| Roxy_6389 a întrebat:

Am 15 ani si prietenul meu 16, suntem impreuna de 4 luni. Acum 3 luni am stat 2 saptamani in spital deoarece am facut operatie de apendicita, in tot timpul asta el a venit in fiecare zi la mine la spital si statea pana seara cu mine. De revelion am fost la el si am stat 2 zile, nu am intretinut relatii sexuale, a zis ca o sa ma astepte cu asta pana o sa fiu eu pregatita. Incepusem sa ne certam in fiecare zi, sa ne vorbim urat, dar aceste chestii au trecut. Eu tin la el foarte mult, dar nu mai simt ce simteam la inceput. El se supara pe mine ca vorbesc mai mereu la telefon cu o colega din clasa mea, si este foarte gelos. Nu vreau sa il pierd pentru ca stiu ca a fost mereu langa mine. Ce pot face sa mearga relatia mai bine? Cum il pot face sa nu mai fie asa gelos? Cum imi pot da seama daca este iubire adevarata? Multumesc anticipat, dau fundita. Si vreau sa imi scrieti si mie povestile voastre de dragoste.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In orice relatie este nevoie de comunicare, intelegere si compromisuri. Daca este gelos incearca si tu sa nu ii mai dai motive. Poate ca ar trebui sa petreceti mai mult timp impreuna.Nu ma refer la a sta 24 de ore pe zi impreuna, dar ar fi dragut pentru amandoi sa iesiti undeva la sfarsit de saptamana sa aveti vreo 2 ore acolo sa fiti singuri, plimbandu-va ori vazand un film,dandu-va cu rolele sau ce va place voua sa faceti impreuna... Prin clipe de acest gen va veti simti bine unul in prezenta celuilalt si cred ca relatia va decurge mai ok.
Daca el este gelos fara motive intemeiate trebuie sa ai o discutie cu el si sa ii spui ca el inseamna mult pentru tine si ca nu are de ce sa se simta amenintat. Conteaza foarte mult sa iti exprimi sentimentele fata de partener.
Iubirea adevarata... greu de definit sau de gasit! In orice caz, atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat esti atent la nevoile si dorintele lui, vrei sa imparti totul cu persoana respectiva, va respectati si sunteti fideli unul altuia. Povestea de dragoste trebuie sa se desfasoare cu pasi marunti, sa dea timp sentimentelor sa se formeze iar relatia va dura.Cea mai mare parte a atractiei pe care o simti este pentru caracterul persoanei, pentru sufletul sau, calitatile de care dispune, insa il vezi in mod realist, cu tot cu defecte si accepti asta! Comunicarea e foarte importanta si tii cont de parerile celuilalt. Viata sexuala nu trebuie sa insemne totul, trebuie sa simti o conexiune, ca sunteti pe aceeasi lungime de unda, ganditi la fel. Te face sa te simti protejata, amandoi influentati relatia si nu simti ca numai unul se ocupa de asta. Cand iei o decizie te gandesti si la binele celuilalt.
Momentan eu nu sunt in nicio relatie, dar ma simt foarte atrasa de un coleg de clasa.Ador sa ne privim amandoi in ochi cum obisnuim, pana ne trezeste cineva din transa laughing. El este foarte atent si ma place de mai mult timp. Este trist faptul ca la inceput nu mi-am dat timp sa il cunosc, asa incat el ma place de vreo 2 ani iar eu acum un an am inceput sa il vad diferit. Noi suntem prieteni si e ceva mai greu sa actionezi cumva in sensul asta. Multi prieteni de-ai lui, de incredere, mi-au zis ca ma place insa mie imi este teama sa nu stricam prietenia buna pe care o avem. Cu el simt ca pot vorbi deschis, ca ma intelege, ma asculta si ii pasa.Mereu ma apara si ma face sa ma simt bine.Imbratisarile lui sunt singurele care imi potolesc lacrimile iar rasul lui ma face si pe mine sa zambesc o zi intreaga. Unii ne-au intrebat daca suntem impreuna si a fost cam straniu laughing dar am ignorat si am zis ca nu.Nu stiu ce se va mai intampla, dar cred ca daca trebuie sa se intample ceva, se va intampla! Am mai fost in alte relatii pana acum si am simtit mereu iubirea celuilalt insa pur si simplu deveneam mai reci, nu comunicam destul sau lucruri de acest gen.
Oricum, am ajuns la o concluzie.Nu trebuie sa te gandesti la un posibil moment in care te vei desparti de baiatul cu care esti, trebuie sa te intrebi ce vei mai face maine cu el si sa gandesti ca poate el este alesul. Trebuie sa traiesti clipa, traieste in prezent! Trecutul poate fi dureros iar viitorul este plin de semne de intrebare insa ce e mai frumos te inconjoara acum happy

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca e gelos inseamna ca te iubeste, ca relatia sa mearga bine incercati sa evitati cearta si sa nu-i mai dai motive de gelozie

| shadow72 a răspuns:

Cel mai bun mod sa va rezolvati problemele e sa va maturizati in pnm...are 16 ani normal ca e gelos...la 16 ani ii bateam animalic pe ala care incerca sa se dea la prietena mea

| wolder a răspuns:

De ce sa fie gelos pe o fata? esti cumva bisexuala?
sunteti inca mici, deci lasati copilariile astea si intelegeti-va fara certuri
daca nu va intelegeti calea este despartirea.

| neutrino a răspuns:

Tu singura recunoasti ca deja nu mai simti ceea ce ai simtit pentru el la inceput. Si atunci, de unde iubire?

| Public22 a răspuns:

Fii atenta, gandeste-te cine a fost alaturi de tine cand ai fost la greu, chiar tu ai spus ca statea pana tarziu cu tine la spital, deci asta denota ca tine la tine. Faptul ca e gelos inseamna ca te iubeste. Ca sa rezolvi aceasta "problema" trebuie sa discuti cu el despre asta, sa nu-i dai motive de gelozie. Si inca ceva, a spus ca te va astepta, pana cand vei fi pregatita sa faceti sex, alt motiv ca te iubeste. Nu uita, prin comunicarere si incredere se rezolva orice. Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| SebastianCMT a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui in fata tot ce te macina si sa ii explici frumos... Eu zic ca ar intelege daca ai vorbii cu el...

| Victoria275 a răspuns:

Ai 15 ani femeie! Revino-ti! Am fost si eu fraiera crezand tampenii de genul asta, si crezandu-l pe prietenul meu (acum este considerat porc) cand imi spunea ca ma iubeste...etc-uri. Lasa nu iti mai fa atatea griji.Un singur sfat. Nu va sex cu el, doar ca sa nu il pierzi, crezand ca asta va salva relatia. Sex-ul nu e totul. Sex-ul e doar o placere... Bafta!

| Public22 a răspuns (pentru Victoria275):

Ai 14 ani fetito! Iti dai cu parerea de parca ai avea 35. Inca mai esti la stadiul de jucarii draga!

| Victoria275 a răspuns (pentru Public22):

Uite cine s-a grabit sa comenteze... Perversul care intreaba fetele care este cel mai ciudat lucru cu care s-au masturbat. Doar pentru ca tu crezi ca am 14 ani, asta nu inseamna ca nu am dreptate. Si ai tu o opinie mai buna decat a mea, sau a celorlalti? Sa te vad! Te provoc sa dai un raspuns mai bun decat al nostru!

| Public22 a răspuns (pentru Victoria275):

Am dat raspunsul. Intrebarea mea, a fost pentru adulti, nu pentru copii de 14 ani.

| Victoria275 a răspuns (pentru Public22):

Nu ai specificat ca era pentru adulti, deci absolut toata lumea avea dreptul sa te injure sau sa fie tampit sa iti raspunda la intrebarea lipsita de inteligenta.

| Angels151 a răspuns:

Buna draga mea! Iubitul meu e gelos mereu cand ii acord atentia mea altei persoane..Noi suntem impreuna de2ani,chiar azi ii implinim, adica de cand avem eu 15ani, ca si tine, doar ca iubitul meu avea 17ani. In primele 4luni de relatie era mereu gelos pe toata lumea cu care vb, imi lua cartela si o tinea el o zi sau doua, si as mai departe. Cand am implinit 4luni, m-am hotarat si am acceptat sa ma culc cu el chiar daca era prea devreme pentru mine. Dupa ce am facut acest lucru ne-am unit foarte mult, au disparut crizele de gelozie si el sa cumintit pentru ca inainte era vagabond rau si uite ca suntem inca impreuna si la anul pe 1august avem si nunta. Acum sa nu zici ca te incurajez sa te culci cu el. Pentru inceput ar trebui sa ii vorbesti frumos, sa il intelegi mereu, sa ii dai raportul cu tot ce faci si sa ai incredere in el.Te asigur ca asa va face si el. Mult succes!