| DutzaDiia a întrebat:

Am 13 ani. Prima data mi-a venit menstruatia pe data de 28.05. M-a tinut 3 zile. De aproximativ 2 luni nu mi-a mai venit. Nu stiu ce sa fac. Ma ingrijorez. Stiu ca la inceput este neregular, dar... Imi este frica. Astept vreun sfat.

Răspuns Câştigător
| daniellle a răspuns:

Nu este nimic în neregulă aici.
Sunt dereglări ale organismului, presupun.thinking
Stresul, tulburările hormonale, de alimentaţie, lucruri de genul. happy
Nu ai de ce să îţi faci griji, şi mie mi s-a întâmplat şi s-a rezolvat până la urmă.
Baftă!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te ingrijora, asa e la inceput.

| DutzaDiia explică (pentru mona):

Multumesc de sfat :*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| DutzaDiia explică (pentru bursuc001):

Multumes de sfat! Esti o dulcee! Te pup :*

| bursuc001 a răspuns (pentru DutzaDiia):

Cu plăcere!

Sunt UN "dulce" de vreo 42 de ani laughing

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ginecolog.

| AndreeaC26 a răspuns:

Buna happy
Pai de ce sa-ti fie frica?
La varsta asta corpul tau sufera multe schimbari happy
Si nu ai motiv de ingrijorare laughing
Asa am patit si eu cand mi-a venit prima data, si apoi nu mai mi-a venit 3 luni.
Dar cu timpul o sa se regleze si nu o sa-ti mai intarzie asa.
Stai fara griji.batting eyelashes

| DutzaDiia explică (pentru AndreeaC26):

Multumesc. Dar cand imi auzeam colegele care spuneau ca le-a venit de la 11 ani, am inceput sa imi fac griji. Dar acum sunt convinsa ca nu am de ce.