| hun7up a întrebat:

Buna am 14 ani si mi-a venit ciclul de 1 an si ceva. Nelamurirea mea este urmatoarea: este ceva normal daca ciclul nu este reglat inca si ca rareori 1 luna nu-mi vine deloc sau chiar 2(dar nu am patit asta dar cred ca o sa se intample si 2 luni). Astept raspuns...

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum cade asta nu trebuie tinut in cont la cate zile vine ci din senin cand nu te asteppti vine ciclu

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio problemă majoră.
Poți face un ecograf pelvian pentru a fi liniștită că nu sunt afecțiuni genitale.
Pentru reglarea sa bea 1-2 căni/zi de ceai de crețișoară, este un stimulent hormonal natural.
Pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Da. E ceva cat se poate de normal, si majoritatea fetelor o patsesc :*

| lorycykcl a răspuns:

Da, este normal pentru ca ciclul tau nu este regulat, abia dupa 2 ani incepe sa se regleze.
Sper ca te-am ajutat.
Ai grija de tine

| Anileda a răspuns:

Da, este normal.

| RaluE a răspuns:

Dupa 2 ani sau mai mult se regleaza menstruatia.Acestea sunt doar tulburari menstruale pe care le are fiecare fata la inceput.
Nu te speriahappy:*

| rebecutza15 a răspuns:

Bunahappy

Nu-ti face griji.Nu e o mare problema, eu am ciclu de vreo 4 ani si inca nu e regulat. Odata vine mai devreme cu o saptamana, odata vine mai tarziu cu o saptamana. Din cate am auzit eu ciclul variaza de la un organism la altul. Unor fete li se poate regula atunci cand au contacte sexuale. Dar sunt cazuri si pentru toata viata.Nu-ti face griji. Toate la timpul lorhappy

pupix :*

| daniela_9291 a răspuns:

Stiu asa mi se intampla si mie... MIE LA 6 LUNI imi vine regulat iar apoi imi vine o luna da si o luna nu... e ciudat dar eu zic ca e mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Din cate am auzit si citit pe net, ciclul nu se regleaza, decat dupa cativa ani dupa aparitie, si cred ca e ceva normal ca este nereglat inca...mai intra pe net, intreaba pe cineva...eu zic ca nu ai dc sa te ingrijorezi, dar daca tu simti nevoia poti sa te duci la doctor sa vezi ce se intampla, asta e cel mai sigur!(mentionez ca sunt si eu fata si mi-a aparut si mie de 1 an si inca nu s-a reglat)sper ca ti-am fost de ajutor! bye pupikihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu am 12 ani si mi-a venit de 9 luni. In a 2-a luna mi-a venit de 2 ori, pe urma deloc 4 lunisad Am fost la ginecolog si mi-a zis ca este ceva foarte normal in primii 2 ani ciclul sa nu fie regulathappy
Stai linistita!
kiss

| Lalala_1767 a răspuns:

Da, este normal.
si eu am tot 14 ani si mi-a venit de 2 ani dar si eu am patit la fel in primul an

| hun7up explică:

Multumesc fetelor! Aveti grija de voi!:*