| alexandra055 a întrebat:

Buna ajutati`ma sa aleg.happy pe X il cunosc prea bine, am avut o relatie cu el de un an jumatate si a devenit o obisnuinta pentru mine.intr-adevar intre noi au mai existat si certuri, am avut o relatie in care au predomintat si nu le puteam stapani toate au fost din vina mea pentru ca eram prea imatura si ma comportam indiferent, dupa un an lucrurile au degenerat cu X el s`a schimbat cu mine, se comporta urat nu`i mai pasa vroia sa se razbune pe mine prin propriile mele arme sa imi demonstreze ceva... numai ca eu desi am trecut peste 2 luni de suferinta am ajuns la aceeasi concluzie ca si el si iar a incetat sa-mi pese mi sa luat de relatia asta si parca trebuia sa fie si mai rau de atat a aparut si Y, problema e ca Y a fost mereu acolo a fost acolo de 2 ani de zile uitandu-se la mine in tot acest timp doar observandu`ma si asteptand...eu nu l-am observat caci atunci eram in acea perioada cand X era centrul meu. Culmea e ca Y a aparut exact cand nu mai imi doresc eu nimic de la X si continua sa ma faca sa imi fac iluzii cu el si la fel cum a fost acolo pana acum la fel d repede va disparea din viata mea intr-un an jumatate(o situatie mai complicata el nu e de aici ) si desi ar putea nu am nicio garantie ca se va intoarce pentru mine si stiu ca e asa. Cert e ca Y m-a facut sa ma simt speciala, m-a facut sa ma simt libera si sa vad totul intr-un mod neprevizibil lucru care nu-l stiam dar mi`l doream de mult timp. era dorinta aia de descatusare din interiorul meu care tipa si eu nu o auzeam pana a aparut el si mi-a aratat cume sa iesi din monotonie. concluzia p cine aleg? riscul sau siguranta? multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| AndyLiCious a răspuns:

Siguranta poate disparea alege pe cine simti tu ca iubesti.

| eliaclodia a răspuns:

Nu vad nici riscul, nici siguranta. Toate situatiile de genul acesta sunt absolut de neinteles.

| alexandra055 explică (pentru eliaclodia):

Pai si ce ai alegelaughing?

| eliaclodia a răspuns:

Nu ai ceva care sa te lamureasca, deci nici eu. Mai povesteste-mi, daca iti face placere.

| eliaclodia a răspuns:

Asa as putea spune ca vrei libertate, sa experimentezi, dar ai o educatie care te face sa eziti.

| eliaclodia a răspuns:

Nici macar nu ai un minim de chei ale universului masculin, asa imi pare. Iar ei tot acest lucru cauta, nu altceva, chei.

| Ralucaaaaaaaaaa a răspuns:

Din cate se vede mai sus.se vede ca tii mai mult la "Y"dupa cum spui tu.se comporta cu tine urat "X" si vr sa se "razbune" pe tine.Asha ca."Y" e o alegere mai bnahappy

| alexandra055 explică (pentru eliaclodia):

Ok poate ca nu detin alcele chei thinking fac o greseala daca renunt la relatia mea actuala sau nu, sa zicem ca nu neaparat pentru Y asta happy?

| eliaclodia a răspuns (pentru alexandra055):

Nu aveai nici o relatie ci doar construiai, iar in acest moment intre doi nu mai ai nimic, nici siguranta, nici ceva nou necunoscut. Esti pe o. Ma intelegi? Esti afara din joc, asta privind din unghiul vietii celor doi in care nu ai nici un efect. Esti o bila si ei trag cu tacul, dar tu nu te-ai prins. Eu vad, cum se zice, din unghiul vulturului acum, tu al furnicii.