| anonim_4396 a întrebat:

Buna all! happy am o problema, m-am cam speriat un picutz! de obicei menstruatia imi vine foarte regulat, si luna aceasta se intampla ceva ciudat! mi-a venit de pe data de 2 aprilie si a tinut pana pe 5, iar acum tot luna aprilie mi-a venit din nou.Mentionez ca am aproape 19 ani si niciodata pana acum nu mi-a venit de 2 ori intr-o luna, de intarziat mi-a mai intarziat(fff rar) dar de venit de 2 ori in aceeasi luna clar nu. O alta chestie ar fi ca avand ciclu foarte regulat, ma cam bazam pe regula cu calendarul(stiu ca nu este bine neprotejat dar suntem la zi cu analizele si eu si el iar caz de sarcina nu s-a intamplat ), iar luna aceasta exact pe 5 cand s-a terminat menstruatia, am facut-o cu prietenul meu, in fine nu cred ca nu are acest lucru nicio legatura cu faptul ca mi-a venit mai devreme.Este doar o dereglare hormonala sau poate fi si ceva mai rau? Multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie o dereglare hormonala (cel mai posibil). Dar crede-ma nu exista ceva mai rau. De o astfel de dereglare poti sa tragi ani si ani de zile, cu tratamente costisitoare, pline de reactii adverse. Daca ai putin noroc, ar putea fi o sarcina si niste sangerari disfunctionale de prim trimestru.
In mod obligatoriu test de sarcina din prima urina de dimineata si consult ginecologic cat mai repede.

| Farcas a răspuns:

Pai nu prea stiu ce sa zic.Deja la ani tai ar trebui sa il ai ciclu regulat dar s-a intamplat asta sa iti intarzie si sa vina putin si apoi iar sa iti vina s-ar putea sa fie si ceva in neregula. Poate fi vorba de o raceala, de o sarcina, de o bts (boala cu transmitere sexuala) sau pur si simplue sa nu fie nimic in neregula. Un control la medic ar fi necesar in astfel de cazuri.

| NickoS a răspuns:

" Cauzele obisnuite ale ciclurilor neregulate
Conform specialistilor, exista trei motive pentru care o femeie ar putea avea cicluri neregulate si anume:
- Faptul ca este prea slaba sau ca isi expune corpul unui efort fizic sustinut.
- Sindromul ovarelor polichistice, o afectiune care indica o distrugere a echilibrului hormonal si se caracterizeaza prin aparitia simptomelor de pilozitate excesiva, acnee si menstruatie neregulata.
- Menopauza timpurie.
- Stresul prelungit.
- Anovulatia.
Alti vinovati care stau in spatele ciclurilor neregulate pot fi considerate problemele glandei tiroide sau nivelul crescut al hormonului prolactina care de obicei este prezent in cantitati mari doar atunci cand femeia alapteaza. "
(cf. http://www.superbebe.ro/......atea.html)