| Smile25 a întrebat:

Buna all.Cum sa incep, da pai timpul a trecut si se pare ca am ajuns deja la o varsta la care totul ar fi normal.(18 ani). DAR, mie imi este oarecum frica si nu mai vreau sa imi gasesc vreun prieten pentru ca sincer nu am in plan sa imi incep viata sexuala curand, si dupa unele pareri si asa in general se pare ca majoritatea baietilor nu prea asteapta mai mult de jumatate de an daramite 2 ani[laughing]si mai ales ca ai 18 ani, li se pare ca e ceva normal, insa eu nu vreau sa fac pasul asta de pe acum ci peste vreo 4 ani :d.So intrebarea mea e :ce sa fac, sa fiu singura si sa nu ma implic in nici o relatie, si asa mai am scoala etc.Pana acum nu am mai avut un iubit si deja vad ca a trecut timpul foarte repede, fara sa imi dau seama, nu e ca nu as fi putut avea dar nu am fost eu interesata, sunt genul care nu ma implic intr-o relatie doar de dragul de a avea un prieten.Deci ce pareri aveti? Si app daca aveti de gand sa raspundeti in ras si sa fiti rautaciosi mai bine nu mai scrieti doar ca sa spuneti ca ati dat un raspuns. O zi buna

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cOnTexT a răspuns:

@Jose19, mda, esti culmea, ce vrei sa te laudam ca vrei sa fi virgina la 22 de ani?
Traiesteti naibii viatawinking

| cOnTexT a răspuns:

@Jose19 spuneam sa iti traiesti viata, nu face nimeni misto, nu asa fac eu mistolaughing

| Mayar a răspuns:

Pai depinde, incearca totusi sa ai o relatiek sa obtii experienta in domeniu pe mai incolo, nu ma refer la relatii sexuale, si nu ar strica sa incerci sa-ti faci un prieten doar ca amic,

| oAnna a răspuns:

Fa exact ce simti, daca nu esti pregatita nu te obliga nimeni si cine stie cand o sa intalnesti persoana perfecta, poate peste 2 zile, 3, 5 ani... asa ca nu te gandi prea mult la asta

| ancikutz16 a răspuns:

Buna, imi este cunoscuta problema ta si as vrea sa incerc sa te ajut! Uite ce e, daca nu esti pregatita de o relatie sexuala asta nu inseamna ca esti exclusa din societate, si daca tu gasesti doar baieti cu asa intentii atunci ar fi bine sa consulti un psiholog deoarece el stie mai bine sa te pregateasca moral in astfel de probleme.Dar sa stii ca sint si baieti seriosi care nu isi doresc nici ei o relatie sexuala( poate din teama sau poate au acelasi scop ca al tau). Mult succes!

| RDMaiu a răspuns:

Mai tu Jose happy In primul rand, nu exista o varsta la care "totul ar fi normal", normalitatea e o chestiune relativa si fiecare o poate vedea altcumva. Nu te lua dupa ce iti zice lumea si ce catalogheaza societatea drept "normal". Fa totul in ritmul tau pentru a nu regreta nimic. Daca tu nu vrei prieten, ok, pierzi aici o posibila relatie frumoasa, dar nu evita relatiile pentru "a nu-ti incepe viata sexuala". Doua persoane fac sex/dragoste nu una, deci daca nu vrei, nu faci; daca baiatul nu intelege inseamna ca nu mai trebuie sa-ti pierzi timpul cu el, treci mai departe. "majoritatea baietilor nu prea asteapta mai mult de jumatate de an daramite 2 ani" tie nu-ti trebuie majoritatea baietilor, iti trebuie unul si acela poate intra in acest tipar sau nu, trebuie insa sa fii deschisa la posibilitate si daca se adevereste ca este cum iti place/nu iti place sa actionezi in consecinta. Nu poti planui asa ceva " eu nu vreau sa fac pasul asta de pe acum ci peste vreo 4 ani", aici e vorba de sentimente, sentimentele puternice nu le poti controla oricat ai vrea, iar atractia e unul din ele. Niciodata nu spune niciodata si stai in prezent nu merge peste ani si ani happy In incheie, eu te sfatuiesc sa-ti vezi de viata ta, de scoala, de iesitul cu prietenii in oras, excursii si alte cele. Daca va aparea un baiat care iti va placea, nu ezita si "arunca-te", poate va fi bine, poate va fi rau, dar macar nu o sa ramai cu indoieli. Numai bine