| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Acum o luna de zile am luat pastila de a doua zi din cauza ca metoda contraceptiva a esuat..peste 6 zile mi-a venit menstruatia si a durat aproape o saptamana. Ideea este ca mie imi trecuse menstruatia cu 2 saptamani inainte, dar m-am gandit ca este din cauza pastilei. Au trecut 2 saptamani de cand mi-a trecut menstruatia dupa ce am luat pastila si acum mi-a venit iar.....De la ce credeti ca ar putea fi? Sau a mai avut cineva experiente asemanatoare? Daca da, ce s-a intamplat pana la urma? Oricum ma voi duce si la doctor dar saptamana viitoare dupa ce imi trece si menstruatia.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca intre timp citeai despre efectele secundare ale pastilei de a doua zi, ai fii aflat ca produce dereglari hormonale masive si cilul nu va mai veni normal, pentru urmatoarele 6-12 luni.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in acest moment, (dupa folosirea partilei contraceptive) intreaga activitate hormonala este grav/sever dereglata si din acest motiv in urmatoarele luni si ciclurile menstruale la randul lor vor fi neregulate si cel mai probabil se vor desfasura haotic, anormal si cu totul atipic. Ai ajuns in situatia in care consultatia ginecologica a devenit mai mult decat necesara. Multa sanatate!

| gogu220 a răspuns:

La vârsta ta ar trebui să ai un medic specializat pe această temă unde să poţi zuna în orice zi. Iar la ce spui tu aici nici nu te gândi la săptămâna viitoare, acum laşi tot şi fuga la doctor. Poate fi o hemoragie cu care nu e de joacă.