul balta deoarece simt ca oricum nu mergem pe acelasi drum, si daca o tin tot asa, in viitor va fi mai rau pentru amandoi. Dar o parte din mine zice sa mai dau acestei relatii o sansa, pentru ca totusi e exact asa cum imi doream, si nu vreau sa-l fac sa sufere asa cum am suferit eu atunci. Nu merita sa sufere, e prea bun... Dar nici nu merita sa fie cu cineva ca mine. Ma tot gandesc ca daca mai astept, pana la urma ma voi indragosti de el si il voi iubi asa cum ma iubeste si el pe mine. Cand suntem impreuna sunt fericita cu el, si imi este foarte drag. Dar cand sunt singura, gandesc total diferit. Chiar nu stiu ce e cu mine!
Deci, va rog, dati-mi un sfat. Sa ii dau o sansa acestei relatii sau sa las totul balta?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Cand veti fi impreuna/casatoriti, atunci n uvei mai fi atat de singura si nu vei mai avea timp de ganduri negre. Nu e faza ca nu il iubesti, ci ca ai creat un fe lde ''sistem de securitate' pentru a nu ma isuferi niciodata.
Ti-a fost distrusa inima si acum nu mai poti iubi ca atunci. Dai tot ce poti, si asta e rezulktatul : el e incantat de tine! Daca ai iubi mai mult, sau ai iubi cum crezi tu ca ar trebui, poate pentru el ar fi prea agasant. Nu realizezi ca lui asa ii place? Asa cum e acum? Ce mai tot vrei sa te schimbi si iti faci procese de constiinta?! E perfect asa, doar ca tu trebuie sa incetezi cu pesimismul!
Esti frumoasa, inteligenta si un iubit care te vede perfecta! Acum oare ce trebuie sa faci e sa profiti de toate acestea!
Succes, norocoaso!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu, las-o balta, iti bati joc de tine...Nu am sa pot niciodata sa inteleg cum, la aceasta varsta, o fata se poate lasa pipaita, sarutata si mangaiata de un baiat pe care nu-l place ca iubit.

| cristimihailov a răspuns:

Daca tii la el, nu iti bate joc de el.
Lasa-l sa fie cu o fata care il poate si iubi.

In relatia asta, reprezinti un fel de bomba cu ceas. La un moment dat o vei inchide.

| LoriLoL a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca daca nu a fost scanteia din prima n-o sa fie nici din a 10-a.e pacat.nu te poti forta sa-l iubesti.nici eu n-am reusit si am stat si m-am gandit la lucrurile care nu ma atrag la acea persoana, dupa care am pus punct foarte elegant. fara a dezvalui motivul.nu trai cu impresia ca candva o sa-l iubesti la fel.din contra o sa inceapa sa devina antipatic.

| LoriLoL a răspuns:

Intrebarea e cum ai decis la inceputul celor 6 luni ca vrei sa fii intr-o relatie cu el? doar din motiv ca e persoana ideala? poate nu a existat acel ceva care sa te apropie suficient.

| Solitude15 a răspuns:

6 luni il iubesti daca nu nu erai cu el il socoteai doar prieten

| ariamont a răspuns:

Bună. Eu zic sa dai o șansă pentru că nu gasesti usor băieți de nota 10. Chiar daca tu nu simti acum iubirea pe care el o simte pentru tine nu are rost sa dai cu piciorul doar de.asta. gandeste.te ca exista foarte multe persoane care ar vrea sa fie ca voi... pe parcurs o sa incepi cu siguranta sa il iubesti. Parerea mea. Te pup.

| Barbarul009 a răspuns:

Mai dai o sansa, parerea mea ca la atata timp impreuna nu cred ca se merita sa dai cu piciorul asa si daca chiar il iubesti mai dai o sansa