| Cosmina1028 a întrebat:

Buna. am 13 ani si am un iubit care are 16 ani. ieri am iesit afara cu el si ne-am oprit pe o banca si am inceput sa ne sarutam si el ma mai atingea uneori. mama m-a vazut cand se întorcea de la munca si cand am ajuns acasa ma astepta impreună cu tata in camera mea. au inceput sa ma certe si dupa tata a inceput sa ma bata cu cureaua si acum nu mai vrea sa vorbeasca cu mine și nu mai am voie sa ies afară 1 luna sad. mama m-a obligat sa ii trimit mesaj iubitului meu si sa ii zic ca ma despart de el. n-am facut-o si incă suntem impreună dar el e supărat pe mine acum si a zis ca nu vrea sa stea 1 lună fară să iasă cu mine afara si ca daca nu reușesc sa ii conving sa ma lase sa ies afara sau daca nu ies fara să stie ei se desparte de mine si eu nu vreau sa il pierd. cum pot să îi fac pe părintii mei sa ma ierte si sa inteleaga ca n-am facut nimic rau? si cum pot sa il fac si pe iubitul meu sa nu se supere pe mine si sa nu se desparta de mine? sad

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 13 ani esti mult prea mica pentru iubiti!
Parintii tai este bine ca au luat atitudine acum, ca sa inveti ce nu ai voie si sa asculti pe viitor. Este pacat ca te-au batut, dar probabil au luat masura asta ca sa te sperie suficient si sa asculti pe viitor.
Te sfatuiesc sa asculti in totalitate de parintii tai, fiindca curand ramai si fara telefon si computer. Cel putin eu asa as face, daca ai mei copii nu ma asculta.

| Cosmina1028 explică (pentru Violleta2022):

Ar fi fost mai bine sa imi ia telefonul decat sa faca ce-au facutsad nici nu mai vor să vorbeasca cu mine, s-au supărat tare crying am incercat sa vorbesc mai devreme cu mama dar ma ignora, ce as putea sa fac sa ma ierte? ca nu mai suport, imi vine sa plâng

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmina1028):

Trebuie sa asculti de acum inainte, absolut tot ce ti se spune.
O luna nu-i mult, fiindca ai scoala si te poti focusa pe invatat.

Eu am spus ca ti-as lua si telefonul peste pedeapsa deja data, daca nu ai rupe relatia cu baiatul ala.
Ori l-as suna chiar eu si i-as cere sa te lase in pace.

De iertat, vei fii ierata abia peste 1 luna, cand dovedesti ca esti copil cuminte si inveti foare bine.
Oricum, odata ce le-ai inselat incredrea, sunta cum cu ochii pe tine si pe tot ceea ce scrii pe forumuri.
Eu ca parinte asta am facut si asta cred ca face orice parinte care isi iubeste copilul si nu vrea sa i se intample nimic rau, mai ales cand copilul demostreaza ca nu se poate avea incredere in el.

| Catrice a răspuns:

Na,asta e, în viata nu ai ce-ți dorești.

| Fatamuntilor a răspuns:

Reactia mamei tale mi se pare normala! Pentru ca nu se astepta la asta! Vezi bine ca nu a facut scandal de fata cu amicul tau!
Doar bataia nu trebuia, in rest mi se pare ok.
O luna pare mult, dar exista posibilitatea sa scada daca respecti hotararea parintilor.
Daca amicul tau ajuns la santaj emotional, clar nu te iubeste! Nu exista asa ceva.
SI daca se desparte de tine, ce-i?
Eu zic sa ii asculti.In timpuul asta lucrurile lucrurile se vor shimba!
Timp de baieti, intalniri ai timp!

| Cosmina1028 explică (pentru Fatamuntilor):

Păi nu vreau să se despartă de minesad Și n-am facut nimic foarte rău ca să merit toate astea, ce a fost așa de rău in ce am facut?crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce bine era dacă stăteai cuminte și nu eliberai hormonii în public. Într-un loc mai păzit nu puteai? Îți asumi.

| Dintrebare a răspuns:

Cum adica sa te ameninte ca se desparte de tine daca esti pedepsita. Nu tine de tine faptul ca nu te poti intalni cu el. Daca te respecta baiatul, nu are voie sa se supere din motive puerile. Tu trebuie sa inveti sa ai incredere in tine si sa ai relatii doar cu oameni care te respecta si care te sustin cand esti in situatii proaste, cum este situatia de acum cand ai restrictii de iesit din casa. Iubitul tau se gandeste doar la el, desi situatia in care esti tu acum merita prioritate. Iar despre parinti nici nu vreau sa discut, doi idioti care habar nu au sa ofere educatie si traumatizeaza un copil. Nu ii asculta pe astia care zic ca e ok cum au procedat parintii, ca nu este. Bataia nu e normala si la fel nu e normala nici sanctiunea de a te tine in casa. Asta nu e educatie, e doar traumatizare.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Dintrebare):

E anormal ca parintii sa te bata fiindca ai un prieten, dar cam au dreptate cei care zic ca nici el nu e foarte matur, daca se supara pentru asta. Ca sa fii bagata in seama de parintii tai, foloseste tehnica alegerii raului cel mai mic, pune-i pe parintii tai sa aleaga raul cel mai mic, de exemplu adu la tine acasa o fata, si fa in asa fel ca parintii tai sa te surprinda sarutandu-te cu ea, sau facand altceva, atunci vor alege raul cel mai mic, si-ti vor permite un boyfriend.Fii un pic vicleana.

| Willis a răspuns:

Îi spui, prietenului, că, dacă ține la tine, și dacă vrea să fiți împreună, poate să aștepte. Nu se termină zilele într-o lună.
Dacă nu vrea, găsești altul care te merită.
Fetele găsesc imediat, și pot alege ce vor.

| Eisenheim a răspuns:

Din câte am înțeles așa-zisul iubit nu prea te iubește, de vreme ce se supără deja, vrea doar pupu și cucu happy

| LastBlackNight a răspuns:

Ai 13 si el 16. Viitorul tau este clar

| Vladescape a răspuns:

La 13 ani iubit de 16laughing)))) lărgește gaozu. imi bag pl in toate astea care au iubiti cu 2-3 ani mai mari. Si in toti aia. pedofilii plii

| Usertpu635 a răspuns:

Buna! Esti cam mica pentru iubiti si eu cred ca doar te foseste.In plus am ibservat cand ai zis ca daca nu iti infrunti parintii se desparte de tine.Parintii tai te.ah nascut, ti.au dat o casa si te iubesc, stiu ei ce e mai bine pentru tn.Eu la 13 ani ma jucam cu papusile laughing. Adica vr sa zic sa iti traiesti copilaria! Sunt de parere ca trebuie sa iti asculti parintii care vor fi alaturi de tine mereu, nu un amarat de baiat care te va parasi intr.i zi! Fi realista! O zi buna!

| esteraalina3 a răspuns:

Daca nu incearca sa faca nici un sacrificiu pentru tine..chiar crezi ca este persoana potrivita? intr-o relatie nu numai o persoana trebuie sa faca sacrificii, daca el renunta la tine asa de usor imagineazati daca o sa se intample ceva mai rau ca asta. Cum o sa reactioneze?
O sa inveti mai mult pe parcurs.