| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si jumatate si nu mi-a venit ciclul deloc. ce sa fac? daca stiti tratamente naturiste sau ceva de genul asta va rog sa imi spuneti si mie.nici sani nu prea am. mama ma intreaba mereu daca mi-a venit ciclul si eu nu stiu ce sa-i mai zic.toate fetele de varsta mea au ciclu de mult. daca sunteti intr-o situatie asemanatoare sau ati fost, ce medicamente ati luat? adica eu as vrea ceva care sa ma ajute si sa ma dezvolt dar si sa imi vina menstruatia. si dupa ce fac un tratament pentru asa ceva efectele o sa ramana? eu totusi as vrea ceva care sa-mi regleze hormonii ca sa pot avea menstruatie si sa ma dezvolt si dupa terminarea tratamentului. daca credeti ca ma puteti ajuta, va rog sa nu ezitati. multumesc mult!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu esti dezvoltata fizic si normal ca inca nu ti-a venit ciclu dar nu dispera ca inca mai este timp sa iti vina

| Gaviota a răspuns:

Poate sa-ti vina si la 16 ani...dar daca nu-ti vine poate esti bolnava.mai bine intrebi un doctor

| h3r a răspuns:

Noi nu iti putem spune ce tratament sa urmezi.
Este posibil sa nu fi dezvoltata suficient, insa cel mai bine este sa faci un control la medic.
Vorbeste cu mama ta!

Take care.

| val31989 a răspuns:

Buna.
Unele fete sint mai dezvoltate, altele mai putin.Nu trebuie sa te ingrijorezi(de fapt poti vizita un medic pentru a te linisti)
Daca spui ca nu ai nici sani, inseamna ca nu esti prea dezvoltata, si nu ca ai avea probleme.

| stefybhey a răspuns:

Asta nu prea e un motiv de ingrijorara probabil nu esti destul de dezvoltata incearca sa faci sport cat mai mult si poste sa te apuci de unul de perfomanta degeaba iti infunzi corpul cu tratamente si pastile

| Maria_Vasadi_1982 a răspuns:

Nu ai de ce sa fi ingrijorata totul tine de schimbarile hormonale care sunt la varste diferite big grin totusi ca sa te asiguri ca totul e bine iti sugerez sa vorbesti cu mama ta sa mergi sa iti faci un ecograf daca asta te-ar linisti