| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 13 ani si nu mi s-a desprins piele de pe penis cand trag de piele in jos se da putina si ma doare daca trag mai mult
ce se intampla nu sunt destul de dezvoltat sau mai trebuie sa madezvolt

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Amandoi suferiti de afectiunea numita FIMOZA.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa te consulte medicul de familie, deoarece se pare ca suferi de afectiunea denumita fimoza.Aceasta afectiune impiedica decalotarea glandului (total sau partial) in momentul in care penisul este in stare de erectie. In cazul in care (belirea) decalotarea este partiala se poate folosi unguentul DERMOVATE (propionat de clobetazol 0, 05%) cu care se unge preputul (pielea care acopera glandul) si dupa ce se absoarbe crema/intra in piele, aceasta se va masa si intinde in toate partile/directiile pana la limita suportabilitatii durerii resimtite de 2-3 ori pe zi timp de 2 saptamani.Tratamentul se poate relua dupa o pauza de minim 1 saptamana in caz de nevoie. Daca fimoza este severa atunci cea mai indicata metoda de rezolvare devine metoda chirurgicala care nu este prea dureroasa si totul se rezolva in decurs de 24 de ore.Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul dat este valabil si pentru tine. Tu nu iti dai seama de enormitatea prostiilor spuse? Si te mai si lauzi ca ai 16 ani, halal cultura generala. Pune mana, incepe sa citesti si invata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa citesti atat tu cat mai ales B3B3NI urmatorul material daca doriti sa aveti o viata sexuala normala cand veti ajunge sa aveti o iubita. http://medlive.hotnews.ro/......teaza.html

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai rabdare sa mai cresti si tu si penisul tau.

| aXy99 a răspuns:

Probabil ai fimoza, asculta-l pe corbulalbrosu.

| Xpressurself a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau sa mergeti la un control de specialitate pentru cazul in care preputul este prea stramt. cred ca la urologie insa medicul de familie stie cel mai bine.
daca medicul spune ca esti bine atunci trebuie sa-ti cauti o prietena si vei face cu ea ce trebuie facut. acum faza cu gasitul de perietena tine de tine. daca esti barbat si te porti ca un barbat iti vei gasi pana la 16 ani cand vei fi suficient de matur sexual.
pana atunci nu te lua dupa altii si te masturba pentru ca daca devine o obisnuinta fete nu se vor uita la tine. cei care se masturbeaza sunt moi si fraieri. n-au vlaga in ei.
daca simti nevoia incepe sa te gandesti la altceva. de exempolu ceva ce trebuie sa faci si nu ai facut inca. si apuca-te sa faci ceva mai bun. temele sau invata/repeta ce ai invatat, du-te la joaca, fa sport

| vaporwave a răspuns:

Trage mai tare, n-are rost sa mergi la medic, dai bani aiurea. Asta va face si el oricum
O sa doara, dar dupa nu mai am probleme

| B3B3NI a răspuns:

Pai de ce sa tragi de piele te enerveaza cu ceva?
Asta e maturitatea nu trebuie sa mai umbli in acea zona.

| Mariandead a răspuns (pentru B3B3NI):

Ba eu zica ca la alti baieti mai mari decat mine sau aceeasi varsta cand trag de piele iese capul penisului asa cum ar trebuie si mie nu imim merge asa de ce