| Aly1Mus a întrebat:

Buna ziua am tinut tratament cu duphaston si deja au trecut 7 zile de la terminarea tratamentului. De ce nu mi-a venit inca menstruatia? Nu am nici un simptom, va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am răspuns şi la întrebarea anterioară, dar NU ai "binevoit" să dai detalii sad

NU ai dat detalii : pentru ce ţi-a fost prescris Duphaston, câte zile ai făcut tratament, care a fost schema de administrare, etc.

Dacă tu crezi că putem GHICII aceste detalii, atunci poţi să stai mult şi bine punând întrebări şi aşteptând...

Toate cele bune.

| Aly1Mus explică (pentru bursuc001):

Dupa 2 saptamani de cand incepe ciclul incep sa tin tratament 10 zile cate o pastila pe zi, nu stiu exact care a fost diagnosticul doctorul mi-a spus ca ovarele nu functioneaza cum trebuiesc si trebuie sa tin acest tratament 3 luni. Chiar nu stiu de ce nu imi vine.

| bursuc001 a răspuns (pentru Aly1Mus):

Probabil că schema de administrare NU este adecvată...

DEPINDE şi de cum "reacţionează" organismul tău, de gravitatea afecţiunii/dereglării ( a deficitului de progesteron ), etc.

În general, este recomandată o doză de 20 mg/zi ( timp de cel puţin 5 zile; dar, uneori, sunt necesare chiar 10-30 de zile ) - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

Dacă ai terminat tratamentul prescris ( cele 10 zile ) şi menstra încă nu a venit, TREBUIE să mergi IAR la acel medic şi să-ţi modifice schema de administrare : probabil că o să-ţi prescrie câte 2 tablete/zi ( una dimineaţa şi una seara )...

Multă sănătate.