| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si de 2 luni sunt impreuna cu un baiat mai mic ca mine cu 1 an ( cea ce pentru mine nu este o problema). De cunoscut ne cunoastem de 5 luni. La inceput, vorbeam toata ziua pe mess, prin mesaje, ne intalneam in oras, tot timpul ma cauta. De vreo saptamana insa, nu prea mai intra pe mess pe mine, nu imi mai trimite mesaje. Insa acum el e retinut la scoala ( lucru pe care il stiu sigur pentru ca suntem in acelasi liceu) si nu ne mai putem intalni nici dupa ore decat de 2 ori pe saptamana, in care insa eu simt ca ma iubeste, ca tine la mine. Cum ma strange in brate, cum se uita la mine, cum ma saruta, simt ca are sentimente pentru mine. Insa nu stiu de ce nu ma mai cauta. Pana acum ne intalneam si sambata si duminica. De 3 saptamani tot spune ca e obosit din cauza faptului ca sta la scoala pana pe la ora 5. L-am intrebat ieri de ce nu a intrat pe mine pe mess pentru ca am fost toata ziua, si mi-a spus ca nu m-a vazut, insa acel lucru nu s-a intamplat numai odata, ci mai multe zile la rand.La telefon nu prea poate vorbi deoarece el acasa sta cu bunicii, insa eu i-am spus de mai multe ori sa ma sune cand iese de la scoala si nu a facut-o. Cand l-am intrebat de ce, mi-a spus ca nu a primit mesajul. Acum cateva zile, m-am mirat cand am vazut ca ma suna, insa cand am raspuns era un prieten de-al lui, deci nu a fost initiativa lui. De cand a inceput sa fie asa, mai distant, tot timpul eu sunt cea care face primul pas ( ii scriu pe mess, ii spun te iubesc). El pare sa nu aiba vreo problema cu mine, adica, daca eu fac primul pas, totul e ok, vorbim mult cat timp gasesc eu subiecte de discutie. Prietenii lui, toti sunt de treaba, se comporta foarte frumos cu mine. niciunul nu mi-a dat vreodata de inteles ca el isi bate joc de mine. Ce sa faac? nu vreau sa il pierd. Daca credeti ca sunt prea insistenta, nu sunt. Il las mereu sa faca cam ce vrea, las mereu dupa cum vrea el. Insa daca eu nu il caut nu mai vorbim deloc straight face Va rog ajutati-ma! M-am saturat sa fac eu primul pas, dar nu pot sa nu vorbesc cu el mult timp! Ce sa ii spun? Sa fiu distanta? Nu vreau sa par obsedata. Aaaa si inca ceva : el nu s-a despartit niciodata de vreo fata, ci le-a facut pe ele sa se departa de el... credeti ca asta vrea?

2 răspunsuri:
| Mao a răspuns:

O prietenă era într-o situație asemănătoare.Erau împreună de vreo 3 luni, cam așa, și el era distant, abia vorbea cu ea, trimitea mesaje rar, la telefon nu vorbeau, la școală se vedeau zilnic cam 5 - 10 minute, și în weekend, când mai apucau. Și ea ținea enorm de mult la el. Încă țin minte cum îmi trimitea seara mesaje și plângea, și totuși era puternică. Și la un moment dat a spus "gata, am obosit!" și l-a lăsat în pace, nu s-a despărțit de el ce-i drept, dar nu l-a mai căutat. La început el tot nu dădea semne, mai trimitea câte un mesaj, două, dar nimic mai mult și apoi a observat că o pierde și a acționat. A început el să o caute, că de ce e supărată pe el, că îi pare rău etc. Acum încă sunt împreună, după o perioadă în care ea adormea plângând, acum totul e bine, pentru că s-au vrut, pentru că se plac și țin unul la celălalt și nu au vrut să se piardă. Fă și tu la fel, dă-i puțin din propriul tratament. Lasă-l să vadă cum e, ignoră-l. Dacă se întoarce la tine, te place, dacă nu, nu mai ai ce face. happy Și știu că îți va fi greu, crede-mă că privind-o pe prietena mea plângând zi de zi, am înțeles cât de oribil este. Dar trebuie să fii puternică dacă vrei să fie bine!

| munteanella a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa dicutati despre astastraight faceE nevoie de comunicare in orice relatiestraight face..Si eu discut cu un baiat si mai avem problemele noastre..si fara comunicare nu rezolvam nimic..incearca sa-i spui ce te deranjeaza>:dbig grin