| JustSomebody a întrebat:

Cand eram mici toti ne doream sa devenim ceva impresionant cand vom fi mari.Credeam ca putem sa mutam muntii din loc.Si eram asa fericiti pentru ca indrazneam sa visam.Dar de ce cand suntem mari visele noastre nu se indeplinesc? De ce incetam sa visam si ne comportam sa niste oameni obisnuiti. Oare banii sunt stapani viselor noastre? Pentru mine nu exista termenul om obisnuit deaorece fiecare om este in felul lui si are o anumita personalitate.De ce Romania a incetat sa viseze?

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Salut, m-a surprins placut intrebarea ta, una din putinele intrebari frumoase pe care le vad pe site. Iar raspunsurile tale sunt pline de identitate, imi pare bine cand vad o pers cu o mentalitate sanatoasa.
Oricat ar fi de greu sa iti indeplinesti un vis, poate parea aproape imposibil, sau ca lupti importriva curentului, daca ai incredere in tine si iti 'mobilizezi' toate capacitatile, vei reusi. O spun toti si o confirma numai ca sunt putini care eu curajul de a rupe granitele.
O seara faina!

5 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Eu n-am incetat sa visez nici acum, si cred ca sunt destul de matur. happy
Numai ca vezi tu... sad Exista o linie pe care ne-o trage societatea, in oricare tara ne-am afla. Exista "O VARSTA" a basmelor, "o varsta" a jocului cu papusi...o varsta a mersului pe Luna.
De obicei, cand depasesti aceste varste si continui sa visezi, traiesti cumva in ireal. Unii, (foarte rar) au norocul de a depasii conditia de "ireal", si atunci dau nastere prin visele lor poeziei, muzicii, picturii, ori unei oarecare forme de arta, si noi, ceilalti, mai putin norocosi, continuam sa visam, consumand arta lor intr-o forma sau alta. Urasc intrebarea ta. straight face Si-ar fi gasit un loc MULT mai bun pe un blog... happy

| JustSomebody explică (pentru Darkmagic):

Eu nu judec pe nimeni si prin urmare nici pe tine.Stiu ca Dumnezeu o va facehappy.Ai fii raspuns asa cum speram eu daca nu aminteai de "o linie pe care ne-o trage societatea". Vezi tu, daca iti doresti ceva cu adevarat te lupti pana si cu societatea doar ca sa obtii ceea ce vrei.Insa,multi sunt cei care nici macar nu le mai spun copiilor lor sa creada in ei. Daca te referi sa imi pun intrebarea pe un blog cum ar fi facebook atunci imi pare rau dar eu exist si fara facebook iar TPU este un site de intrebarihappy.Si nu este nici o problema cu faptul ca imi urasti intrebarea, mie imi pasa doar de faptul ca o iubesc.Merci de raspuns si continua sa visezi, insa ai grija ce faci cu "linia"happy

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Am incetat sa visam cai verzi pe pereti deoarece am devenit realisti. Evident. Insa ideea mea este si aceea ca uneori nu stim sa facem diferenta dintre realism si pesimism, dintre a ne acorda o clipa in care sa visam sau sa ne abandonam intreaga viata unui scop pe care nu l-am atinge nciodata si astfel, sa tranformam intreaga noastra existenta intr-una ratata. Gandeste-te putin la urmatorul lucru: te afli pe cea mai aglomerata strada din lume. Ce-ar fi daca te-ai opri brusc? Ai fi impinsa si ai cade si nimeni, iti spun, nimeni nu te-ar ridica pentru ca esti o necunoscuta, evident. Ai sfarsi acolo, in mijlocul unei mari de oameni aflati in continua miscare. Dar oare te-a opri sa privesti un nor dragut pe cer, un copil frumos sau o floare la geamul unei case? Probabil ai spune da desi stii ca nu ai face asta. De aceea am renuntat noi sa mai visam, pentru a nu sfarsi dati la o parte, calcati in picioare de cei care sa grabesc sa actioneze.

| JustSomebody explică (pentru FeliciaCorinaA):

Buna.Sa stii ca doar oamenii curajosi pot spune DA pentru a admira un nor frumos(un vis) chiar daca asta inseamna sa ramana nemiscati in mijlocul unei strazi plina cu oameni ce iar calca in picioare deoarece sunt prea ocupati sa se afle in miscare(realitatea). Asta nu inseamna ca cei care spun DA si sunt dati la o parte nu se mai pot ridica.Inima lor este aprinsa si sunt gata sa infrunte toti oamenii de pe strada(oamenii din jurul lor care nu cred in ei) doar ca sa poata sa admire norisorul(sa isi traiasca visul macar o clipa)La randul lor toti oamenii de pe starda iar urma si ar admira fiecare cate ceva, dar din pacate in ziua de astazi nimeni nu are curajul sa mai fie acel UNU care poate.Nimeni nu mai admira nimic, toti fug si se grabesc.Dar unde se besc? Sper moarte, batranete? Cand vrei ceva ei bine te duci pana in Panzele Albe pentru al obtine si stii de ce? Pentru ca ai curaj.Eu asa am facut si am avut curaj iar acum sunt matura si pot sa spun ca imi traiesc visele din copilarie(aproape toate caci nu o sa devin zana niciodatalaughing).Bye si mersi de raspuns.Eu doar ti-am raspuns la intrebarea pe care ai pus-o in ghicitoare

| alin334 a răspuns:

Pentru ca adultii nu mai au TIMP sau cel putin asa cred ei, ei cred ca prin maturizare disapre acest ideal de a visatongue